R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Facebook Reels Videolarının Süresi Uzuyor!

  Sosyal medya devlerini bünyesinde bulunduran Meta, Instagram’a getirdiği yeniliklerin ardından Facebook içinde yeni özellikler getiriyor. Şirket, şimdi de Facebook Reels’e el attı. Kullanıcıların Facebook Reels için en çok şikayet ettikleri süre sınırlamasını kaldırıyor. İşte detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  07.03.2023 19:00 1415 2 dk okuma süresi
  Facebook Reels Videolarının Süresi Uzuyor!
  Son Düzenleme:

  Sosyal medya devleri arasında son dönemde “dikey video” paylaşım yarışı yaşanıyor. Özellikle Çin merkezli sosyal medya platformu “TikTok” ile birlikte kullanıcılara dikey video paylaşma özelliği sunulmuştu. Kullanıcıların çok beğendiği bu paylaşım modeli, diğer sosyal medya devlerince de kullanılmaya başlanmıştı. Bünyesinde “Facebook”, “Instagram” ve “WhatsApp” gibi devleri barındıran çatı şirket “Meta” tarafından da bu konuda hamleler gelmişti.

  Dikey video paylaşımları fonksiyonel özellikler edinerek, kullanıma sunulmuştu. Özellikle Meta tarafından Instagram’da bu paylaşım modeli çok gelişmişti. Sosyal medya platformlarının atası konumundaki Facebook içinde “Reels” özelliği getirilmişti. Facebook kullanıcıları da tıpkı Instagram ve TikTok’ta olduğu gibi dikey video paylaşımlarında bulunabiliyor.

  Reels’teki 60 Saniye Sınırı Uzuyor

  Facebook Reels

  Facebook’ta “Reels videoları” özelliği ilk kullanıma sunulduğunda çok daha kısa sürelere sahipti. Hatta bu paylaşım modelinin mimari olan TikTok’ta bile “15 saniye” sınırı bulunuyordu. Ancak TikTok, gelen yoğun talepler ışığında bu süreyi uzatmıştı. Kademeli olarak artan Reels video uzunluk sınırı 2023 yılında “10 dakika” seviyesine ulaşmıştı.

  Meta ise, Facebook kullanıcılarının Reels videolarındaki “60 saniye” sınırlamasına yönelik şikayetlerini dikkate almaya başladı. Şirketin dikey ve kısa video paylaşım modelinde “60 saniye” sınırını “90 saniyeseviyesine çıkarttığı belirtildi.

  Bu yeni özellikle birlikte kullanıcıların “daha uzun” içerik paylaşımında bulunabilmeleri mümkün olacak.

  Grooves Teknolojisi Geldi

  Facebook Reels

  Facebook Reels ile ilgili yayınlanan bir diğer önemli gelişme ise “Grooves” teknolojisi oldu. Bir tür “görsel ritim” teknolojisi olan Grooves ile Reels paylaşımları çok daha hareketli ve çok daha profesyonel oluyor. Zira bu teknoloji sayesinde videoda/klipte yer alan hareket ile “şarkı ritmi” birbiriyle dengeleniyor.

  Grooves teknolojisi hali hazırda hem “TikTok” hem de “Instagram” üzerindeki “Reels” modelinde yer alıyor. 

  Facebook kullanıcıları artık Reels şablonlarıyla oluşturulan videoları, kendi şablonları değiştirebilecek. Bu yeni özellik desteği ile de kullanıcıların popüler şablonlardan daha aktif şekilde faydalanabilmeleri sağlanacak.

  Son 16 Yıllık Facebook Kullanıcı Sayısı

  YılKullanıcı Sayısı
  2008197 Milyon
  2009360 Milyon
  2010608 Milyon
  2011845 Milyon
  20121.056 Milyar
  20131.228 Milyar
  20141.393 Milyar
  20151.591 Milyar
  20161.860 Milyar
  20172.129 Milyar
  20182.320 Milyar
  20192.498 Milyar
  20202.797 Milyar
  20212.912 Milyar
  20222.960 Milyar
  20232.963 Milyar

  Son yıllarda Facebook’un geldiği noktayı siz nasıl buluyorsunuz? Sizce Instagram, TikTok ve Twitter karşısında gerçekten eski başarısına sahip mi? Facebook’a dair genel görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum

  İlgili İçerikler:

  Meta, Facebook Verilerinin ABD'ye Aktarılması Nedeniyle Rekor Para Cezasına Çarptırıldı

  Avrupa Birliği veri düzenleyicileri, Facebook çatı şirketi Meta'yı rekor düzeyde cezalandırdı. Ayrıca AB'nin ABD'ye veri aktarımının durdurulmasını talep etti!

  İhbar Süresi Nedir? İhbar Süresi Nasıl Hesaplanır?

  İhbar süresi, işveren veya çalışanın iş sözleşmesini sonlandırmak istediğinde önceden bildirmeleri gereken süreyi ifade eder.

  Instagram ve Facebook'ta Kişiselleştirilmiş Reklamlara Veda

  AB'de yaşayan Instagram ve Facebook kullanıcıları, izledikleri videolara veya tıkladıkları içeriklere göre kişiselleştirilmiş reklamlarla karşılaşmayacak.

  Facebook Mavi Tik Alma Programı Ücretli Olarak Başladı: İşte Ayrıntılar

  Facebook, Mavi tik hizmetini belli başlı ülkelerde kullanıma sunmaya başladı. Aylık ücret ödeyerek Facebook doğrulama rozeti nasıl alınır işte detaylar.

  Facebook Reels Videolarının Süresi Uzuyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et