R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google MusicLM Adında Yapay Zeka Geliştirdi: Müzik Üretiyor!

  Google MusicLM uygulaması ile insanların müzik üretmesini sağlayan bir uygulama geliştirdi. Geliştirilen uygulama henüz halka açık değil.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  31.01.2023 16:13 2607 3 dk okuma süresi
  Google MusicLM Adında Yapay Zeka Geliştirdi: Müzik Üretiyor!
  Son Düzenleme:

  Bildiğiniz üzere son zamanlarda OpenAI şirketi, DALL-E ve ChatGPT’yi halka sundu. Bu uygulamalar, yapay zeka teknolojisi ile öne çıkıyor. DALL-E, metni görsele dönüştürüyor. ChatGPT ise gerçekçi bir konuşma yapıyor. Google, OpenAI projelerinden sonra kırmızı alarma geçti.

  Bunun sebeplerinden biri, Google uygulamalarının kullanım oranının düşüş yaşama ihtimali. Firma, bu sebeple yapay zeka çalışmalarına daha çok ağırlık verme kararı aldı. Google, aslına bakarsak zaten çalışmalar yapıyordu fakat gündeme pek gelmiyordu. Son zamanlarda bu çalışmalar hız kazandı. Yeni geliştirilen uygulamalardan birisi MusicLM oldu.

  Google, MusicLM adlı yapay zeka üretti

  Google, yeni bir uygulama ile gündeme geldi. Buna göre firma, metni müziğe çeviren bir yapay zeka destekli yazılım kodladı. Yeni geliştirilen uygulama, DALL-E gibi fakat görsel yerine müzik üretecek şekilde çalışıyor.

  Google, yaptığı açıklamada uygulamanın birçok özelliği barındırdığını belirtiyor. Bunlardan birisi, uzun cümlelerin müziğe çevrilmesi. Kullanıcı, metin kısmına müziğin nasıl olacağı ile ilgili bilgiler sunuyor. Bu bilgiler işleniyor ve ortaya güzel bir müzik çıkıyor.

  Bir diğer özellik kısa metinler kullanmak. Birkaç sözcükten oluşan metinleri derleyen yapay zeka, harika bir müziğe yer veriyor. Bir diğer özellik hikaye modu. Bu modda hangi süre aralıklarında müziğin nasıl olacağı belirleniyor. Bu da müziğe çeşitlilik katıyor.

  Google MusicLM yazılımıyla beraber istenilen enstrümanda çalma olanağına da sahip olmakta. Buna ek olarak kullanıcılar, yalnızca müzik değil seslendirme özelliğini de kullanabiliyor. Yani müzik içerisinde yapay zeka seslendirmesi de bulunuyor. Bu da müziğin daha iyi ve daha kaliteli hale gelmesini sağlıyor.

  Google, bunlarla yetinmeyip bir de görseli müziğe çevirme imkanı tanımakta. Belki siz de bu anı yaşamışsınızdır. Bazı görseller adeta bazı müzikleri tetikler gibidir. Google, bundan esinlenerek verilen görsellerin müzikle desteklenmesine imkan tanıyor. Örneğin tarihi bir görsel paylaşıldığında o tarihe uygun bir müzik oluşturuluyor.

  Yapay zeka, 280.000 saatten fazla müzik ile eğitildi

  Geliştirilen yapay zeka için 280.000 saatten fazla müzik kullanıldığı belirtiliyor. Yani botun kaliteli müzikler üretmesi için arkasında büyük bir arşiv mevcut. Bu arşivden yararlanarak işlem yapan yapay zeka, kaliteli eserler ortaya koyabiliyor.

  Birden fazla enstrümanı da karıştıran Google MusicLM, henüz herkese açık değil. Bunun sebebi telif endişeleri. Eğitilen yapay zekanın eğitim kaynaklarında telif içerikleri de var. Bundan dolayı Google, telif sorunu yaşanmaması adına uygulamayı henüz herkese açık yapmadı. İnsanlarla ne zaman paylaşılacağı ise bilinmiyor.

  Google, OpenAI projelerinden sonra ivme kazandı

  OpenAI, bilindiği üzere yakın zamanda harekete geçerek 2 uygulamasını duyurmuştu. Bunlardan birisi DALL-E idi. DALL-E, metinleri görsele çeviriyordu. Örneğin “denizin ortasında ağaç ve üzerinde karga” yazılınca bu görseli üretiyordu. Ardından ChatGPT piyasaya sunulmuştu. ChatGPT ise sohbet etmeyi sağlayan bir yazılım idi. Özellikle gerçekçi konuşması ve insanlara destek sağlaması ile ön plana çıkmıştı.

  Google, bu durum sebebiyle özellikle ChatGPT için kırmızı alarma geçti. Bu durumun Google için bu kadar ciddi olmasının sebebi arama motoru. İnsanlar, arama motoru yerine ChatGPT’yi kullanırsa Google, değer kaybetmeye başlar. Firma, bundan dolayı yapay zekaya son zamanlarda daha çok ağırlık vermeye başladı.

  Örneğin Google MusicLM dışında Sparrow adında bir yazılım geliştiriliyor. Bu uygulama, ChatGPT gibi bir sohbet uygulaması. Amacı, kullanıcıların daha iyi yanıtlar almasını sağlamak. Şirket, kendi yapay zekasının OpenAI’deki yapay zekaya göre daha başarılı olduğunu söylemekte. Tabii henüz herkese açık olmadığı için kesin bir şey söylenemez.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  LinkedIn'de Yeni Dönem: Premium Abonelere Yapay Zeka Destekli İş Arama Özelliği Geliyor!

  LinkedIn, premium aboneler için yapay zeka destekli iş arama özellikleri sunuyor. Özgeçmiş uyarlama ve ön yazı oluşturma gibi yenilikler, süreci kolaylaştıracak.

  Yapay Zeka Furyasına Raspberry Pi de Giriyor!

  Raspberry Pi, Hailo iş birliğiyle yapay zeka çipi satmaya başlıyor. Yeni AI kiti, 70 dolara satışa sunulacak ve yapay zeka uygulamalarını yerel olarak çalıştıracak.

  Yapay Zeka Özellikli Asus Zenbook S16 Türkiye’ye Geliyor: İşte Fiyatı!

  Asus Zenbook S16, Ryzen AI 9 HX 370 işlemcisi ve 3K OLED ekranıyla Türkiye'de ön siparişe açıldı. Fiyatlar 74.598 TL'den başlıyor.

  Facebook, Yapay Zekaya Ağırlık Veriyor: TikTok'a Rakip Olacak!

  Meta, Facebook'u gençler için yeniden popüler hale getirmek amacıyla yapay zeka destekli güncellemelerle optimize ediyor. Yeni özellikler, deneyimi zenginleştirecek.

  Google MusicLM Adında Yapay Zeka Geliştirdi: Müzik Üretiyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et