R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google LaMDA İddiasını Ortaya Çıkartan Mühendisi Kovdu!

  Google tarafından sürdürülen “LaMDA” yapay zekasına ilişkin projede çalışan mühendisten endişelendiren bir açıklama yapılmıştı. Google’nin yalanladığı açıklamayı yapan mühendisin işine son verildi. İşte detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  24.07.2022 13:03 2545 2 dk okuma süresi
  Google LaMDA İddiasını Ortaya Çıkartan Mühendisi Kovdu!
  Son Düzenleme:

  Yapay zeka teknolojileri alanında birbirinden önemli çalışmalara imza atan Google hakkında ciddi iddialar ortaya çıkmıştı. Özellikle şirketin en önemli yapay zeka projelerinden birisi olan “LaMDA” ile ilgili olarak projede çalışan bir mühendis tarafından “duygularının olduğu” yönünde bir iddia ortaya atılmıştı. Şok etkisi yaratan iddiaya ilişkin olarak Google yapay zeka destekliLaMDA” programı ile ilgili iddiayı yalanlamış ve mühendisi açığa almıştı.

  Google O Mühendisi İşten Çıkartma Kararı Aldı

  Google LaMDA

  Kısa bir süre önce Google’nin “LaMDA” programında görev alan Google mühendisi “Blake Lemoine” tarafından önemli iddialar ortaya çıkartılmıştı. Lemoine, ortaya koyduğu iddialarında söz konusu yapay zeka programının bir tür duyarlılık kazandığını ve çalışma hakları üzerinde taleplerde dahi bulunduğunu açıklamıştı.

  Lemoine tarafından yapılan açıklama dünya gündeminde ilk sıraya taşınmıştı. Hatta söz konusu açıklama üzerinden zaten oldukça tartışmalı bir konu olan “yapay zeka” proje ve çalışmalarıyla ilgili hükümetlerden dahi eleştiriler gelmişti. Google cephesi ise söz konusu iddialara dair kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdiği açıklamasında bulunmuştu. Hatta söz konusu iddiaları ortaya atan mühendis Lemoine’nin de araştırma süreci boyunca “ücretli izinli” sayılacağı açıklanmıştı.

  Haziran ayından beri devam eden araştırmalarını sonuçlandırdığını açıklayan Google, projedeki sorumlu mühendisinin işten çıkartılmasına karar verdi. Bu çerçevede söz konusu kararın yapılan araştırmalar neticesinde “asılsız” olduğunun ortaya çıkartılması üzerine alındığı belirtildi. Böylelikle Google mühendisi Blake Lemoine’nın, Google ile hiçbir ilişiği de kalmamış oldu.

   Google söz konusu kararına ilişkin açıklamasında “LaMDA” programına ilişkin olarak birbirinden farklı 11 araştırma sürecinin uygulandığına dikkat çekildi. Ayrıca söz konusu sorumlu mühendis tarafından ortaya atılan iddiaların gerçek dışı olduğuna dair önemli tezler ortaya koyulduğunu ve bu konuda titiz bir çalışma gerçekleştirildiğini belirtti. Şirket mühendis Lemoine için iyi dileklerini ilettiklerini belirterek, iş anlaşmasına son verildiğini açıkladı.

  Google’nin LaMDA programına ilişkin son gelişmeler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung ve Google'dan Dev İş Birliği: Yeni Galaxy Chromebook Yenilikleriyle Geliyor!

  Samsung ve Google iş birliği genişliyor. Yeni Galaxy Chromebook, Google Assistant tuşu ile teknoloji dünyasına yenilik getiriyor.

  Google, Yeni Yapay Zeka Modeli Gemini 1.5'i Resmen Tanıttı: Sınır Tanımayan İşlem Kapasitesine Sahip!

  Google yeni yapay zeka modeli Gemini 1.5'i tanıttı. Gemini 1.5 modeli, büyük verileri işleyebilme kapasitesiyle yapay zeka alanında yeni bir çağ başlatıyor.

  Xiaomi Watch 2 Geliyor: Detayları Ortaya Çıktı!

  Xiaomi'nin yeni akıllı saati Watch 2, üstün özellikleri ve uygun fiyatıyla dikkat çekiyor. AMOLED ekran, 65 saat pil ömrü ve daha fazlasını sunuyor.

  Bazı Apple Watch'larda ‘Ghost Touch’ Sorunu Ortaya Çıktı: İşte Çözümler!

  Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2 sahipleri, ekranda istenmeyen dokunuşlarla mücadele ediyor. Apple, bu 'Ghost Touch' problemi üzerinde çalışıyor

  Google LaMDA İddiasını Ortaya Çıkartan Mühendisi Kovdu!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et