R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Instagram

  Instagram, kısa video veya fotoğraf gibi görsel paylaşımlar yapılmasına olanak sağlayan bir sosyal medya uygulamasıdır. Bu uygulama aracılığıyla kullanıcılar, fotoğraflarını ya da kısa videolarını takipçileriyle paylaşabilir, canlı yayın açabilir, mesajlaşabilir, kısa hikayeler oluşturabilir, başkalarının yaptığı paylaşımlara yorum yapabilir ve yapılan paylaşımları beğenebilirler. 

  Tarihçesi

  Instagramın temelleri 2009 yılında Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından geliştirilmeye başlayan “Burbn” adlı projeye dayanır. “Burbn” projesi konum bildirme temeli üzerine kurulmuştu ve Foursquare uygulamasına oldukça benziyordu. Bu benzerlik dolayısıyla geliştiriciler, “konum bildirme” yerine “fotoğraf paylaşma” özelliğine odaklanmaya karar verdi.

  Projenin yalnızca odak noktası değil adının da değiştirilmesine karar verilmişti. Dolayısıyla “Burbn” adı yerine “instant camera” ve “Telegram” kavramlarından yola çıkılarak üretilen “instagram” adının kullanılmasına karar verildi.

  Uygulamanın geliştiricileri arasında bulunan Mike Krieger’ın 2010 yılında yayınladığı fotoğrafı ilk instagram gönderisi olarak kayıtlara geçti. Bu fotoğraf South Beach Limanı’ndan bir manzarayı yansıtmaktaydı. Kevin Systrom’un “test” açıklamasıyla yayınladığı köpek fotoğrafı da bu mecrada yayınlanan ikinci fotoğraf oldu.

  Instagram’ın iOS işletim sistemini kullanan cep telefonları için resmi olarak ilk yayın tarihi 6 Ekim 2010 oldu. Bu süreçte proje çeşitli yatırımcılardan 7 milyon dolar topladı. Instagram’ın Android işletim sistemini kullanan telefonlar için yayınlanması ise iOS uygulamasından yaklaşık 2 yıl sonra 3 Nisan 2012’de gerçekleşti. 

  2012 yılı instagram tarihi açısından çok önemli bir yıl olarak kayıtlara geçti. Yine 2012 yılının Nisan ayında Instagram risk sermayedarlarından 50 milyon dolar topladı. Bu süreçte ünlü isimlerin de uygulamada hesap açması Instagram’ın popülerliğini arttırdı. Uygulama aynı yıl içerisinde 1 milyar dolar ücretle Facebook tarafından satın alındı. 2018 yılından bu yana Instagram’ın en üst düzey yöneticisi, eski bir Facebook yöneticisi olan Adam Mosseri’dir.

  Instagram Nasıl Kullanılır?

  Instagram arayüzü sade tasarımıyla kullanıcılarına işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilme imkânı sunar. 

  Instagram Hesabı Açma

  Instagram hesabı açmak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır;

  ·         Telefonun uygulama marketinden (Android için “Play Market, iOS için “App Store”) instagram uygulaması cihaza indirilir.

  ·         İndirmenin tamamlanmasının ardından uygulama ikonuna tıklanarak program açılır.

  ·         Açılış sayfasında “Hesabın yok mu?” yazılı linke tıklanır.

  ·         Açılan sayfada “e-posta adresi veya telefon ile kaydol” seçeneğine tıklanır.

  ·         En üstte yer alan satıra cep telefonu numarası ya da e-posta adresi girilir.

  ·         Üstten ikinci sırada yer alan satıra ad ve soyad girilir.

  ·         3. sıradaki satıra kullanmak istenilen kullanıcı adı yazılır.

  ·         Son satıra ise giriş işlemleri için kullanılacak şifre yazılır ve kaydol butonuna tıklanarak hesap açılır.

  Gönderi Paylaşımı

  Instagram proflinde yer almak üzere fotoğraf, galeri ya da video paylaşımları yapılabilir. Gönderi paylaşımı yapmak için şu adımlar takip edilmelidir: 

  ·         Uygulama açıldıktan sonra “+” simgesine tıklanır.

  ·         Galeriden paylaşmak istenilen görsel ya da video seçilir.

  ·         Üst sağ köşede bulunan “ileri” yazısına tıklanır.

