R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Microsoft Prometheus Resmî Olarak Duyuruldu!

  Microsoft Prometheus altyapısı ile Bing arama motorunun kalitesini yükseltiyor. Şirket, yaptığı yeniliklerden ve yeni özelliklerden bahsetti.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  24.02.2023 18:29 2360 4 dk okuma süresi
  Microsoft Prometheus Resmî Olarak Duyuruldu!
  Son Düzenleme:

  Microsoft, özellikle Windows işletim sistemi ile bilinen bir teknoloji firması. Her ne kadar Microsoft ile bilinse de aslında kendisi, arama motoruna da sahip. Bing arama motorunun en büyük rakibi Google olmakta. Google’ın önüne geçmek isteyen Microsoft, elinden gelen çabayı gösteriyor. Bunlardan birisi de yapay zeka geliştirmeleri.

  Google, henüz arama motorunda yapay zekaya yeterince ağırlık vermiyor. Bing ise yapay zeka açısından önemli adımlar atmış durumda. Bu adımlardan birisi de Prometheus oldu. Bing, yapay zeka anlamında Google arama motorundan önde görünüyor.

  Microsoft Prometheus tanıtıldı

  Microsoft, aslına bakarsak daha önce Bing arama motoruna eklenen yapay zekayı tanıtmıştı. Firma, GPT modelinin gücünden yararlanarak bu hizmeti sağlıyordu. Şimdi yapılan yeni açıklamaya göre 2 farklı yapay zeka kullanılıyor. Bunlardan birisi GPT modeli olarak zaten biliniyor. Bir diğeri ise Prometheus olarak adlandırıldı. Prometheus ile GPT, ortak bir şekilde çalışarak Bing arama motoruna destek veriyor.

  Yeni topraklama tekniği kullanılıyor

  Microsoft Prometheus, aslına bakılırsa zaten mevcuttu. Yani arka planda geliştirilen bir teknolojiydi. Bu teknolojinin adı ilk kez açıklanmış oldu. Firmanın yaptığı açıklamaya göre 2 yapay zeka, topraklama yöntemi ile çalışıyor. Bilindiği üzere GPT modeli, güncel verilere sahip değil. Bundan dolayı bu tekniğin kullanılması gerekiyor. Prometheus, güncel verilerden yararlanarak veri topluyor. Yani kullanıcı, girdiği sorgu sonrasında güncel ve anlık verilere hemen ulaşabiliyor.

  Topraklama yönteminden biraz daha detaylıca söz edelim. Kullanıcı, Bing arama motorunda bir sorgu girdiğinde bu, sunucuya gönderilir. Sunucuya gönderilen veri, Prometheus tarafından incelenir. Ardından bot, gerekli bilgileri toplayarak bu verileri GPT’ye teslim eder. Şunu da açıklayalım ki GPT verileri de Prometheus tarafından işlenme yeteneğine sahip.

  GPT, Prometheus’dan aldığı güncel verileri işler. Ardından bu verileri Bing’e gönderir. Bing, verileri sayfada kullanıcıya yansıtmaya başlar. Veriler, anlık olarak kademeli bir şekilde gelir. Yani kullanıcılar, verilerin toptan gelmesini beklemekle uğraşmaz. ChatGPT’de veriler nasıl yavaş yavaş geliyor ise burada da öyle gelmekte. Ayrıca Prometheus’un önemli avantajlarından birisi verileri hızlı yansıtması. Yani Bing, yapay zeka ile ChatGPT’den daha hızlı yanıt sağlıyor.

  Kısacası Prometheus ile GPT birlikte çalışarak iş yapıyor. Prometheus’un avantajı, güncel verileri tarayarak iş gerçekleştirmesi. Yani yeni yapay zeka modelinin internete erişimi var. Bu da kullanıcıların daha iyi bilgiler almasına imkan tanıyan bir durum olmakta.

  Microsoft, Prometheus’un gelişmesi gerektiğini vurguluyor

  Microsoft, yaptığı açıklamada Prometheus’un henüz yeterli seviyede olmadığını dile getiriyor. Firmanın hedefi, daha iyi dönüşler yapan bir bot geliştirmek. Yapay zekanın en büyük eksikliklerinden birisi uzun sohbetlerde hataya düşmesi. Yapay zeka kullanılırken sohbet uzadıkça tekrar eden mesajlar da artıyor. Ayrıca hata oranı da yükseliyor. Bu gibi olayların önüne geçmek isteyen firma, çeşitli iyileştirmeler yapacak.

