R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Gemini'ye Kısıtlama Geldi: Seçimlere İlişkin Soruları Yanıtlamayacak!

  Google, bu yıl seçimlerin yapılacağı bazı ülkelerde, "Gemini" isimli yapay zeka tabanlı sohbet robotunun seçimler hakkındaki soruları yanıtlama yeteneğine sınırlamalar getirdiğini duyurdu.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  13.03.2024 14:20 1303 2 dk okuma süresi
  Gemini'ye Kısıtlama Geldi: Seçimlere İlişkin Soruları Yanıtlamayacak!
  Son Düzenleme:

  Google'ın yapay zeka tabanlı sohbet robotu Gemini'nin, Hindistan başta olmak üzere ABD ve İngiltere gibi seçimlerin gerçekleşeceği ülkelerde, seçimlerle alakalı sorulara yanıt verme yetkisi kısıtlandı. Bu adım, dezenformasyonla mücadele etmek ve doğru bilginin yayılmasını sağlamak amacıyla atıldı. Ayrıca Gemini'nin insan resimleri oluşturma özelliği, tarihi figürlerin yanlış tasvirleri nedeniyle askıya alındı. Hindistan hükümeti ise yeni yapay zeka platformlarının kamuya açıklanmadan önce onay almasını zorunlu kıldı.

  Seçim Döneminde Yapay Zekâ Kullanımına Sınırlamalar

  2024 yılında dünya genelinde pek çok seçimin yapılacağı bir dönemde Google'ın yapay zeka sohbet robotu Gemini üzerinden yapılan açıklamada, seçimlerle ilgili sorulara cevap verme konusunda kısıtlamalar getirileceği duyuruldu. Bu hamlenin arkasında yatan ana sebep, dezenformasyonla mücadele edebilmek ve seçim süreçlerinin doğruluk ve şeffaflığına katkıda bulunmak olarak gösterildi.

  Gemini artık seçimlerle ilgili sorulara, ‘Bu soruya nasıl cevap vermem gerektiğini düşünüyorum. Bu süre içerisinde Google arama motorunu kullanmayı deneyebilirsiniz.’ şeklinde bir yanıt veriyor. Bu, kullanıcıların doğrudan bilgiye ulaşımını teşvik etmek ve yanıltıcı bilgilerin yayılmasını önlemek amacıyla yapılmış bir değişikliktir.

  Tarihi Figürlerin Tasvirinde Yanlışlıklar ve Alınan Önlemler

  Google, geçmişte yapay zeka sohbet robotu Gemini'nin beyaz tenli insanları siyahi olarak tasvir etmesi gibi tarihsel olarak yanlış görüntüler oluşturması nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştı. Bu yanlışlıkların farkına varılmasının ardından Google bazı tarihi figürlerin görüntülerini oluşturmadaki yanlışlıklar için özür dilemiş ve 23 Şubat'ta insan resimleri oluşturma özelliğini askıya almıştı.

  Hindistan hükümeti, 4 Mart'ta bir açıklama yaparak deneme aşamasında olan yapay zeka platformları ve uygulamalarının hükümetten onay almadan kamuya açıklanmasını yasakladı. Bu adım, yapay zeka teknolojilerinin kontrolsüz şekilde yayılmasını önlemek ve kamu güvenliğini korumak amacıyla atıldı.

  Gemini'nin seçimlerle ilgili sorulara yanıt verme yetkisi neden kısıtlandı? 

  2024 yılında dünya genelinde yapılacak seçimlerde dezenformasyonla mücadele etmek ve bilgi doğruluğunu sağlamak amacıyla Google, yapay zeka sohbet robotu Gemini'nin seçimlerle ilgili sorulara yanıt verme yetkisini kısıtlama kararı aldı.

  Google'ın tarihi figürlerin yanlış tasvirleri nedeniyle özür dilemesinin sebebi nedir? 

  Google, yapay zeka sohbet robotu Gemini aracılığıyla beyaz tenli insanları siyahi olarak tasvir etmesi gibi tarihsel yanlışlıklar nedeniyle eleştirilere maruz kaldı. Bu yanlışlıkların farkına varılması üzerine, şirket halktan özür diledi ve insan resimleri oluşturma özelliğini askıya aldı.

  Yapay zeka teknolojilerinin denetimi neden önemli? 

  Yapay zeka teknolojilerinin denetimi, dezenformasyonla mücadele, kamu güvenliğini koruma ve bilgi doğruluğunu sağlama gibi nedenlerle önemlidir. Kontrolsüz ve denetimsiz bir şekilde yayılan yapay zeka uygulamaları, yanlış bilgilerin yayılmasına ve toplumsal karışıklıklara yol açabilir. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  UTM Uygulaması iOS’a Geldi: Artık iPad ve iPhone’da Windows Çalıştırılabilecek!

  UTM, iPad ve iPhone'larda Windows ve Linux çalıştırmayı mümkün kılıyor. Apple'ın oyun emülatörlerine izin vermesiyle iOS cihazları için yeni bir dönem başlıyor.

  WhatsApp Grup Sohbetlerine Yeni Özellik Geldi: Etkinlik Oluşturma!

  WhatsApp, grup sohbetlerinde etkinlik oluşturma özelliğini kullanıma sunuyor. Kullanıcılar etkinlik adı, tarih ve detayları girerek etkinlikler düzenleyebilecekler.

  Instagram Kısıtlama Özelliği: Kapsamı Genişliyor!

  Instagram, gençleri koruma amacıyla "Sınırlı Etkileşimler" özelliğini genişletti. Yeni işlevler, istenmeyen etkileşimleri sınırlandırarak güvenliği artırıyor.

  Samsung Galaxy Z Fold 6'dan Yeni Görüntüler Geldi: İşte Sızdırılan Görseller!

  Samsung Galaxy Z Fold 6'nın Temmuz ayında tanıtılacak yeni tasarımı ve özellikleri sızdırıldı. Daha kalın UTG cam, yeni tasarım ve ince yapı dikkat çekiyor.

  Gemini'ye Kısıtlama Geldi: Seçimlere İlişkin Soruları Yanıtlamayacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et