R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Intel

  Intel Corporation, yarı iletken bilgisayar devreleri üreten bir teknoloji şirketidir. Merkezi Santa Clara, California'dadır. Şirketin adı "integrated electronics" (entegre elektronikten) gelmektedir.

  Intel, dünyanın en büyük mikroişlemci üreticisi ve x86 işlemci mimarisi patentinin sahibidir. Intel, Temmuz 1968'de Amerikalı mühendisler Robert Noyce ve Gordon Moore tarafından kuruldu. 

  Silikon Vadisi’nin klasik garaj hikayelerinin tam tersi olarak Intel, risk kapitalisti terimini icat eden Amerikalı finansör Arthur Rock’ın 2,5 milyon dolarlık fonuyla kapılarını açtı. Ayrıca Intel'in kurucuları, itibar kazanmış deneyimli, orta yaşlı teknoloji uzmanlarıydı.

  Intel'ın Kısa Tarihçesi

  Intel'in ilk ürünleri, çok fazla satmayan dünyanın ilk metal oksit yarı iletkeni 1101 de dahil olmak üzere bellek yongalarıydı. Ancak bir kilobitlik dinamik rastgele erişimli bellek (DRAM) yongası olarak bir üst sürümü 1103 başarılıydı ve önemli miktarda bilgi depolayan ilk yonga oldu.

  Bu yongalar, ilk olarak 1970 yılında Amerikan teknoloji şirketi Honeywell Incorporated tarafından bilgisayarlarındaki çekirdek bellek teknolojisini değiştirmek için satın alındı. DRAM'ler daha ucuz olduğundan ve çekirdek bellekten daha az güç kullandığından, hızla dünya çapında bilgisayarlarda standart bellek aygıtları haline geldi.

  DRAM başarısının ardından Intel, 1971'de halka açık bir şirket oldu. Aynı yıl Intel, 1985'e kadar şirketin en başarılı ürün serisi olan silinebilir programlanabilir salt okunur bellek (EPROM) yongasını piyasaya sürdü. 

  1971'de Intel mühendisleri Ted Hoff, Federico Faggin ve Stan Mazor, Intel'in teknolojinin tüm haklarını elinde tutmasına izin veren Japon hesap makinesi üreticisi Nippon Calculated Machine Corporation ile dört bit mikroişlemci ve ilk tek çipli mikroişlemcilerden biri olan 4004'ü icat etti.

  Intel'in ürettiği birçok mikroişlemciden belki de en önemlisi, şirketin gelecekteki tüm mikroişlemcileri önceki CPU'larla geriye dönük uyumlu hale getirme taahhüdünü başlatan, 1985'te piyasaya sürülen 32 bitlik bir yonga olan 80386'ydı.

  Intel'in En Önemli Ürünleri Nelerdir?

  Bugün şirket, kişisel bilgisayar ortamında kullanılan işlemcileriyle tanınıyor. GPU teknolojisi, modern bilgisayar endüstrisindeki en iyilerden biridir ve ürünleri, kişisel bilgisayarları temelden değiştirmiştir. 

  Intel 4004

  Intel 4004, şirketin yarattığı ilk mikroişlemciydi. Bu model, modern bilgi işlemin bel kemiğini sağlayacak olan gelecekteki mikroişlemci modelleri için bir yol oluşturmaya yardımcı oldu. Bu çipin sonraki sürümleri diğer tüketici elektroniğinde kullanılacaktı.

  Intel Pentium

  1990'ların ortalarına dayanan Pentium işlemci, ev kullanımı için üretilen bilgisayarların çoğunda kullanıldı. Daha fazla bilgisayar kullanıcısı dizüstü bilgisayar kullanmaya başladıkça bu işlemci popülerliğini korudu. Mevcut GPU seçenekleri gibi daha yeni sürümler bu teknolojiyi geliştirdi.

  Intel Celeron

  Celeronlar şirketin mevcut işlemci teknolojisine dayalı olsa da, genellikle daha az önbellek gibi önemli düşüşlerle geldi. Bu ise Celeron'u en temel PC uygulamaları için yeterince iyi işlemciler olarak konumlandırdı. Celeron'un varlığı, Intel'in bilgisayar pazarının en alt noktasında rekabet etmesine olanak tanıdı.

  İlk Celeron serisi, masaüstünde 266'dan 300 MHz'e ve mobil tarafta 500 MHz'e kadar mevcuttu. Pentium III'ün ardından gelen günlere kadar güncellendiler. 

  Intel Nasıl Para Kazanıyor?

  Intel, kurulduğu 1968 yılından bu yana mikroişlemciler üretmektedir. Yıllar içinde, ürünleri değişen teknoloji taleplerini karşılayacak şekilde gelişmiştir. Durdurulan önceki ürünler, sabit diskleri içeriyordu.

  Qualcomm ve NVIDIA, Intel'e meydan okuyan isimler arasında yer alıyor ve her ikisi de son on yılda rakiplerinden çok daha hızlı büyüdü. Ancak yonga işine on yıllık bir perspektiften bakarsanız, Intel'in endüstri çapındaki nüfuzu oldukça yüksek.

  Şirketin mevcut kar profili dev bir şirket için çekici olsa da, Intel'in yönetimi daha büyük bir vizyona sahip. 

  Önümüzdeki birkaç yıl içinde Intel, operasyonlarını PC'lere daha az bağımlı olacak şekilde yeniden yönlendirmeyi ve gelir modelini teknolojinin en büyük trendlerinden bazılarıyla daha uyumlu hale getirmeyi planlıyor.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Intel
  Kuruluş Tarihi

  19 Temmuz 1968

  Kurucu

  Gordon Earle Moore, Robert Noyce

  Genel Merkezi

  Santa Clara, Kaliforniya, ABD

  CEO

  Pat Gelsinger

  Çalışan Sayısı

  110.800

  Intel Logo Intel Logo

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et