R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Youtube'dan Sonra Sıra Instagram'da: Kullanıcıların 'Hiç İstemediği' Özellik Geliyor

  Sosyal medya devlerinden Instagram da Youtube gibi reklam sayısını artırmaya karar verdi. Yapılan bir duyuruda Instagram’ın Reels videolarına atlanabilir reklamlar koyabileceği bildirildi.

  Hayrunisa Bayar
  Hayrunisa Bayar R10 Editörü
  05.10.2022 17:48 2198 2 dk okuma süresi
  Youtube'dan Sonra Sıra Instagram'da: Kullanıcıların 'Hiç İstemediği' Özellik Geliyor
  Son Düzenleme:

  Sizlere geçtiğimiz günlerde Youtube’da izletilen zorunlu reklam sayısının artırılacağından bahsetmiştik. Yeni yapılan bir açıklamaya göre Meta (eski adıyla Facebook) Instagram için yeni bir reklam modeli uygulayacak. 

  Dün gerçekleştirilen konferansta Meta, bu yıl Reels videolar ve kurumsal haberleşme ürünlerinden elde edilen gelirleri artırmaya odaklandığını açıkladı. Bu kapsamda da yeni bir reklam stratejisi uygulayacağını duyurdu. 

  Duyurulan reklam stratejisine göre Meta, Instagram’ın ‘keşfet’ kısmı da dahil olmak üzere yeni reklam alanları açacak. Ayrıca yakın zamanda Reels videoların arasında da kullanıcıların atlayabileceği reklamlar konulacak.  

  Keşfet akışına reklam geliyor  

  Birçok markanın yayılmak ve satış yapmak adına kullandığı Instagram, keşfet kısmında da artık reklam sunacak. Henüz netleşmeyen reklam uygulaması, profil akışındakiler de dahil olmak üzere test aşamasında.  

  Meta’nın yaptığı reklam değişikliklerinden bir diğeri ise içerik oluşturucular tarafında olacak. Bazı içerik oluşturucular, artık profil özetindeki akışlarda reklam gösterimi yaparak gelir elde edecekler.  

  Öte yandan Meta hem ana sayfa hem de hikaye akışlarında artırılmış gerçeklik reklamlarına da yer verecek. Böylelikle kullanıcılar, markalara ait sanal mobilya ya da araba tanıtımlarında daha fazla ayrıntıyı anında test edecekler.  

  Reklamlar için ücretsiz müzik kitaplığı  

  Instagram Reels videoları için Meta, yeni bir reklam biçimi denemeye karar verdi. Bu reklam biçimleri arasında 4-10 saniyelik atlanabilir reklamlar en başta yer alıyor. Bunun dışında reklamlarda kullanılması için ücretsiz bir müzik kitaplığı da oluşturulacak.  

  Meta yöneticileri, reklamların artık yapay zeka kullanılarak uygulanacağını da söyledi. Yani reklamları yeni müşterilerin mi yoksa satın alma ihtimali en yüksek olanların mı izlediği anlaşılacak. Böylelikle alıcı kitlesini hedeflemek çok daha kolay olacak. Ayrıca bu yapay zekayla birlikte işletmeler ve müşteriler arasında doğrudan sohbeti sağlayacak reklamlar da kullanabilecekler.  

  Youtube'un da bir süredir reklamlarla gündeme gelmesinin ardından Instagram'ın bu hareketi hakkında ne düşünüyorsunuz? Youtube reklam artırımına dair bu kadar tepki aldıktan sonra sizce, Instagram'da daha fazla reklam alanının olması iyi bir fikir mi? 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile iPhone'u Kapatmak Daha Kolay Olacak: İşte Gelecek Yeni Özellik!

  iOS 18 ile gelen yenilikler arasında, iPhone'u kapatmanın kolay yolu ve Denetim Merkezi'nde daha fazla özelleştirme imkanı bulunuyor.

  WhatsApp’a Kanal Analizleri Özelliği Geliyor!

  WhatsApp, kanal sahiplerine kitle ve içerik performansı hakkında detaylı veriler sunacak yeni analiz özelliğini test ediyor.

  YouTube'a Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  YouTube, yapay zeka destekli canlı sohbet özetleri, Google Lens araması, kanal QR kodları ve Shorts için yeni efektler gibi özellikler test ediyor.

  Samsung Galaxy Z Flip 6 Geliyor: İşte Tüm Özellikleri!

  Samsung Galaxy Z Flip 6, güçlü Snapdragon 8 Gen 3 işlemci, 120 Hz Dinamik AMOLED ekran ve gelişmiş kamera özellikleriyle tanıtıldı. Fiyat ve detaylar sızdırıldı.

  Youtube'dan Sonra Sıra Instagram'da: Kullanıcıların 'Hiç İstemediği' Özellik Geliyor

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et