R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Samsung ve Bill Gates İşbirliği İle ‘Yeniden İcat Edilmiş Tuvalet’ Geliştirildi!

  Samsung, Bill & Melinda Gates Vakfı yeni bir projede bir araya geldi. Patojenleri öldüren ve insan atıklarını güvenli olarak bertaraf eden bir tuvalet geliştirildi. Proje 'yeniden icat edilmiş bir tuvalet' olarak anılıyor.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  06.09.2022 19:19 1650 3 dk okuma süresi
  Samsung ve Bill Gates İşbirliği İle ‘Yeniden İcat Edilmiş Tuvalet’ Geliştirildi!
  Son Düzenleme:

  Samsung başkan yardımcısı Jay Y Lee ve Bill Gates Bill Gates Güney Kore’de bir araya geldi. Görüşmenin konusu Samsung'un 'yeniden icat edilen tuvaleti' oldu. Gerçekleştirilen toplantıda Samsung’un bu projedeki ilerlemeleri anlatıldı.

  Yeniden icat edilmiş tuvalet nereden çıktı?

  Samsung geçtiğimiz perşembe günü bir açıklama yaptı. Bill & Melinda Gates Vakfı ile işbirliği içinde olduğunu söyledi. Bu işbirliği birçok kişiyi şaşırtan beklenmedik bir projeye imza attı. Proje, insan atıklarını geri dönüştüren, güvenli olarak bertaraf eden bir tuvalet üzerine.

  Güney Kore’nin teknoloji devi Samsung, kanalizasyon arıtma sistemlerine ihtiyaç duymayan projeler üzerinde çalışmalar sürdürüyordu. Bill & Melinda Gates Vakfı da kapsamlı sanitasyon hizmeti sunabilen uygun maliyetli tuvaletler geliştirmeyi amaçlıyordu. Vakfın 2011'de başlayan ‘Tuvaleti Yeniden Keşfet Mücadelesi’ne Samsung yanıt vermeye başladı.

  Projede kimler yer alıyor?

  Şirketin araştırma kolu ‘Samsung Advanced Institute of Technology’, önemli bir rol üstleniyor. 2019'dan beri bu konu üzerine Bill & Melinda Gates Vakfı ile birlikte çalışmalar sürdürüyor. Enstitü, yakın zamanda temel teknolojilerin geliştirilmesini tamamlamış durumda. Enstitü son açıklamasında kullanıcı testinden geçen bir tuvalet prototipi yapıldığını söyledi.

  Teknoloji devi Samsung, vakfın performans gereksinimlerini karşılayan ev kullanımına uygun tuvalet tasarladı. Tuvalette, insan atıklarından patojenleri öldürmek için ısıl işlem ve biyo işleme teknolojileri kullanılıyor. Tuvalet birçok teknoloji ile birlikte geliyor. Tuvaletten salınan malzeme çevre için de güvenli.

  ‘Yeniden İcat Edilmiş Tuvalet’in detayları neler?

  Samsung, proje hakkında detay da verdi. Katı atık kurutulup yakılarak küle dönüştürülüyor. Sıvı atık ise biyoartıma sistemleri ile arıtılıyor. Arıtılmış su da tamamen geri dönüştürülebilir durumda.  Şirket, tuvalet ile ilgili patent lisanslarını ticarileştirme politikaları hakkında da açıklamada bulundu. Gelişmekte olan ülkelere projenin ücretsiz olarak sunulmasının planlandığından bahsetti.

  Projeyi başlatan taraf kim oldu?

  Güney Koreli teknoloji devine göre, Samsung'un tuvaleti geliştirme girişimi Jay Y Lee tarafından başlatıldı, Jay Y Lee, projenin ilerlemesini konuşmak üzere bu ayın başlarında Bill Gates ile bir araya geldi. Holdingin fiili lideri Samsung başkan yardımcısı Jay Y Lee, projeyi başlatan kişi olarak gösteriliyor.

  Şirket görüşmelerinde, Lee'nin motivasyon kaynağından da bahsedildi. Lee, "insanlığın karşı karşıya olduğu zorlukların üstesinden gelmek" için bu yola çıktığını dile getirdi. Bu amaçla Samsung teknolojilerini kullanma konusunda kararlı olduklarını da sözlerine ekledi.

  Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF’e göre, yaklaşık 3,6 milyar insan sağlıksız sanitasyon sistemlerini kullanıyor. Bu rakam dünya nüfusunun neredeyse yarısını oluşturuyor. Her yıl 5 yaş altı yarım milyon çocuğun kısıtlı sağlık imkanları sonucu ölüyor. En büyük sebep de ishalli hastalıklar, güvenli su ve hijyene erişim zorluğu. Yeniden icat edilmiş tuvalet projesi ilebu sorunların önüne geçilmesi hedefleniyor. Aşağıda Unicef’in sağlıklı koşullar için gereken maliyetler tablosu yer alıyor.

  SERVİSREKÜRAN MALİYETSERMAYE MALİYET FİNANS DIŞI MALİYET
  SU

  -Su tarifesi veya kullanım ücreti


   

  -Şişelenmiş veya satIlan su


   

  -Bakım ücretleri


   

  -Ağ bağlantı boruları


   

  -Su tesisat inşaatı

  -Su birikme zamanı
  SANİTASYON

  -Atık su tarifesi


   

  -Umumi tuvalet kullanım ücretleri


   

  -Bakım maliyetleri


   

  -Tuvalet inşaatı


   

  -Kanalizasyon şebekesi bağlantısı


   

  -Toplu tesislere veya umumi alanlara ulaşım süresi


   

  HİJYEN


   

  -Sabun alımı


   

  - Menstürasyon hijyen malzemeleri


   

   -Bakım maliyetleri


   

  -El yıkama istasyonu


   

  - Menstürasyon atıkları için kutular


   

  El yıkama ve temizlik için su birikimi


   

  Samsung geri dönüşüm adına başka neler yapmıştı?

  Samsung, geçtiğimiz yıllarda birçok sayıda kurumsal ‘sosyal sorumluluk projesi’nde yer aldı. Şubat ayında gerçekleştirilen Unpacked'de şirket diğer bir projeden de bahsetti. Galaxy cihazlarının üretiminde, atılan balık ağlarından yapılan malzemelerin kullanıldığını söyledi.

  Geçen yıl da şirket, kullanılmış Galaxy telefonlarını amaca uygun olarak değiştirdiğini belirtti. Dünya genelinde yetersiz hizmet alan kesimlerin kullanımına sunmak üzere bir proje geliştirdi. Samsung, bu proje ile Galaxy telefonları göz bakım cihazlarına dönüştürdüğünü söyledi.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung Galaxy Ring Satış Rekorları Kırıyor: Stoklar Tükendi!

  Samsung Galaxy Ring, ABD'de büyük ilgi gördü ve stokları tükendi. Sağlık ve fitness verilerini takip eden bu akıllı yüzük, yakında Türkiye'de satışa sunulabilir.

  POCO M6 Plus Geliyor: Özellikleri ve Fiyatı Sızdırıldı!

  POCO M6 Plus'ın özellikleri ve fiyatı sızdırıldı. 108MP kamera, 120Hz ekran, Snapdragon 4 Gen 2 işlemci ile geliyor ve başlangıç fiyatı da 167 dolar olacak.

  UTM Uygulaması iOS’a Geldi: Artık iPad ve iPhone’da Windows Çalıştırılabilecek!

  UTM, iPad ve iPhone'larda Windows ve Linux çalıştırmayı mümkün kılıyor. Apple'ın oyun emülatörlerine izin vermesiyle iOS cihazları için yeni bir dönem başlıyor.

  Samsung, Vision Pro’ya Rakip VR Başlığını Bu Yıl İçinde Tanıtabilir!

  Samsung, Apple Vision Pro'ya rakip yeni VR başlığını yıl bitmeden tanıtmaya hazırlanıyor. Ekim ayında geliştiricilere sunulması ve satışa çıkması planlanıyor.

  Samsung ve Bill Gates İşbirliği İle ‘Yeniden İcat Edilmiş Tuvalet’ Geliştirildi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et