R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Twitter

  Twitter, kullanıcıların kısa metin halindeki mesajları paylaşabilecekleri ve kullanıcıların birbirleri ve dünya ile iletişime geçebilecekleri bir sosyal medya platformudur. Paylaşılan kısa mesajları ise tweet adı verilir. 

  Twitter tarihçesi

  Şubat 2006'da Jack Dorsey, Noah Glass, Evan Williams ve Biz Stone, insanların mesaj halinde kendi durumları ile ilgili paylaşım yapabilecekleri bir proje üzerinde çalışma kararı almışlardır. Ayın ilerleyen günlerinde ise bu projenin ismi Twitter olarak belirlenmiştir. Dom Sagolla, Twitter üzerindeki ilk mesajı atan insan olarak tarihe adını yazdırmıştır; #38 olarak atılan bu mesaj Twitter'ın ilk mesajı olarak bilinmektedir. 

  Piyasaya sunulduğu ilk günden itibaren popülerliği hızlıca artan ve bütün dünyada bilinirlik kazanan Twitter, kısa süre içerisinde internetin SMS’i olarak anılmaya başlamıştır. Twitter'ın Türkçe olarak kullanılabilir hale gelişi ise, kuruluşundan 5 sene sonra Nisan 2011 tarihinde gerçekleşmiştir. 25 Nisan 2022 tarihinde ise Elon Musk tarafından 44 milyar dolar karşılığında satın alınmıştır ve şu anda Elon Musk’a ait olmaya devam etmektedir.

  Twitter özellikleri

  Kullanıcıların paylaşmış olduğu kısa mesaj metinleri şeklindeki durumlar, tweet olarak adlandırılır. Atılan tweetler, herkes tarafından görülebilecek şekilde Twitter ana sayfasında yer alır. Ancak kullanıcılar, attıkları tweetleri sadece kendi takipçilerinin görebileceği şekilde ayarlamak istedikleri takdirde, tweet ayarlarından bir sınırlandırma yaparak bu amaçlarına ulaşabilirler. 

  Kullanıcılar, diğer kullanıcıların Twitter hesaplarını takip edebilir ve bu hesaplara üye olabilirler. Üye olunan kullanıcıların takipçi sayısı, üyeler tarafından görülebilir. Ayrıca, üye olunan kullanıcıların kimler tarafından takip edildikleri de üyeler tarafından görülebilir. Twitter web sitesi üzerinden tweet gönderimi yapılabilir. Bunun yanında Twitter uygulaması üzerinden de Twitter kullanıcı adı ve şifresi ile hesap erişimi mümkündür ve burada da web sitesi üzerinden yapılabilen bütün işlemler gerçekleştirilebilir.

  Twitter ne işe yarar?

  Tüm dünyaya adını duyuran ve sosyal medya platformları arasında kendini kanıtlamayı başarmış olan Twitter, günümüzde neredeyse herkes tarafından kullanılır hale geldi. Sosyal statü, eğitim seviyesi, cinsiyet, ırk, politik düşünce, yaşam tarzı, yaş ve benzeri kategorilere dikkat edilmeksizin, her camiadan insanın Twitter hesabı var. Kişiler, haber kanalları, şirketler, siyasetçiler, iş insanları, ev hanımları, öğrenciler ve daha birçok kimliğe sahip insan ve kuruluş, kendi düşüncelerini diğer kullanıcılar ile paylaşabilmek adına Twitter hesabı açmış durumdalar.

  Twitter, kullanıldığı insanın hayat tarzına ve kullanma amacına göre çok farklı işlere yarayabilir. Örnek vermek gerekirse bir milletvekilinin Twitter hesabının olması, hitap etmek istediği kitleye çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilmesi adına ona kolaylık sağlarken; bir sosyal medya fenomeninin Twitter hesabının olması, mizah ya da eğlence amaçlı aktivitelerini duyurabilmek adına takipçilerine ulaşabilmesi kolaylığı sağlayabilir. Bir diğer taraftan, haber kanalları ya da şirketler gibi kurumların Twitter hesapları ise anlık olarak gerçekleşen olayların aktarılmasında ya da büyük kampanyaların duyurulmasında kullanışlı bir araç olarak kullanıcıların karşısına çıkar.

