R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Baidu’dan ChatGPT Hamlesi Geldi! Çinli ChatGPT Geliyor!

  Çin merkezli teknoloji devi Baidu, son dönemdeki “yapay zeka sohbet robotu” alanında yeni bir adım atıyor. Çinli şirket, OpenAI’nın gündemden düşmeyen “ChatGPT” sohbet robotu gibi bir sohbet robotu geliştirecek.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  01.02.2023 14:35 3721 2 dk okuma süresi
  Baidu’dan ChatGPT Hamlesi Geldi! Çinli ChatGPT Geliyor!
  Son Düzenleme:

  Son dönemde “OpenAI” tarafından geliştirilen “ChatGPT” isimli sohbet robotu gündemden düşmüyor. Aldığı yoğun talep nedeniyle kullanmanın bile güç olduğu ChatGPT, tartışmalara da neden olmuştu. Ancak sohbet robotu, her geçen gün büyümeye devam ediyor. Hatta dev teknoloji şirketlerinin dikkatini çekerek, ciddi yatırımlar dahi almaya başladı. ChatGPT’nin bu denli hızlı popülerlik yakalaması ve yükselmesi de diğer şirketlerin ilgisini çekti.

  Google gibi devler, kendi sohbet robotlarını geliştirmeye başladı bile. Son açıklama ise “Çin” merkezli arama motoruBaidu” cephesinden geldi. Baidu tarafından yapılan açıklamada kendi ChatGPT’lerini yapacakları belirtildi. Sosyal medyada şimdiden “Çinli ChatGPT” olarak isimlendirilen Baidu’nun kendi sohbet robotuna dair bilgilerde ortaya çıkmaya başladı.

  Yapay Zeka Destekli Baidu Sohbet Robotu Geliyor

  Baidu

  Baidu hakkında ortaya çıkan bir raporda “yapay zeka sohbet robotu” geliştirdiği belirtilmişti. OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT’nin modelini aldıkları belirtildi. Rapora göre Baidu bu konuda epeyde ilerledi. Hatta iddialara göre Baidu, yapay zeka destekli sohbet robotunu gelecek ay bile çıkartabilmesi muhtemel.

  Şirketin yapay zeka destekli sohbet robotuna ilişkin önemli açıklamalarda geldi. Gelen açıklamalar arasında Çinli ChatGPT’nin adının ne olacağı belli olmadığı belirtildi. Ortaya çıkan iddialardan birisi de Baidu’nun kendi sohbet robotunu, Baidu arama motoru hizmetine eklemeyi hedefliyor.

  Ernie’den Destek Alacak

  Ernie

  Baidu’nun hali hazırda “Ernie” isimli yapay zeka aracı geliştirdiği biliniyor. Şirketin sohbet botunun geliştirilmesinde Ernie’den edinilen birikimden faydalanacağı belirtildi. Baidu, bu avantajı sayesinde yapay zeka destekli sohbet robotundaki gelişimi çok daha hızlı yapabilecek. Ernie desteğiyle birlikte kendi sohbet robotuyla, ChatGPT karşısında büyük bir başarı yakalayacağı belirtiliyor. 

  Microsoft’tan ChatGPT’ye Yatırım

  ChatGPT

  Kısa bir süre önce “Microsoft” şirketinin kurucusu “Bill Gates” tarafından “ChatGPT” için yatırım yapılmıştı. Gates, OpenAI’ya ChatGPT’ye tam “10 Milyar Dolar” yatırım yapmıştı. 

  Günlük maliyeti oldukça yüksek olan ChatGPT için OpenAI “ücretli” versiyonu test etmeye başlamıştı. ChatGPT Premium, kısa süre içerisinde hizmet vermeye başlayacak. Bununla birlikte ücretsiz olan sınırsız versiyonu “avukatlık”, “metin yazarlığı” ve “kodlama” gibi pek çok farklı sektörde fonksiyonları için kullanılıyor.

  Yapay Zeka Destekli Sohbet Robotu Tartışılıyor

  Yapay Zeka

  ChatGPT ile gündeme gelen yapay zeka destekli sohbet robotu teknolojisi, tartışmalara da neden oldu. Pek çok alanda aktif şekilde kullanılmaya başlanan sohbet robotunun gelecekteki rolü tartışılıyor. Özellikle pek çok meslek sektöründe insanların işini elinden alacağı yönünde görüşler bulunuyor.

  ChatGPT Özellikleri

  Chat GPT
  Çıkış Tarihi30.10.2022
  ŞirketOpenAI
  Genel MerkezSan Francisco ABD
  KurucuSam Altman “CEO” / Elon Musk “OpenAI Kurucu Ortağı”
  DestekMicrosoft / Khosla Ventures / Reid Hoffman(LinkedIn ortağı)
  Kullanıcı Sayısı1 Milyon+

  ChatGPT ve geliştirilen muadilleri de dahil yapay zeka destekli sohbet robotu teknolojisine dair sizin düşünceleriniz neler? Sohbet robotu teknolojisine dair görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung ve Google'dan Dev İş Birliği: Yeni Galaxy Chromebook Yenilikleriyle Geliyor!

  Samsung ve Google iş birliği genişliyor. Yeni Galaxy Chromebook, Google Assistant tuşu ile teknoloji dünyasına yenilik getiriyor.

  Windows 11 Spotlight Özelliği, Windows 10’a da Geliyor!

  Windows 10'a gelen Spotlight özelliği ile masaüstünüzde keşif yapabilirsiniz. Bing destekli duvar kağıtları ve detaylı bilgilerle deneyiminizi zenginleştirin.

  Windows’a Rakip Çıktı: Yapay Zeka Tabanlı İşletim Sistemi Geliyor!

  Lenovo, yapay zeka tabanlı yeni işletim sistemi ile Windows'a rakip oluyor. CES 2024'te duyurulan bu sistem, 2024'te piyasaya çıkacak.

  WhatsApp'tan Yenilik: Kilit Ekranından Engelleme Özelliği Geldi!

  WhatsApp, kilit ekranından rahatsız edici mesajları engelleme özelliği sunuyor. Güvenliği artıran bu yeni adım, kullanım kolaylığı sağlıyor.

  Baidu’dan ChatGPT Hamlesi Geldi! Çinli ChatGPT Geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et