R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  İnternet Kesintileri Nedeniyle Yaşanan Kaybın Detayları Belli Oldu!

  Dünya genelinde 2022 yılı boyunca yaşanan internet kesintilerinin, küresel ekonomide oluşturduğu zarar ortaya çıktı. İşte internet kesintilerinin küresel ekonomideki maliyeti!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  11.07.2022 13:01 1771 2 dk okuma süresi
  İnternet Kesintileri Nedeniyle Yaşanan Kaybın Detayları Belli Oldu!
  Son Düzenleme:

  İnternet mecrası, özgür bir platform olarak kabul ediliyor. Ancak başta siyasi hususlar olmak üzere pek çok nedenle internete yönelik müdahaleler, bu özgürlüğün kısıtlanmasına neden oluyor. Özellikle de uluslararası kapsamda hükümetlerin ulusal bazda uyguladıkları internet kesintisi politikaları, bu noktada dikkat çekiyor. 2022 Ocak ayından beri dünya genelinde hükümetler tarafından uygulanan internet kesintileri, bilgi akışına ve özgürlüğe sekte vurduğu gibi ciddi bir mali yükte meydana getirdi. Yapılan araştırmalar dünya ekonomisinin internet kesintilerinden kaynaklı olarak ciddi bir mali zarar gördüğünü gösteriyor.

  Maliyet 10 Milyar Dolar’ı Buldu!

  2022 yılında Ocak-Temmuz dönemini kapsayacak şekilde yapılan araştırmalar sonucunda hükümetlerin uyguladıkları internet kesintisi politikalarının küresel ekonomiye maliyeti 10 Milyar Dolar’ı aştı. Daha Temmuz ayına gelinmiş olmasına rağmen 2021 yılı internet kesintilerinin maliyeti raporunun 2 katına ulaşıldığı sonucunu ortaya çıkartıyor.

  Rapora göre uyguladığı internet kesintileri nedeniyle uluslararası ekonomiye en fazla zarar veren ülke Rusya oldu. Rusya ile Ukrayna arasında Mart ayından beri süre gelen savaşın etkisiyle Rusya tarafından uygulanan internet kesintisinin maliyetli 8.77 Milyar Dolar oldu. Rusya tarafından özellikle Instagram, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarına yönelik kesintiler ise bu rakamın önemli bir bölümünü oluşturuyor.

  Sınavlarda Kopya Engellenmeye Çalışılıyor!

  İnternet kesintisi

  Dünyada internet kısıtlamaları, sadece siyasi nedenlere bağlı olarak gerçekleştirilmiyor. Bazı ülkeler uyguladıkları akademik seviyedeki sınav sistemine bağlı bir gereklilik olarak internet kesintisi uyguluyor. Örneğin Cezayir, Suriye ve Sudan gibi ülkelerde yapılan sınav sırasında kopyanın engellenmesi amacıyla internet kesintisi uygulanıyor. Bu durum ülke ekonomisinde zarar oluşturduğu gibi global ekonomiye günlük bazda 6 Milyon Dolar gibi bir maliyete neden oluyor.

  İnternet kesintilerine bağlı küresel maliyete ilişkin rapor “TopVPN” tarafından hazırlandı. Hazırlanan raporlarda büyük kapsamlı kesintiler dikkate alındı. 

  Konuya ilişkin olarak Birleşmiş Milletler(BM) tarafından da bazı adımlar gelmeye devam ediyor. Kısa bir süre önce internet kesintilerinin, insan haklarına yönelik bir tür ihlal olduğu belirtilmişti. Hatta dünya genelinde internet kesintileri için hükümetlerle ortaklaşa çalışan şirketlerin bu tip uygulamalara son vermelerinin kendi inisiyatiflerinde olduğuna dikkat çekmişti. 

  İnternet kesintileri ve küresel ekonomide oluşturduğu zarara karşı sizce neler yapılabilir? Bu sorunun çözümünde nasıl bir yol izlenmeli? Düşüncelerini yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  HyperOS 2.0 Güncellemesi Alacak Xiaomi, Redmi ve POCO Telefonlar Belli Oldu!

  Xiaomi, Android 15 tabanlı HyperOS 2.0 güncellemesiyle cihazlarını yeniliyor. İşte güncellemeyi alacak Xiaomi, Redmi ve POCO modellerinin tam listesi!

  Samsung Galaxy S25'in Pil Kapasitesi Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Samsung Galaxy S25'in 4.000mAh pil kapasitesi ile geleceği ortaya çıktı. Bu durum, artış bekleyen kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilir.

  Android 15 Güncellemesi Alacak Samsung, Xiaomi ve Diğer Telefonlar Belli Oldu: İşte Tam Liste!

  Android 15 güncellemesi alacak Samsung, Xiaomi ve diğer telefonlar açıklandı. Yeni özelliklerle donatılmış Android 15, yıl sonunda resmi olarak yayınlanacak.

  Türk Telekom İnternet Fiyatlarına Zam Yaptı: İşte Yeni Zamlı Fiyatlar!

  Türk Telekom 1 Temmuz 2024'ten itibaren internet ve diğer hizmet fiyatlarına zam yapacak. Yeni fiyatlar %15 artış gösterirken, taahhütlü tarifeler etkilenmeyecek.

  İnternet Kesintileri Nedeniyle Yaşanan Kaybın Detayları Belli Oldu!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et