R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Bing

  Microsoft Bing ya da bilinen genel adıyla Bing, 2009 yılında Microsoft tarafından oluşturulan bir arama motorudur. Daha önceleri Msn Search, Live Search ve Windows Live Search gibi farklı isimlerle de kullanıcının karşısına çıkan Bing arama motoru, ASP.net ile geliştirildi. 

  Bing ile sağlık,reklamcılık ve harita alanında aramalar yapmak mümkündür. Geniş arama çeşitliliğinin yanı sıra Bing’i diğer arama motorlarından ayıran bir başka özellikse her gün değişen arka plan fotoğrafı. 

  Bing Tarihçesi 

  1998 yılının üçüncü çeyreğinde Microsoft, MSN Search adını verdiği ve arama sonuçlarının Inktomi’den alındığı bir arama motorunu kullanıcılarına açtı. Kuruluşundan bir yıl sonraysa arama sonuçları AltaVista’dan alınmaya başladı

  2006 yılında Windows Live Search, MSN Search’ın yerini aldı ve ziyaretçilerin haber,resim ve video aramalarına da olanak veren yeni özellikler eklendi.

  2007 yılında Microsoft bu sefer Windows adını kaldırarak sadece Live Search adını kullanmaya başladı. İki yıl aranın ardından Microsoft, arama ağları Live Search’da geçen “Live” kelimesinin markalaşma yolunda kendilerine problem olacağını düşünerek Bing adını kullanmaya başladı. 

  31 Temmuz 2009’da Resmi olarak Bing adı kullanılmaya başlandı. Aynı yıl “Yahoo!” ile 10 yıllık anlaşmaya varıldı ve bu anlaşma neticesinde Yahoo arama motoru bing ile değiştirildi. Yahoo bu anlaşma neticesinde ilk beş yıl bütün gelirin %88’ini aldı ve Microsoft sitelerinde reklam satma hakkına sahip oldu. 

  2017 yılında gelirini ağaçlandırmaya harcayacağını belirten ve Almanya’da büyük ses getiren Ecosia arama motoru, arama sonuçlarını Bing’den alacağını açıkladı. 

  Bing Arama Motorunda Yer Alan Özellikler

  Çeviri

  Farklı dillerde yazılmış sayfaları otomatik olarak algılayıp ziyaretçinin kendi diline çevirmeye imkan veren Bing Translator, Microsoft Research (MSR) tarafından gerçekleştirildi. Google Translate ile benzer çalışan bu çeviri hizmeti 2020 itibariyle 70’den fazla dile sisteminde yer veriyor.

  Akıllı Arama

  İlk olarak Windows 8.1 ile kullanılmaya başlayan Smart Search sayesinde kullanıcılar başlat ekranından kolay ve hızlı bir şekilde Bing üzerinden aramalar yapabiliyordu. 

  Facebook Paylaşımı

  Facebook üzerinde yer alan Facebook Connect özelliği sayesinde kullanıcılar Bing üzerinde yaptıkları aramaları Facebook arkadaşlarıyla paylaşabiliyor. 

  Bing Öngörüler

  Arama sonuçlarından bilgiler toplayarak öngörülerde bulunan ve daha önce American Idol programını kimin kazanacağını önceden tahmin eden Bing Predicts ya da Türkçe adıyla Bing Öngörüler, tv programlarının yanı sıra spor ve seçimlerde de tahminlerde bulunuyor.

  2016 yılında Bing Öngörüler, ABD seçimlerinde Hilary Clinton’ın kazanacağını vurgulayarak %81 oranında şans verdi ancak bu öngörü tutmadı. 

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Bing
  Logo Logo
  Site türü

  Arama motoru

  Sahip

  Microsoft

  İlk piyasaya sunulma tarihi

  1 Haziran 2009

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et