R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Adobe, Bomba Yeniliğini Duyurdu: İçeriklerin, Yapay Zekayla Yapılıp Yapılmadığını Gösterecek!

  Amerika Birleşik Devletleri merkezli Adobe, görsellere ekleyeceği özel bir simge ile bu görselin yapay zeka kullanılarak oluşturulup oluşturulmadığını belirleyebilecek. Böylece sahte içeriklerin yayılması engellenebilecek!

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  15.10.2023 13:37 1496 2 dk okuma süresi
  Adobe, Bomba Yeniliğini Duyurdu: İçeriklerin, Yapay Zekayla Yapılıp Yapılmadığını Gösterecek!
  Son Düzenleme:

  Günümüzde teknoloji devlerinin üzerinde durduğu önemli konulardan biri de içeriklerin nasıl oluşturulduğu ve bu içeriklerin orijinalliği. Amerika Birleşik Devletleri merkezli grafik tasarım devi Adobe, bu konuda önemli bir adım atarak görsellere ekleyeceği bir ikon ile içeriğin yapay zeka ile oluşturulup oluşturulmadığını kullanıcılara göstermeyi planlıyor.

  CR Simgesi Geliyor: C2PA Standartları ve Adobe'nin İnisiyatifi

  Bu inisiyatif kapsamında Adobe tarafından üretilen görsellerin Microsoft, Intel gibi büyük teknoloji şirketlerinin de destek verdiği C2PA standartlarına uyup uymadığını belirten şeffaf bir logo ekleniyor. Bu logo, ‘c’ ve ‘r’ harflerini içeriyor. Bu iki harfin bir araya gelmesiyle oluşan ‘cr’ logosu, içeriklerin nasıl oluşturulduğunu veya düzenlendiğini belirtiyor. Bu logo, C2PA isimli koalisyona ait. Bu koalisyonda sadece Adobe değil, aynı zamanda Microsoft, Arm, Intel ve Truepic gibi teknoloji devleri de bulunuyor.

  Bu logonun kullanımı sadece Adobe ürünleriyle sınırlı değil. Adobe’nin fotoğraf veya düzenleme uygulamalarının yanı sıra Bing Resim Oluşturucu gibi diğer platformlarda da bu logo karşımıza çıkacak. Ayrıca bu ikon sayesinde içeriğin kim tarafından oluşturulduğu, hangi uygulamanın kullanıldığı, yapay zeka ile oluşturulup oluşturulmadığı ve eğer yapay zeka kullanıldıysa hangi aracın kullanıldığı gibi detaylı bilgilere ulaşmak da mümkün.

  Teknoloji devleri, bu sembolü kullanarak sahte içeriklerin ve yanıltıcı bilgilerin yayılmasının önüne geçmeyi hedefliyor. Önümüzdeki aylarda C2PA üyesi şirketlerin, bu yeni sembolü kendi hizmetlerine entegre etmeleri bekleniyor. Ancak şirketler için bu sembolün kullanımı zorunlu değil.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni Yapay Zeka Google Genie Tanıtıldı: Oyun Yapabiliyor!

  Google DeepMind, görüntüleri anında 2D platform oyunlarına çevirebilen Genie isimli yapay zeka teknolojisini duyurdu.

  Oppo, Yapay Zekalı Air Glass 3'ü Duyurdu: Görünüşüyle Normal, Teknolojisiyle Olağanüstü!

  Oppo'nun Air Glass 3'ü, günlük yaşamda kullanım kolaylığı sunan, sesli asistanı ve yapay zekası ile dikkat çeken akıllı gözlükler arasında yer alıyor.

  Google Chrome, Yapay Zeka Destekli Yazma Asistanını Test Ediyor!

  Google, Chrome'da 'Yazmama Yardım Et' adı verilen yenilikçi bir yapay zeka destekli özelliği deniyor. Bu özellik, metin oluşturmaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

  Yapay Zeka Destekli XNote Akıllı Defter Geliyor: İşte Detaylar!

  XNote, ChatGPT entegreli akıllı defter, Nisan'da $250'a satışta. Notlarınızı dijitalleştirin, randevu oluşturun ve daha fazlasını yapın.

  Adobe, Bomba Yeniliğini Duyurdu: İçeriklerin, Yapay Zekayla Yapılıp Yapılmadığını Gösterecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et