R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Baidu’dan ChatGPT Hamlesi Geldi! Çinli ChatGPT Geliyor!

  Çin merkezli teknoloji devi Baidu, son dönemdeki “yapay zeka sohbet robotu” alanında yeni bir adım atıyor. Çinli şirket, OpenAI’nın gündemden düşmeyen “ChatGPT” sohbet robotu gibi bir sohbet robotu geliştirecek.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  01.02.2023 14:35 3275 2 dk okuma süresi
  Baidu’dan ChatGPT Hamlesi Geldi! Çinli ChatGPT Geliyor!
  Son Düzenleme:

  Son dönemde “OpenAI” tarafından geliştirilen “ChatGPT” isimli sohbet robotu gündemden düşmüyor. Aldığı yoğun talep nedeniyle kullanmanın bile güç olduğu ChatGPT, tartışmalara da neden olmuştu. Ancak sohbet robotu, her geçen gün büyümeye devam ediyor. Hatta dev teknoloji şirketlerinin dikkatini çekerek, ciddi yatırımlar dahi almaya başladı. ChatGPT’nin bu denli hızlı popülerlik yakalaması ve yükselmesi de diğer şirketlerin ilgisini çekti.

  Google gibi devler, kendi sohbet robotlarını geliştirmeye başladı bile. Son açıklama ise “Çin” merkezli arama motoruBaidu” cephesinden geldi. Baidu tarafından yapılan açıklamada kendi ChatGPT’lerini yapacakları belirtildi. Sosyal medyada şimdiden “Çinli ChatGPT” olarak isimlendirilen Baidu’nun kendi sohbet robotuna dair bilgilerde ortaya çıkmaya başladı.

  Yapay Zeka Destekli Baidu Sohbet Robotu Geliyor

  Baidu

  Baidu hakkında ortaya çıkan bir raporda “yapay zeka sohbet robotu” geliştirdiği belirtilmişti. OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT’nin modelini aldıkları belirtildi. Rapora göre Baidu bu konuda epeyde ilerledi. Hatta iddialara göre Baidu, yapay zeka destekli sohbet robotunu gelecek ay bile çıkartabilmesi muhtemel.

  Şirketin yapay zeka destekli sohbet robotuna ilişkin önemli açıklamalarda geldi. Gelen açıklamalar arasında Çinli ChatGPT’nin adının ne olacağı belli olmadığı belirtildi. Ortaya çıkan iddialardan birisi de Baidu’nun kendi sohbet robotunu, Baidu arama motoru hizmetine eklemeyi hedefliyor.

  Ernie’den Destek Alacak

  Ernie

  Baidu’nun hali hazırda “Ernie” isimli yapay zeka aracı geliştirdiği biliniyor. Şirketin sohbet botunun geliştirilmesinde Ernie’den edinilen birikimden faydalanacağı belirtildi. Baidu, bu avantajı sayesinde yapay zeka destekli sohbet robotundaki gelişimi çok daha hızlı yapabilecek. Ernie desteğiyle birlikte kendi sohbet robotuyla, ChatGPT karşısında büyük bir başarı yakalayacağı belirtiliyor. 

  Microsoft’tan ChatGPT’ye Yatırım

  ChatGPT

  Kısa bir süre önce “Microsoft” şirketinin kurucusu “Bill Gates” tarafından “ChatGPT” için yatırım yapılmıştı. Gates, OpenAI’ya ChatGPT’ye tam “10 Milyar Dolar” yatırım yapmıştı. 

  Günlük maliyeti oldukça yüksek olan ChatGPT için OpenAI “ücretli” versiyonu test etmeye başlamıştı. ChatGPT Premium, kısa süre içerisinde hizmet vermeye başlayacak. Bununla birlikte ücretsiz olan sınırsız versiyonu “avukatlık”, “metin yazarlığı” ve “kodlama” gibi pek çok farklı sektörde fonksiyonları için kullanılıyor.

  Yapay Zeka Destekli Sohbet Robotu Tartışılıyor

  Yapay Zeka

  ChatGPT ile gündeme gelen yapay zeka destekli sohbet robotu teknolojisi, tartışmalara da neden oldu. Pek çok alanda aktif şekilde kullanılmaya başlanan sohbet robotunun gelecekteki rolü tartışılıyor. Özellikle pek çok meslek sektöründe insanların işini elinden alacağı yönünde görüşler bulunuyor.

  ChatGPT Özellikleri

  Chat GPT
  Çıkış Tarihi30.10.2022
  ŞirketOpenAI
  Genel MerkezSan Francisco ABD
  KurucuSam Altman “CEO” / Elon Musk “OpenAI Kurucu Ortağı”
  DestekMicrosoft / Khosla Ventures / Reid Hoffman(LinkedIn ortağı)
  Kullanıcı Sayısı1 Milyon+

  ChatGPT ve geliştirilen muadilleri de dahil yapay zeka destekli sohbet robotu teknolojisine dair sizin düşünceleriniz neler? Sohbet robotu teknolojisine dair görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Vivo S17 Serisi 16 GB Ram ile Geliyor! İşte İlk Bilgiler

  Vivo S17 serisi hakkında ilk bilgiler ortaya çıktı. Son raporlar, Vivo'nun üç yeni akıllı telefon modeli olan S17, S17 Pro ve S17e'yi 2023'ün üçüncü çeyreğinde piyasaya sürmeye hazırlandığını gösteriyor.

  Yapay Zeka ChatGPT, İnternette Gezinerek Güncel Bilgilere Ulaşacak

  ChatGPT eklenen eklentiler sayesinde artık belirli durumlarda internette gezinerek anlık güncel verilere erişebilecek. İşte detaylar...

  OpenAI ChatGPT Sohbet Geçmişleri Sızıntısı Resmi Olarak Doğrulandı

  Sam Altman, OpenAI CEO'su, bir süre önce ChatGPT kullanıcılarının sohbet geçmişlerinin sızdığını doğruladı. Geliştirilen yapay zeka sohbet aracının gizlilik konusundaki aksaklık, eleştirilerin artmasına neden oldu.

  Opera Tarayıcınıza Yapay Zeka Gücü: ChatGPT ve Çok Daha Fazlası

  Opera ve Opera GX tarayıcılarına chatGPT yapay zeka araçlarını ekledi. Microsoft Edge ardından tarayıcısına GPT-4 sohbet robotunu entegreden ikinci tarayıcı oldu.

  Baidu’dan ChatGPT Hamlesi Geldi! Çinli ChatGPT Geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et