R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tesla İnsansı Robot Modelini Gösterdi!

  Tesla insansı robot modelinin yeni versiyonunu tanıttı. Investor Day etkinliği kapsamında tanıtılan ürün için henüz katedilecek yollar var.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  04.03.2023 15:11 2167 2 dk okuma süresi
  Tesla İnsansı Robot Modelini Gösterdi!
  Son Düzenleme:

  Tesla, her ne kadar elektrikli otomobilleri ile tanınsa da farklı ürünler de üretiyor. Bunlardan birisi de robotlar olmakta. Yapay zekaya büyük önem gösteren firma, robotları da bu bağlamda geliştiriyor. Geçtiğimiz yıl AI Day etkinliği ile beraber Optimus tanıtılmıştı. Optimus, Tesla’nın insansı robotu. Bu yıl da yeni sürümü gösterilen robotun henüz prototip olduğunu belirtmek gerekiyor.

  Tesla gerçekçi insansı robot geliştirdi

  Tesla, geleceğin teknolojilerine büyük önem göstermekte. Bundan dolayı insansı robotlar üzerine yoğunlaşmış bir şirket. Tesla, Investor Day etkinliği ile beraber yeni nesil robotu tanıttı. Optimus olarak adlandırılan bu robot, bir önceki nesile göre daha gelişmiş. Ayrıca prototip olarak geliştirilen robotun 6 aylık bir süre içerisinde üretildiği söyleniyor.

  Henüz ürün, geliştirme aşamasında ve bundan dolayı tamamlanmadı. Ne zaman tamamlanacağı ile ilgili net bir tarih verilmiyor. Optimus, geliştirme aşamasından sonra seri üretim mantığı ile üretilecek. Yani sayıca fazla üretimi yapılmış olacak. Bununla beraber fiyatının da uygun olması bekleniyor.

  Tesla insansı robot Optimus hakkında öne çıkan bir diğer detaya geçelim. Firma, robotun geliştirme aşamasının tamamlanmasının ardından fabrikalarında kullanacak. Otomobil fabrikalarında yer verilecek olan robot, üretim tesisine hız kazandıracak. Optimus, özellikle zorlu görevlerin üstesinden gelmek için tasarlandı. Ayrıca birbirini tekrarlayan görevler için de insansı robotun gücünden yararlanılacak.

  Tesla insansı robotun sunduğu özellikler

  Tesla’nın yeni robotu Optimus, birçok özelliği ile dikkatleri üzerine çekmekte. Bu özelliklerinden birisi batarya. Robotun batarya kapasitesi 2.3 kWh olarak açıklandı. Oldukça güçlü bir pile sahip ürün, gün boyunca kullanılabiliyor.

  Ürünün işlemcisine değinirsek Tesla, kendi geliştirdiği işlemci ile robotu çalıştırıyor. Bununla beraber robot, Tesla otomobiller için geliştirilen bazı özelliklerden ilham aldı. Bunlardan birisi otomatik pilot modu. Bunun gibi pek çok işlev, robota uygun hale getirildi. Bu da insansı robotun hızlı geliştirilmesini sağlayan bir süreç oldu.

  Gelişmiş yapay zekaya yer veren Optimus, saatte 8 kilometre hızla yürüyor. Hesaplamaları kuvvetli olan ürün, karmaşık algoritmaların üstesinden gelebiliyor. Yayınlanan videoda modelin düzgün bir şekilde yürüdüğü görülüyor. Bununla beraber robotun, ağır yükleri kaldırabileceği de söyleniyor. Özellikle insanların kaldıramayacağı yükler için robotlar, büyük bir kolaylık demek.

  Destek olmadan rahatlıkla yürüyen Tesla insansı robot, objeleri kavrama yeteneğine sahip. Örneğin Optimus, eline matkap alıp duvarı delebiliyor. Bunun gibi pek çok aleti kullanan model, eşyaların yerlerini de değiştirebiliyor.

  Tesla’nın yeni robotu Optimus, henüz halen geliştirme aşamasında. Bu süreçte kendini daha da ilerletecek olan ürün, gelecekte harika bir hâl alabilir. Optimus, bu özellikleri ile bile harika işler ortaya koyuyor. Yakın gelecekte yapay zekalı robotların tesislerde daha çok kullanıldığını görebiliriz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Sony'nin Ultra Hassas Mikrocerrahi Robotu: Mısır Tanesi Dikme Yeteneği ile Dikkat Çekiyor

  Sony'nin ultra hassas mikrocerrahi robotu, cerrahlara en küçük dokularda bile üstün hassasiyetle müdahale imkanı sunarak mikrocerrahide yeni bir dönem başlatıyor.

  OpenAI, Yeni Yapay Zeka Modelini Tanıttı: İşte Karşınızda GPT-4o!

  OpenAI'nin yeni yapay zeka modeli GPT-4o, metin, ses ve görseller üzerinden daha akıcı etkileşim sunarak kullanıcı deneyimini iyileştiriyor.

  Nvidia’nın ChatRTX Sohbet Robotu Güncellendi: Eşsiz Özellikler Geldi!

  Nvidia'nın ChatRTX sohbet robotu, yeni AI modelleri ve özelliklerle güncellendi. Bu sohbet robotu, sesli komut desteği ve eşsiz modellerle güçlendi!

  Xiaomi, Uygun Fiyatlı 20000 mAh Kapasiteli Yeni Powerbank Modelini Tanıttı!

  Xiaomi'nin 20.000 mAh kapasiteli yeni powerbank modeli, 33 Watt hızlı şarj desteği, çoklu port seçenekleri ve gelişmiş güvenlik özellikleriyle öne çıkıyor.

  Tesla İnsansı Robot Modelini Gösterdi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et