  Şirketin yapmak istediği bir diğer şey topraklama verilerini 4 kat arttırmak. Güncel olarak bulunan veriler her ne kadar yeterli olsa da firmanın hedefi büyük. Şirket, müşterilerine en iyi desteği sunmak adına daha güçlü yazılım sağlamaya çalışıyor. Bunun için gerekli çalışmaları yapmaya gayret gösteriyor. Bunlardan birisi de kaliteyi arttırmak için topraklama verilerini çoğaltmak.

  Microsoft’un amacı arama motorunu güncellemekti

  Microsoft Prometheus hakkında ortaya çıkan bir diğer detay grupların bölünmesi. Firmanın amacı aslında Bing arama motorunun yapısını değiştirmekti. Bildiğiniz üzere bazı kullanıcılar, klasik arama motoruna hakim. Böyle bir yeniliğin bir anda yapılması kullanıcıları etkileyebilir. Bazıları yapay zekayı desteklese de bazıları bu detaya dikkat çekti. Microsoft, bu sebeple Bing arama motoruna ek olarak ayrı sohbet kısmı oluşturdu.

  Prometheus nedir? Özellikleri neler?

  Microsoft’un yeni yapay zekası Prometheus, arama deneyimini arttırmak için geliştirildi. Yapay zekanın amacı, güncel verilere ulaşıp insanlara bilgi sunmak. Ayrıca altyapı ile beraber sohbet tarzında mesajlar da sağlanıyor.

  Kullanmak için Bing arama motoruna girilmeli. Bing arama motoruna yazılan soru tarzı mesajlar, yapay zekaya ulaştırılıyor. Yapay zeka, bu soruyu işleyerek yanıt döndürüyor. Ardından sayfanın sağ kısmına bu yanıtı oluşturuyor. Buna ek olarak bir de sohbet sekmesi mevcut. Bu sekmenin amacı, bot ile sohbet etmek. Bot, hem sohbet ediyor hem de bilgi veriyor.

  Microsoft Prometheus’un en önemli özelliklerinden birisi güncel ve anlık bilgilere ulaşımının olması. GPT, 2021 yılından önceki verilere ulaşan bir yapay zeka. Prometheus ise internete erişimi açık olduğu için her türlü veriye ulaşabiliyor. Özellikle güvenilir sitelerden bu verileri alıyor.

  Prometheus, GPT ile ortak çalışan bir yapay zeka. Prometheus ile GPT modeli, ortak çalışma sonucunda kullanıcıya dönüt sağlar. Cevabın kaliteli olması adına botun hem GPT hem de Prometheus’la çalışması sağlanıyor.

  Özet geçmek gerekirse Prometheus, GPT ile beraber ortak çalışan bir yapay zeka. Bu da arama sonuçlarının ve sohbetin daha kaliteli hale gelmesine imkan tanıyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  OpenAI ChatGPT Sohbet Geçmişleri Sızıntısı Resmi Olarak Doğrulandı

  Sam Altman, OpenAI CEO'su, bir süre önce ChatGPT kullanıcılarının sohbet geçmişlerinin sızdığını doğruladı. Geliştirilen yapay zeka sohbet aracının gizlilik konusundaki aksaklık, eleştirilerin artmasına neden oldu.

  Microsoft Onayladı: Yeni Mobil Uygulama Mağazası Geliyor

  Microsoft, mobil cihazlar için özel bir uygulama mağazası üzerinde çalıştığını duyurdu. Bu yeni mağaza, Apple App Store ve Google Play Store ile rekabet edebilir.

  Windows 11 Güncellemeleri Hızlanıyor: Microsoft Yeni Özelliği Test Ediyor

  Microsoft, Windows 11 kullanıcılarına işletim sistemi güncellemelerini daha hızlı sunmak amacıyla yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.

  Microsoft Skandalı: Kullanıcının Windows'u Korsan Yöntemle Etkinleştirildi

  Microsoft teknik destek ekibinin, bir kullanıcının satın aldığı Windows 10 işletim sistemini korsan yöntemle etkinleştirdiği ortaya çıktı. İşte bu olayın merak edilen detayları.

  Microsoft Prometheus Resmî Olarak Duyuruldu!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et