R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Elon Musk Twitter’daki Hedefini Açıkladı!

  Elon Musk, geçen yıldan beri Twitter’ı satın almak için mücadele ediyor. Twitter, Elon Musk’ın 44 Milyar Dolarlık teklifini kabul etmişti. Ancak daha sonra anlaşma gerçekleşmemişti. Mahkemelik sürece dönüşen satın alım sürecinde yeni gelişmeler yaşandı. Mahkeme öncesinde yeniden teklifte bulunan Elon Musk’ın Twitter hedefi de belli oldu. Tesla CEO’su, Twitter’ı satın almak istemesinin nedenini açıkladı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  05.10.2022 17:46 3274 3 dk okuma süresi
  Elon Musk Twitter’daki Hedefini Açıkladı!
  Son Düzenleme:

  2021’den beri Twitter yönetimiyle Elon Musk arasında satın alım süreci devam ediyor. “SpaceX” ve “Tesla” CEO’su Musk, 2022 Mart’ta 44 Milyar Dolarlık teklif sunmuştu. Uzun uğraşlar sonucunda da Twitter yönetimine teklifini kabul ettirmişti. Ancak bu aşamadan sonra süreç her 2 taraf açısından da sıkıntılı bir hale dönüşmüştü.

  Platformdaki “bot hesapları” gerekçe gösteren Musk, teklifini geri çekmişti. Twitter’ı satın almaktan vazgeçtiğini açıklayan Musk, yönetim tarafından mahkemeye verilmişti. Mahkeme davanın 17 Ekim 2022 tarihinde başlayacağını duyurmuştu. Mahkemeye çok az bir süre kala Elon Musk cephesinden yeni adım gelmişti. Yeni adımla birlikte satın alım süreci yine hareketlendi.

  Elon Musk Her Şeyi Kapsayan Uygulama İstiyor

  Twitter

  Ünlü milyarder Elon Musk, Twitter’ı satın almasıyla ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Musk, resmi Twitter hesabından bir paylaşım gerçekleştirdi. Söz konusu paylaşımda kapsamında her şeyin olduğu bir “X” uygulaması hedeflediğini dile getirdi. Bu hedefi doğrultusunda da Twitter’ı satın almasının önemli rol üstlendiğini belirtti.

  2022 Eylül ayında Twitter hissedarları tarafından yatırım geleceği oylaması yapılmıştı. Oylamada sonuç Elon Musk yönünde çıkmıştı. Elon Musk, yeniden teklifte bulundu. Sürecin mahkeme öncesinde tarafların anlaşmasıyla sonuçlanma ihtimali de ortaya çıktı.

  Elon Musk’ın hedeflediği yapının bazı örnekleri dünya genelinde bulunuyor. Bu alanda özellikle Çin merkezli “WeChat” öne çıkıyor. Uygulama Çin’de kullanıcıların “kredi kartı” taşıma gereksinimlerini neredeyse tamamen kaldırmıştı. Ayrıca Rusya merkezli “Telegram” uygulaması da ödeme sistemine sahiptir. 

  Dolayısıyla Elon Musk’ta bu hedefi doğrultusunda adımlar attığını açıkladı. Twitter’ı satın alma sürecinin olumlu şekilde tamamlanmasının süreci hızlandıracağına dikkat çekmişti. Milyarder dehanın belirttiği “X” uygulaması, bir tür çatı uygulama niteliği taşıyor. Yani bir kullanıcı bu uygulama üzerinden hemen hemen tüm işlemlerini gerçekleştirebilecek.

  Twitter’dan paylaşımda bulunan Musk’ın belirttiği “X” uygulamasının yapısıyla ilgili daha fazla bilgi bulunmuyor. Özellikle uygulamanın nasıl olacağı ve kapsamındaki alanların neler olacağı belli değil. Ancak uzmanlara göre de Twitter’ın satın alınması halinde sürecin 3-4 yıl gibi önemli bir zaman tasarrufu sağlayacak.

  Blockchain Tabanlı Twitter

  Kısa bir süre önce Elon Musk ile kardeşi arasında gerçekleşen bir konuşma ortaya çıkmıştı. Söz konusu konuşmada Musk’ın Twitter’ı “Blockchain” tabanlı bir platform haline getirmek istediği belirtilmişti. Her Twitter kullanıcısı hizmet almak için ödeme yapmak zorunda olacak. Bu çerçevede de bir Twitter kullanıcısı platformda bir “Tweet” veya “Retweet” yapabilmek için ödeme yapacak. Bu ödeme için belirlenen tutarında işlem başına “0.1Dogecoin olabileceği öne sürülmüştü.

  Twitter Hisse Değeri

  Elon Musk ve Twitter arasındaki satın alım görüşmeleri 2021’de başlamıştı. Satın alım iddiasının ilk ortaya çıktığı günden beri Twitter hisseleri dalgalı seyretmeye başladı. Özellikle Musk’ın satın alımdan vazgeçmesini açıklamasından sonra ciddi değer kaybı yaşamıştı.

  DönemEn Düşük(Dolar)En Yüksek(Dolar)
  Ekim 202153.1568.41
  Kasım 202143.0055.33
  Aralık 202141.0148.22
  Ocak 202232.0543.69
  Şubat 202231.3039.10
  Mart 202231.9540.96
  Nisan 202239.0054.57
  Mayıs 202235.4051.21
  Haziran 202236.9041.29
  Temmuz 202232.5341.78
  Ağustos 202238.6044.99
  Eylül 202238.0644.66
  Ekim 202242.2552.19

  Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması ve Twitter ile ilgili hedeflerine dair sizin yorumlarınız neler? Düşüncelerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Elon Musk, X’te Başlıkların Tekrar Gösterileceğini Duyurdu!

  Elon Musk, X'te geçtiğimiz ay yaptığı başlık kaldırma güncellemesini geri alacağını duyurdu. URL içeren önizleme kartlarında başlıklar tekrar görünür olacak!

  Elon Musk'ın Hayatı Film Oluyor: İşte Detaylar!

  A24, Elon Musk'ı anlatan biyografik bir filme imza atıyor. Darren Aronofsky yönetmenliğindeki proje, Musk'ın kariyer yolculuğunu sinemaseverlere sunacak.

  Binlerce Kişi Beyin Çipi Taktırmak İçin Sırada: Elon Musk'ın Devrim Niteliğindeki Neuralink Projesi Geliyor!

  Elon Musk'ın Neuralink projesiyle geliştirdiği beyin çipi, felçli bireyler için yeni umutlar sunuyor.

  Elon Musk’ın Yeni Girişimi xAI, Kendi Yapay Zekasını Çıkarıyor!

  Elon Musk'ın son hamlesi, xAI markası altında yankı uyandıracak. Resmi açıklamada, Musk'ın sahibi olduğu şirket xAI, ilk AI ürününü bu hafta sonu çıkarıyor.

  Elon Musk Twitter’daki Hedefini Açıkladı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et