R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Windows 11 kullanıcıları tehlike altında, bilgisayarınızı ele geçiren virüs ortaya çıktı!

  Windows 11 işletim sisteminde iyi görünen ancak kötü amaçlı olduğu keşfedilen bir virüs ortaya çıktı.

  Tubaunl
  Tubaunl R10 Editörü
  19.04.2022 12:15 959 2 dk okuma süresi
  Windows 11 kullanıcıları tehlike altında, bilgisayarınızı ele geçiren virüs ortaya çıktı!
  Son Düzenleme:

  Geçtiğimiz yılın sonlarında kullanıcılara sunulan Windows 11, kararlı bir sürüm olarak henüz kullanılamıyor olsa bile çok fazla yeniliği bünyesinde barındırıyor. Bu yeniliklerden öne çıkan özellik ise Android uygulama desteği olarak biliniyor. 

  Android uygulamaları Windows 11 bilgisayarlara Amazon Appstore üzerinden yüklenmekte. Ancak gelen haberlere göre bilgisayarlara Google Play Store kurabildiği iddia edilen bazı üçüncü parti yazılımların ortaya çıktı. Bunlardan en dikkat çeken ise Windows Toolbox uygulaması oluyor. Tamamen kötü niyetli kişilere hizmet ettiği keşfedildi. 

  Kötü amaçlı yazılımları habersiz sisteme kuruyor

  Windows Toolbox daha önceden GitHub’da paylaşılmıştı. Windows 11’i temizleme ve Office ile Windows bilgisayarlarınızı etkinleştirmek gibi birçok özelliği bünyesinde barındırıyordu. Uygulamanın tek bu özellikle sınırlı kalmayıp, “Android için Windows Alt Sistemi”ne Play Store eklediği söyleniyor.

  İlk bakıldığında çok faydalı gibi görünen bu uygulamanın aslında bilgisayarlara kötü amaçlı uygulamaları kurduğu, Chrome uzantıya sahip birçok çeşitli yazılım yüklemek için PowerShell komut dosyası çalıştırdığı belirtildi. Truva atı olarak bilinen virüsün bilgisayarlarınıza yaptığı birçok zararlı işlem bulunuyor.

  Windows Toolbox, PowerShell ile güvenliği tehdit ediyor

  Kullanıcılar uygulamayı bilgisayar temizleme ve Office ile Windows lisanslama için kullandığını düşünürken, arka planda PowerShell komut dosyası çalışıyor. Windows 11 işletim sisteminde haberiniz olmadan C:/systemfile klasörü oluşturma işleminde bulunarak Chrome, Edge gibi internet tarayıcı profillerini klasörün içerisine yedekliyor. Bunla beraber kullanıcıları farklı sitelere yönlendirmekle görevli olan Chromium adında bir eklenti yüklüyor.

  Bu eklenti ile, örneğin r10.net forum sitesini ziyaret etmek isteyen bir kullanıcı finansal bilgileri ya da kişisel verilerini ele geçirmek için düzenlenen sahte kötü amaçlı sitelere yönlendiriliyor. Sizlerde Windows Toolbox’u bilgisayarlarınıza yüklediyseniz, Denetim Masası üzerinden programı bilgisayarınızdan kaldırmanız güvenlik açısında önem taşıyor.

  Windows 11, Play Store desteği sunmuyor

  Şu an için Windows 11 bilgisayarlar resmi olarak Google Play Store mağazasına destek vermiyor. Android uygulamaların tamamını sadece Amazon Appstore üzerinden yükleyebilirsiniz. Amazon Appstore dışında uygulama yüklemek isteyenler APK dosyası indirerek bilgisayarlarına kurabilirler. APK dosyası indirirken dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü üçüncü taraf yazılımlar bilgisayarlarınıza zarar verebilir.

  2010'dan bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 3 Yorum
  • zeyrekli
   zeyrekli 2 yıl önce
   Faydalı bir haber, teşekkürler.
   • Tubaunl
    Tubaunl 2 yıl önce
    Rica ederim, faydalı olduğunu düşündüğünüz için ben teşekkür ederim.
  • İrem Yüngül
   İrem Yüngül 2 yıl önce
   Windows 11'den Windows 10'a verilerimi kaybetmeden dönebilir miyim?

  İlgili İçerikler:

  Microsoft, Windows 11 24H2 Güncellemesini Durdurdu: Hatalarla Dolu Bir Sürüm!

  Microsoft, hatalar nedeniyle Windows 11 24H2 güncellemesini durdurdu. Güncelleme, performans sorunları ve VPN hataları gibi problemler içeriyor.

  Android 15 Güncellemesi Alacak Samsung, Xiaomi ve Diğer Telefonlar Belli Oldu: İşte Tam Liste!

  Android 15 güncellemesi alacak Samsung, Xiaomi ve diğer telefonlar açıklandı. Yeni özelliklerle donatılmış Android 15, yıl sonunda resmi olarak yayınlanacak.

  iOS 18 Güncellemesi Alacak Telefonlar Açıklandı: Hangi Modeller Güncelleme Alacak?

  Apple, WWDC 2024'te iOS 18'i tanıttı. iPhone XS ve üzeri modeller güncelleme alacak, çıkış tarihi ise Eylül'de.

  iOS 18 ile Siri Yenileniyor: İşte Gelecek Yenilikler!

  iOS 18 ile Siri, karmaşık komutları anlama yeteneği ve çeşitli uygulamalarla entegrasyon sağlayarak kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye taşıyor.

  Windows 11 kullanıcıları tehlike altında, bilgisayarınızı ele geçiren virüs ortaya çıktı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et