  ·         Filtre seçimi yapıldıktan sonra yeniden “ileri” yazısına tıklanır.

  ·         Açıklama kısmı, görsele uygun olacak bir şekilde doldurulur. Bu aşamada talep edilmesi halinde gönderiye kişiler etiketlenebilir ya da konum eklenebilir.

  ·         Son olarak “paylaş” linkine tıklanır.

  Instagram Stories Nedir?

  Instagram stories 24 saat boyunca yayında kalan kısa hikayeler oluşturmaya olanak sağlar. Bu özellik, 2016 yılına aktif hale getirilmiştir. Türkçe çevirisi “hikâye” olan bu özellik kullanılarak yapılan paylaşımlar, öne çıkarılmadığı takdirde süreç sonunda profilde görüntülenmez. Bu sayede kullanıcılara günün her anını ve her detayını özgürce paylaşma olanağı sunulmuştur.

  Instagram hikayeleri tam ekran formatında görüntülenebilir. Ayrıca, çeşitli kreatif araçlar sayesinde eğlenceli hale getirilebilir.

  Instagram’da Hikâye Nasıl Paylaşılır?

  Instagram hikayesi paylaşmak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır;

  ·         Uygulama açıldıktan sonra akışın hemen üzerinde yer alan ve üst kısmında “+” simgesi bulunan “Hikayen” linkine tıklanır.

  ·         Açılan ekran aracılığıyla bir video ya da fotoğraf çekilir veya alt köşede yer alan “+” simgesine tıklanarak galeride bulunan bir görsel seçilir.

  ·         Görselin kreatif geliştirmeleri yapılır, “Aa” simgesine tıklayarak yazı eklenir, müzik notası simgesine tıklayarak şarkı eklenir ya da “gülümseyen surat” simgesine tıklayarak konum, çıkartma ya da gif eklenir.

  ·         Hikayenin paylaşmaya hazır olduğu düşünüldüğünde alt köşede yer alan “Hikayen” linkine tıklanır.

  Hikayelerin sadece kullanıcının belirlediği kişiler tarafından görüntülenmesi için son aşamada alt köşede yer alan “Yakın Arkadaşlar” simgesine tıklamak gerekir.

  Instagram Reels Nedir?

  Instagram reels kullanıcılarına çeşitli kreatif araçlar ile 30 saniyeyi geçmeyen video içerikler üretmelerini sağlayan bir özelliktir.  Bu gönderiler tercihe göre gönderi ya da hikâye olarak paylaşılabilir.

  Instagram Reels Video Nasıl Paylaşılır?

  Reels video paylaşmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

  ·         Uygulamaya giriş yapılmasının ardından hikâye ekranı seçilir.

  ·         Alt bölümde yer alan Reels seçeneği seçilir.

  ·         Galeride kayıtlı olan videolar arasından paylaşılacak media seçilir ve uygulama üzerine müzik ekleme gibi gerekli düzenlemeler yapılabilir.

  ·         Her şey hazır olduğunda paylaş butonu aracılığıyla Instagram reels video paylaşımı gerçekleştirilir.

  Instagram Mağazalar Nedir?

  Instagram mağazalar özelliği, platform üzerinden bir işletmenin ürünlerini sergilemesine ve satmasına olanak sağlayan bir uygulamadır. Bu sayede kullanıcılar, bir işletmenin Instagram profilini ziyaret edebilir, satış için sergilenen koleksiyonları inceleyebilir ve alışverişlerini gerçekleştirebilir. 

  Ayrıca mağazada bu özellik aktif ise uygulamadan ayrılmadan alışverişini tamamlama olanağı da vardır. Mağazalar sadece uygulamanın mobil versiyonlarında görülebilir.

  Instagram’da Mağaza Nasıl Açılır?

  Instagram’da mağaza açmak için uygulama üzerinden ya da ticaret yöneticisi üzerinden mağaza oluşturma adımlarını takip etmek gerekir. Bu adımlar şunlardır;

  ·         Hesabın bir işletme profiline sahip olduğundan emin olunmalıdır. Bundan emin olmak için ayarlar bölümüne girilir ve hesap seçeneği seçildikten sonra “Profesyonel hesaba geçiş yap” bağlantısı kullanılabilir.