  Twitter kullanıcısının asıl amacı, kendi düşüncesini, duygusunu ya da içinde bulunduğu durumu diğer kullanıcılara aktarabilmektir. Aktarılmak istenen şey bir miting duyurusu, kampanya bilgisi, anlık haberler ya da mizah-eğlence amaçlı içerikler olabilir. Twitter ne işe yarar sorusunun cevabı, kullanıcılarının amaçları doğrultusunda değişkenlik gösterebilir. Fakat genelleme yapmak gerekirse, duyurulmak istenen şey her ne ise Twitter bunun duyurulmasında araç olarak kullanılır denilebilir.

  Twitter hesabı nasıl açılır?

  Twitter hesabı açabilmek için öncelikle internet erişiminin olduğu bir telefon ya da bilgisayar yardımı ile twitter.com adresine gidilmesi gerekir. Bu ekranda “Twitter'da yeni misiniz? Kaydol” isimli butona basılınca daha önce hiçbir hesap oluşturmamış kullanıcılar için rahatlıkla hesap oluşturabilecekleri bir bölüm karşılarına çıkacaktır. 

  Bu ekrana isim, soyisim, e-mail adresi ve kullanıcıların kendi belirleyeceği bir şifre girildikten sonra “Twitter'a kaydol” butonuna basılması gerekir. Bu şekilde Twitter'da bir hesap açılmış olur ve sonraki girişlerde, bu kullanıcı adı ve şifre ile Twitter'a giriş yapılabilir.

  Twitter görünümünü değiştirme

  Twitter, görünümünü değiştirebilmek için kullanıcılarına farklı opsiyonlar sunar. Kullanıcılar farklı temalar arasından seçim yaparak Twitter hesaplarını görünümünü istedikleri şekilde ayarlayabilirler. Bu sosyal medya platformu, farklı tema opsiyonları ile kullanıcılara arka plan kişiselleştirilmesi imkanı tanır.

  Arka plan kişiselleştirmesi yapmak isteyen kullanıcılar, ‘ayarlar’ kısmına gitmeli ve buradan ‘temalar’ kısmına gelerek hazır temalar arasından seçim yapmalıdırlar. Kullanıcılar, kendi yükledikleri resimler arasından da seçim yaparak temalarını istedikleri şekilde dizayn edebilirler. Kendi yükledikleri resimler arasından seçim yapmak isteyen kullanıcılar, bu resimlerin GIF, JPG ya da PNG  formatında olmalarına dikkat etmelidirler. Temada bir değişiklik yapıldığı takdirde, temasını değiştiren kullanıcıyı takip eden diğer kullanıcılar, temasını değiştiren kullanıcının profiline girdikleri anda bu değişikliği görebileceklerdir.

  Hangi ülkeler Twitter’ı aktif olarak kullanıyor?

  Twitter'ın en çok kullanıldığı ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya başı çekiyor. Bu ülkeleri ise İspanya, İngiltere, Kanada, Almanya, İtalya, Fransa ve Hollanda gibi ülkeler takip ediyor. Özetlemek gerekirse Avrupa ülkeleri Twitter'ı aktif olarak kullanan ülkelerin çoğunluğunu oluşturmakta; en aktif kullanan ülkeler arasında ise Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya başı çekiyor.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Twitter
  Twitter Twitter
  Site türü

  Sosyal ağ hizmetleri

  Kayıt

  Gerekli

  Kuruluş tarihi

  21 Mart 2006, San Francisco, Kaliforniya, ABD

  Başlama tarihi

  15 Temmuz 2006

  Kullanılabilir dil(ler)

  Çok dilli

  Programlama dili

  Java, Ruby, Scala, JavaScript

  Hizmet bölgesi

  Dünya geneli

  Sahip

  Twitter, Inc.

  Oluşturanlar

  Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone, Evan Williams

  CEO

  Parag Agrawal (CEO)

  Geçerli durum

  Aktif

  Üye sayısı

  229 milyon aktif kullanıcı (2022)

  Genel merkezi

  San Francisco, Kaliforniya, ABD

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et