R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Twitter’a Reklam Verme Yasaklandı: Yakında Twitter Engellenebilir!

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye'deki vergi mükelleflerini etkileyerek Twitter'a reklam verilmesini yasakladı. Bu karar, platforma yeni reklamların verilmesini tamamen engelleyecektir. İşte detaylar!

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  21.07.2023 14:09 1467 1 dk okuma süresi
  Twitter’a Reklam Verme Yasaklandı: Yakında Twitter Engellenebilir!
  Son Düzenleme:

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), alınan son kararla birlikte Twitter platformuna reklam verilmesi hususuna bir kısıtlama getirdi. 

  Karar, Türkiye'deki tüm vergi mükelleflerini etkileyecek şekilde Twitter'a reklam verilmesini yasaklıyor. Bu durum, Twitter'ın ağırlaştırılmış yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor.

  5651 Sayılı İnternet Yayınları Yasası ve Twitter Reklam Yasağı

  BTK'nın kararı, Resmi Gazete'de yayınlanan ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'a dayanıyor. 

  Türkiye'de yerleşik vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilerin Twitter'a yeni reklamlar vermesi artık mümkün olmayacak. Ancak, daha önce Twitter'a reklam vermiş olan kişiler üzerinde herhangi bir düzenlemeye gidilmedi.

  Twitter'a Neden Reklam Verme Yasaklandı?

  BTK'nın bu hamlesi, daha önce Resmi Gazete'de yayınlanan yeni sosyal medya düzenlemesinden kaynaklanıyor. BTK, Twitter, Instagram, TikTok, Facebook gibi yurtdışı kökenli sosyal medya platformları hakkında yeni düzenlemeler getirmiş ve bunlardan bazı yükümlülükler talep etmişti. 

  Bu düzenlemeler kapsamında, platformların Türkiye'deki temsilciliği zorunlu kılınmıştı. Twitter'ın ise henüz bir temsilci atamadığı biliniyor.

  Temsilci Atamayan Platformlara Reklam Yasağı

  1 Nisan'da yapılan sosyal medya düzenlemeleri, temsilci belirlemeyen platformlara reklam yasağını öngörüyor. 

  Eğer Twitter, 90 gün içinde bir temsilci belirlemezse, platformun internet bant genişliği yüzde 50 daraltılacak. Temsilci atama durumu devam etmezse bant genişliği, yüzde 90'a kadar daraltılabilir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  YouTube Reklam Engelleme Dönemi Tamamen Sona Eriyor!

  YouTube, reklam engelleyicilere karşı sunucu tabanlı reklam enjeksiyonunu test ediyor. Bu yeni yöntemle reklam engellemek neredeyse imkansız hale gelecek.

  Valorant, Çok Yakında PS5 ve Xbox Konsollara Geliyor!

  Valorant, 14 Haziran'da PS5 ve Xbox Series X/S konsollarda sınırlı beta sürümüyle oyuncularla buluşuyor. Konsol sürümünde çapraz oyun özelliği de mevcut.

  Instagram'da Reklam Dönemi Başlıyor: Geçilemeyen Reklamlar Geliyor!

  Instagram, 'Ad Break' adlı yeni özelliğiyle 3-5 saniyelik geçilemeyen reklamları test ediyor. Kullanıcılar, akışlarında bu reklamları izlemek zorunda kalacak

  YouTube Reklam Engelleyicileri Kullananlar Artık Videoları İzleyemeyecek!

  YouTube, reklam engelleyici kullanan kullanıcıları engellemeye başladı. Artık reklam engelleyici ile videolar izlenemeyecek, kullanıcılar içeriğe erişemeyecek.

  Twitter’a Reklam Verme Yasaklandı: Yakında Twitter Engellenebilir!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et