R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Schema Nedir? Nasıl Entegre Edilir? (İnceleme)

  Google arama sonuçlarında daha tıklanabilir bir şekilde yer almak ve web siteniz hakkında Google'a çok daha net veriler sağlamak için gerekli bir entegrasyon olan Structured Data (Yapılandırılmış Veri) konusunu sizler için anlattık.

  Doğukan KOZBA
  Doğukan KOZBA R10 Editörü
  04.05.2022 05:26 3340 3 dk okuma süresi
  Schema Nedir? Nasıl Entegre Edilir? (İnceleme)
  Son Düzenleme:

  Structured Data (Yapılandırılmış Veri) anlamına gelen Schema, başarılı bir şekilde uygulandığında Google arama motorundaki görünürlüğü ve tıklama oranını arttıran yapılardır. Schema entegresi sayesinde web sitenizin statik sayfaları ve içerikleri hakkında Google arama motoruna daha net veriler sağlayabilir, SERP sonuçlarında daha etkin görünebilirsiniz.

  Schema Testleri Nasıl Yapılır?

  Rich Results Test (Zengin Sonuçlar Testi) ve Schema Markup Validator web sitelerinden entegrasyonunu yaptığınız schemaların kontrolünü sağlayabilirsiniz. Zengin Sonuçlar Testinde yer alan Schema Yapıları, Search Console aracının Geliştirmeler bölümünde yer almaktadır. Search Console üzerinden de entegresini sağladığınız yapıların geçerli ve hata kontrolünü sağlayabilirsiniz.

  Article (Makale)

  Article yani Makale yapısı içeriklerde ve statik sayfalarda kullanılan bir yapıdır. Bu yapıyı WordPress'te kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Rank Math ve Yoast SEO gibi WordPress eklentilerinin ücretsiz versiyonlarında bu yapı otomatik bir şekilde tanımlanmaktadır.

  Rank Math - Başlıklar ve Meta alanına geldikten sonra "Yazılar" bölümüne geldiğinizde Schema türü alanından "Makale" yapısının seçili olduğunu görebilirsiniz.

  Makale Türü olarak statik sayfalarınız için "Makale", Blog içerikleriniz için "Blog Gönderisi" ve Haber Siteleri içinde "Haber Makalesi" yapıları uygundur.

  Breadcrumbs (İçerik Haritası)

  İçerik Haritası Scheması da statik sayfalar ve içeriklerde tercih edilmesi gereken bir yapıdır. Sayfanın site hiyerarşisindeki konumunu belirtir ve kullanıcıların bir siteyi etkili bir şekilde anlamasına ve keşfetmesine yardımcı olabilir.

  Breadcrumbs yapısı da Rank Math ve Yoast SEO eklentilerinin ücretsiz versiyonlarında olan bir yapıdır.

  FAQ (Sıkça Sorulan Sorular)

  Frequently Asked Question (Sıkça Sorulan Sorular) yapısı da kesinlikle kullanılması gereken bir yapılandırılmış veridir. Bu veriyi hem içeriklerinizde hem de statik sayfalarınızda kullanabilirsiniz. Rank Math ve Yoast SEO kullanıcıları bu yapıyı Gutenberg (WordPress Yeni Nesil Editörü) kullandığı takdirde içeriğin veya sayfanın herhangi bir yerine kolayca ekleyebilir. Sıkça Sorulan Sorular hem ürünlerle ilgili olabilir hem de içeriklerde “Kullanıcılar bunları da sordu” bölümündeki soru kalıplarından da oluşabilir.

  Logo

  Özel bir yapı olmakla birlikte manuel olarak oluşturulduktan sonra Schema eklentileriyle veya direkt kod yığınları eklenerek bu yapı entegre edilebilir.

  Video

  Video yapısı ise sadece video siteleri için değil içeriklerinde ürünleri veya bilgileriyle alakalı video paylaşan sitelerin kullanabildiği bir yapıdır. Rank Math'in ücretli versiyonunda bu yapı kolay bir şekilde entegre edilebilmektedir. 

  Özel Schema Yapıları Nasıl Entegre Edilir?

  İçeriğimizin bu bölümüne kadar her içerikte mutlaka kullanılması gereken beş farklı Schema yapısını anlattık. Diğer yandan, Recipe, Product, Local Business, Course, How-to, Software App, Job Posting ve çok daha fazla özel schema yapıları da bulunmaktadır. WordPress'te ücretli Schema eklentileriyle bu yapılar kolay bir şekilde yapılırken, özel scriptlerde bu yapıları manuel bir şekilde entegre etmeniz gerekmektedir.

  Schema Markup Generator bağlantısına tıkladıktan sonra eklemek istediğiniz yapıyı seçiniz. Örneğin, Logo yapısını her içeriğe eklemek istiyorsanız Organization yapısını seçmelisiniz. Görselde yer aldığı gibi ilgili alanları doldurduktan sonra Google butonuna basıp mevcut entegrenin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Google butonunun yanındaki butona tıklayarak da oluşturduğunuz entegrenin kodlarını kopyalayarak Özel Scripte kolayca entegre edebilirsiniz.

  Aynı mantıkla ilgili araçtan; FAQ, Breadcrumbs, Event, Local Business, Product ve Website gibi yapıları kolayca entegre edebilirsiniz.

  Sonuç

  Son yıllarda giderek önemini arttıran Yapılandırılmış Veri konusu başarılı bir şekilde uygulandığında hem index hızınızı arttırmakta hem de SERP sonuçlarında daha tıklanabilir hale gelindiği içinde hitlerinizi ve sıralamanızı arttıran önemli bir konudur.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 2 Yorum
  • Göktuğ Derin
   Göktuğ Derin 2 yıl önce
   Şema biçimleri günümüzde bir web sitesinin kelimede sıralama alıp almayacağını dahi belirleyebilecek düzeyde önemli bir unsur. Teşekkürler elinize sağlık Doğukan üstadım.
   • Doğukan KOZBA
    Doğukan KOZBA 2 yıl önce
    Rica ederim, Google'ın kendi web sitesindeki Case Study'lerde de bu konuya fazlaca dikkat çekilmiş. Bu yüzden önemi artarak devam ediyor.

  İlgili İçerikler:

  Vodafone'dan Herkese 25 GB İnternet Hediyesi: Nasıl Alınır?

  Vodafone, 2024 Voleybol Milletler Ligi'ne özel, Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden 25 GB internet hediye ediyor. Peki, hediye internet nasıl alınır?

  ChatGPT 4o Nasıl Kullanılır? İşte Detaylı Rehber!

  OpenAI'nin GPT 4o modeli, kullanımı kolay yapay zeka teknolojisiyle ses, metin ve görüntü analizi yaparak etkileşimi artırıyor. İşte GPT 4o kullanım adımları!

  Nintendo Switch 2 Geliyor: Yeni Nesil Konsol Piyasayı Nasıl Değiştirecek?

  2025'te çıkacak Nintendo Switch 2, üstün performansı ve rekabetçi fiyatıyla oyun dünyasını yeniden şekillendiriyor.

  Dacia Nasıl Ucuz Araç Üretebiliyor?

  Dünyaca ünlü araç üreticisi Dacia, otomobil endüstrisinde uygun fiyatlı araçları ile öne çıkıyor. Dacia, kaliteli ve bütçe dostu araçlar sunarak pek çok alıcının dikkatini çekmeyi başarıyor.

  Schema Nedir? Nasıl Entegre Edilir? (İnceleme)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et