R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  A/B Testi Nedir?

  A/B testi, dijital bir ürünün iki farklı versiyonunu kullanarak kullanıcı etkileşimlerini araştırmaya ve ölçmeye yönelik bir yöntemdir. Grup testi veya bölünmüş test olarak da bilinen A/B testi, web siteleri, e-posta içeriği, dijital reklamlar ve mobil uygulamalar gibi çeşitli dijital ürünlerde yapılan değişikliklerin performansını ölçmek için yapılır.

  Örneğin A/B testi, kullanıcıların web sitenizdeki herhangi bir arayüz değişikliğine nasıl tepki verdiğini analiz etmenize olanak tanır. Sizi web sitenizde değişiklik yapmaya iten farklı nedenler olabilir. Tespit edilen bir sorunu çözmek için yapılan değişikliklerin veya yeni eklenen bir özelliğin kullanıcılar tarafından nasıl karşılandığını belirlemek için A/B testini kullanabilirsiniz.

  A/B testleri, web sitelerinden e-posta bültenlerine, gönderilen SMS mesajlarından bildirimlere, mobil uygulamalardan reklamlara kadar farklı dijital ürünler ve pazarlama içeriklerindeki kullanıcı davranışlarını ölçmek için uyarlanabilir. Kullanıcılara gönderilen iki farklı bildirimden hangisinin daha çok ilgilerini çektiğini ya da bir mobil uygulamada yapılan arayüz değişikliğinin kabul edilme oranını öğrenebilirsiniz.

  A/B Testinin Önemi Nedir?

  A/B testi, web siteleri veya mobil uygulamalar gibi uygulanabileceği alanlarda kullanıcı davranışlarını sistematik olarak ölçer. Karşılaşılan sorunların çözümü için oldukça etkili bir yöntemdir. 

  Örneğin, kullanıcıların tıklaması amaçlanan ancak etkileşime geçmeyen bir düğmenin varlığı bir sorundur. Düğmenin nasıl daha görünür ve ilgi çekici hale getirileceğini bulmak için A/B testleri kullanılır. Bu şekilde, rastgele denemelerle zaman kaybetmek yerine, düğmede yapılan değişiklikler bir kullanıcı grubuna sunulur ve değişiklikler gözlemlenir. Gerekirse revize edilir ve yeniden test edilir.

  A/B Testi Nasıl Yapılır?

  A/B test süreçleri ürüne, hedeflerinize ve mevcut ziyaretçi sayınıza göre değişebilir. Örneğin, ziyaretçi sayısı düşük olan bir web sitesi, yeterli sayıda katılımcıyı dahil etmek için testi daha uzun bir süre boyunca yürütmelidir. Bu farklılıklara rağmen A/B testi sürecinde izlenmesi gereken temel adımlar şunlardır:

  Araştırma ve Veri Toplama

  Ürününüzde değişikliğe neden ihtiyaç duyulduğu, sorunun kaynağı ve kullanıcıların ne talep ettiği gibi sorulara yanıt veren bilgiler toplamanız gerekir. Belirli sayfalarda yetersiz trafik olması veya sunduğunuz bir özelliğin beklenenden daha az kullanılması değişiklik yapmak için geçerli nedenler olabilir.

  Hedefleri Belirleme

  A/B testinin amacı ve değişikliklerle neyin hedeflendiği belirlenmelidir. Bu sayede test sonrasında değişikliklerin başarılı olup olmadığına karar verebilirsiniz.

  Hipotez Geliştirme

  Kullanıcıların farklı senaryolarda nasıl davranacakları konusunda varsayımlarda bulunmalısınız. Örneğin, bu hipotezler bir arayüz öğesinin konumunu değiştirmenin kullanıcı etkileşimini artıracağını varsayabilir.

  Varyasyonlar Oluşturma

  Varsayımlara dayanarak, ürününüzün iki sürümüne ihtiyacınız vardır: mevcut sürüm ve A/B testi için değiştirilmiş sürüm. Bu aşama tasarım ve kodlama gibi süreçleri içerebilir.

  Testin Uygulanması

  Oluşturulan varyasyonları kullanıcı tabanınızı gruplara ayırarak sunmanız gerekir. Testin süresi, doğru sonuçlar için yeterli veri toplanmasına izin verecek şekilde ayarlanmalıdır. Her iki varyasyonu da aynı anda başlatmak ve eşit sayıda kullanıcıya sunmak çok önemlidir. Önce A sürümünü, ardından B sürümünü farklı zamanlarda sunmak hatalı sonuçlara yol açacaktır. Benzer şekilde, bir versiyonun diğerinden daha az sayıda kullanıcıya sunulması da yanıltıcı sonuçlara yol açacaktır.

  Sonuçların Değerlendirilmesi

  A/B testi sonucunda, değişikliklerin hedeflerinize ulaşmada ne kadar başarılı olduğunu değerlendirmek için elinizde veriler olacaktır. Değişiklikler istediğiniz sonucu verirse, bunları tüm kullanıcılara sunabilirsiniz. Test başarısız olursa, başa dönebilir ve yeni bir çözüm arayabilirsiniz.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  A/B Testi Nedir?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et