  ·         Instagram’da mağaza açmak için Facebook üzerinde de bir işletme sayfasına sahip olmak gerekir. Bu iki hesap birbirine bağlı durumda olmalıdır.

  ·         Vitrininizde sergilenecek ürünlerin e-ticaret sitesinde hatasız olarak bulunduğundan emin olmak gerekir.

  ·         Facebook Business Manager’a giriş yapılır ve işletme oluşturma işlemi tamamlanır.

  ·         Katalog yöneticisi kullanılarak ürünler hatasız bir şekilde eklenmelidir.

  ·         Bu adımlar tamamlandıktan sonra Instagram profilinde bulunan üst üste üç kısa çizgi simgeli menü simgesine dokunulur. Önce ayarlara, ardından işletme ve alışverişe dokunulur ve devam butonuna tıklanır.

  ·         Hesaba ürün ürün kataloğu bağlanır ve bitti seçeneğine dokunulur.

  Hesabın alışveriş özelliği için onaylanmış durumda olması gerekmektedir.

  Hashtag Ne Demektir?

  Hashtag gönderilerin çeşitli ilgi alanlarına yönelik kategorilendirilmesine ve daha fazla kullanıcıya ulaşmasına katkı sağlayan etiketlere verilen isimlerdir. Paylaşımın ilişkili olduğu anahtar kelime ya da sloganın başına diyez sembolü (#) konularak elde edilir.

  Instagram hashtag örneği şu şekildedir; eğer güneşin batmakta olduğu bir manzara fotoğrafı paylaşılıyorsa açıklama kısmına #manzara, #günbatımı , #romantik , #duygusal gibi hashtagler eklenebilir. 

  Instagram’da Keşfet Nedir?

  Instagram’da keşfet algoritma neticelerine göre kullanıcıların ilgisini çekebilecek önerilerin yer aldığı bölüme verilen isimdir. Söz konusu sekmede daha önceki etkileşimler göz önünde bulundurularak kullanıcının beğenebileceği ya da yüksek etkileşim alan gönderiler sergilenir. Adından da anlaşılabileceği üzere bu sekme sayesinde kullanıcılar yeni gönderi ve hesapları keşfetme olanağına sahip olurlar.  

  Instagram’da keşfete çıkmak için etkileşim alma potansiyeli yüksek ve kaliteli içerikler üretilmesi gerekmektedir. Gönderinin paylaşıldığı saat, gönderi türünün hedef kitlenin ilgisini çekmesi, geri dönüş oranının yüksek olması ve doğru etiket kullanımı gibi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır.

  Mavi Tik Nedir?

  Instagram’da bazı hesapların yanında görünen mavi tik, hesabın doğrulanmış olduğunu işaret eder. Mavi tik almak için hesabın onaylı olması gerekir. Mavi tik rozeti, sanatçı ve sporcu gibi kamuya mal olmuş kişiler, farklı alanlarda tanınmış şahsiyetler, markalar ve aranma sayısı yüksek olan hesaplar için verilir.

  Mavi tik almak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

  ·         Instagram’a giriş gerçekleştirdikten sonra sağ üst köşede yer alan menü işaretine tıklanır ve ayarla bölümü seçilir.

  ·         Ayar bölümünden hesap bölümü seçilir.

  ·         Hesap seçenekleri altında yer alan “Doğrulama talebi” seçeneğine tıklanır.

  ·         Kullanıcı adı, ad soyadı ve bilinen adı gibi bütün boşluklar eksiksiz bir şekilde doldurulur.

  ·         Hesap için en doğru kategori seçilir.

  ·         Resmi bir kimlik belgesinin örneği yüklenir.

  Bu adımlar tamamlanarak Instagram’da mavi tik rozeti başvurusu gerçekleştirilir. Bu adımlar doğru bir şekilde tamamlansa dahi mavi tik rozeti başvurusunun başarısız olma ihtimali de vardır. Sürecin olumsuz sonuçlanması halinde 30 gün sonra yeniden başvuru yapılabilir. 

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Instagram
  Instagram Sembol Instagram Sembol
  Logo Logo
  Orijinal Yazar(lar)

  Kevin Systrom, Mike Krieger

  Geliştirici(ler)

  Meta, Inc.

  İlk Yayınlanma

  6 Ekim 2010

  Geliştirme Durumu

  Aktif

  Tür

  Fotoğraf ve Video Paylaşımı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et