R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  OpenAI Microsoft Tarafından Fonlanacak: Hedef 10 Milyar Dolarlık Yatırım!

  OpenAI, sunduğu yapay zeka araçları ile bilinen bir marka. OpenAI Microsoft tarafından 10 milyon dolarlık yatırım alıyor.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  11.01.2023 00:12 3407 2 dk okuma süresi
  OpenAI Microsoft Tarafından Fonlanacak: Hedef 10 Milyar Dolarlık Yatırım!
  Son Düzenleme:

  OpenAI, Elon Musk’ın da aralarında yer aldığı ortaklar tarafından kuruldu. Kurulduğu günden bu yana pek çok yazılım geliştirdi. Bu yazılımlardan birisi de Dall-E idi. Dall-E’nin ardından şirket, ChatGPT adında yeni bir uygulamasını da geçtiğimiz ay yayınlamıştı. Dall-E, girilen cümleye göre görsel oluşturuyordu. ChatGPT ise soruları gerçekçi bir tarzda cevaplıyordu.

  ChatGPT’yle ilgili öne çıkan en büyük detay, kısa sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşmasıydı. Bu olay, pek çok haber sitesine de yansımıştı. Çünkü bu kadar kısa sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşan çok az site var. ChatGPT’nin Dall-E’den bile daha çok kullanılması, odak noktayı buraya kaydırmıştı. OpenAI, şimdi de yeni bir haber ile gündeme düştü.

  OpenAI, Microsoft ile iş birliği yapmaya çalışıyor!

  Aslına bakarsak bu ortaklık geçmiş yıllara dayanıyor. Microsoft, 2019 yılında da firmaya yatırım yapmıştı. Bu tarihte 1 milyar dolarlık yatırım alan OpenAI, şimdi daha büyüğüne hazırlanıyor. Buna göre Microsoft, OpenAI’a 10 milyar dolarlık yatırım yapacak. Eğer bu yatırım gerçekleşirse OpenAI’ın değeri, 29 milyar dolara ulaşabilir. OpenAI Microsoft ikilisi, anlaşmayı yıl sonuna kadar tamamlamak istiyor.

  Öne çıkan bir diğer bilgi ise Microsoft’un OpenAI’a kâr paylaşımı teklifi sunması. Yapılacak olan yatırım ile beraber OpenAI’den gelen kârın %75’ini Microsoft almak istiyor. Bununla beraber teknoloji devi, OpenAI’dan %49’luk hisse almayı planlıyor. Bu anlaşma gerçekleştiği takdirde OpenAI, ciddi atılımlar yapacak gibi görünüyor.

  Geçtiğimiz günlerde OpenAI ile ilgili farklı bir haber daha konuşulmuştu. Habere göre Microsoft, bu yatırımla kalmayarak Bing arama motorunu da geliştirmeyi düşünüyor. Yani Bing arama motoruna, GPT entegre edilmek isteniyor. Bunun arama sonuçlarını olumlu etkileyeceği düşünülüyor. Özetle Microsoft, OpenAI’a büyük destekler veren bir şirket.

  OpenAI hakkında

  OpenAI, insanlığa fayda sağlamak odaklı kurulan bir marka. 11 Aralık 2015 tarihinde kurulan şirketin genel merkezi San Francisco’da yer alıyor. Şirketin yatırımcıları arasında Elon Musk ve Sam Altman da yer alıyor. Firma, bu zamana kadar pek çok yapay zeka teknolojisine ağırlık verdi. Geliştirilen bazı uygulamalar yazılımcılara açık olarak paylaşılıyor. API sistemine de imkan tanıyan OpenAI, GPT destekli yazılımlar geliştirmeyi de sağlıyor.

  OpenAI’a ait olan bazı projeler:

  • GPT
  • GPT-2
  • GPT-3
  • ChatGPT
  • Dall-E
  • Gym
  • RoboSumo
  • OpenAI Five
  • Debate Game
  • Dactyl
  • Music
  • API
  • Whisper
  • CLIP
  • Codex
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Microsoft’dan Dev Adım: Windows 11'de WiFi 7 Desteğini Test Ediyor!

  Windows 11, WiFi 7 desteğiyle internet deneyimini yüksek hız, düşük gecikme ve üstün güvenlikle yeniden tanımlıyor.

  Windows 11 Spotlight Özelliği, Windows 10’a da Geliyor!

  Windows 10'a gelen Spotlight özelliği ile masaüstünüzde keşif yapabilirsiniz. Bing destekli duvar kağıtları ve detaylı bilgilerle deneyiminizi zenginleştirin.

  OpenAI'den Yapay Zeka ile Video Devrimi: İşte Karşınızda Sora!

  OpenAI'nin yeni modeli Sora, metinden gerçekçi videolar üretiyor. ChatGPT ve DALL-E'nin ardından gelen bu yenilik, sanat ve tasarımda devrim yaratıyor.

  OpenAI ve 1X Ortaklığının Meyvesi: İnsansı Robot Eve!

  1X ve OpenAI ortaklığıyla insansı robot Eve üretildi. Sinir ağlarıyla kontrol edilen insansı robot, robotikte yeni bir sayfa açıyor.

  OpenAI Microsoft Tarafından Fonlanacak: Hedef 10 Milyar Dolarlık Yatırım!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et