R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google 'Ters Düştüğü' Yapay Zeka Araştırmacısını Kovdu!

  Google, yapay zeka araştırması konusunda iç savaşla karşı karşıya. Üst düzey yönetici, şirketi eleştirmesi nedeniyle görevden alındı.

  Miraç Yılmaz
  Miraç Yılmaz R10 Editörü
  05.05.2022 13:28 2881 2 dk okuma süresi
  Google 'Ters Düştüğü' Yapay Zeka Araştırmacısını Kovdu!
  Son Düzenleme:

  Google, geçen yıl Nature bilimsel yayınında yayınlanan bilgisayar çipleri tasarlayan bilgisayarlar hakkında bir araştırma makalesini eleştiren çalışanıyla yollarını ayırdı. Raporlara göre, Google'ın Beyin grubundaki bir yapay zeka araştırmacısı olan Satrajit Chatterjee görevinden alındı.

  Makale, bilgisayar çipinin parçalarını insanlardan daha verimli bir şekilde otomatik olarak oluşturmak için bir yöntemi ortaya koyuyordu. Kaynaklar The New York Times'a verdiği demeçte, Chatterjee'nin makalenin bazı bölümlerine itiraz ettiğini ve makalede öne sürülen bazı iddiaları çürüttüğünü söyledi. 

  Bilgisayar çipleri tasarlayan bilgisayarlar fikrini çürütme üzerinde çalışan araştırmacı, Google'ın makaleyi kaldırmayı reddederek kendi yapay zeka ilkelerini çiğnediğini savundu.

  Şirket, The New York Times'a Chatterjee'nin "belirli bir sebepten feshedildiğini" söyledi, ancak ayrıntı vermekten kaçındı.

  Google, yapay zekasını eleştiren çalışanlarını kovuyor

  Google, yapay zekasını eleştiren çalışanlarını işten atıyor

  Google Research Başkan Yardımcısı Zoubin Ghahramani, The New York Times'a verdiği demeçte, "Nature makalesini baştan sona inceledik ve hakemli sonuçların yanındayız" dedi.

  Google'dan gelen açıklamada ise. "Ayrıca daha sonraki bir başvurunun teknik iddialarını da titizlikle araştırdık ve bu, yayın standartlarımızı karşılamadı" ifadeleri kullanıldı.

  Bu olay, Google'ın yapay zeka araştırmacısını ilk defa kovması değil. Daha önce Google'ın etik yapay zeka ekibinin eş-yöneticilerinden olan bir yapay zeka etiği uzmanı olan Timnit Gebru, şirketin çeşitlilik vaatleriyle ilgili hayal kırıklıklarını dile getirdikten sonra araştırma grubundan atıldı.

  Hemen arkasından şirket, ekibin diğer eş lideri Margaret Mitchell'i “Gebru'nun kovulma şeklini alenen eleştirdiği” için işten çıkardı.

  Google gibi büyük kurumların dergilerdeki çalışmaları, sektörde benzer projelerin finanse edilip edilmemesi üzerinde büyük etkiye sahip olabilir. Ancak Google'ın yapay zeka araştırma ekibindeki huzursuzluk devam ediyor gibi görünüyor. 

  Google yapay zeka etiği araştırmacısı Alex Hanna, bu yılın başlarında Google ve diğer teknoloji şirketlerinde bir “ırkçılık sorunu” yüzünden istifa mektubu yayınladı. 

  Sizin Google'ın yapay zeka araştırmaları hakkındaki düşünceleriniz neler? Fikirlerinizi yorumlardan veya R10.NET Forum'dan paylaşabilirsiniz.

  Profesyonel editörlük kariyerime R10'da devam ediyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung ve Google'dan Dev İş Birliği: Yeni Galaxy Chromebook Yenilikleriyle Geliyor!

  Samsung ve Google iş birliği genişliyor. Yeni Galaxy Chromebook, Google Assistant tuşu ile teknoloji dünyasına yenilik getiriyor.

  Google, Yeni Yapay Zeka Modeli Gemini 1.5'i Resmen Tanıttı: Sınır Tanımayan İşlem Kapasitesine Sahip!

  Google yeni yapay zeka modeli Gemini 1.5'i tanıttı. Gemini 1.5 modeli, büyük verileri işleyebilme kapasitesiyle yapay zeka alanında yeni bir çağ başlatıyor.

  OpenAI'den Yapay Zeka ile Video Devrimi: İşte Karşınızda Sora!

  OpenAI'nin yeni modeli Sora, metinden gerçekçi videolar üretiyor. ChatGPT ve DALL-E'nin ardından gelen bu yenilik, sanat ve tasarımda devrim yaratıyor.

  iPhone 16, Yeni Neural Engine ile Geliyor: Etkileyici Yapay Zeka Performansı Sunacak!

  iPhone 16, A18 ve M4 işlemciler ve gelişmiş Neural Engine ile yapay zeka performansında devrim yaratacak!

  Google 'Ters Düştüğü' Yapay Zeka Araştırmacısını Kovdu!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et