R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Windows 11 kullanıcıları tehlike altında, bilgisayarınızı ele geçiren virüs ortaya çıktı!

  Windows 11 işletim sisteminde iyi görünen ancak kötü amaçlı olduğu keşfedilen bir virüs ortaya çıktı.

  Tubaunl Tubaunl 19.04.2022 12:15 517 2 dk okuma süresi
  Windows 11 kullanıcıları tehlike altında, bilgisayarınızı ele geçiren virüs ortaya çıktı!
  Son Düzenleme:

  Geçtiğimiz yılın sonlarında kullanıcılara sunulan Windows 11, kararlı bir sürüm olarak henüz kullanılamıyor olsa bile çok fazla yeniliği bünyesinde barındırıyor. Bu yeniliklerden öne çıkan özellik ise Android uygulama desteği olarak biliniyor. 

  Android uygulamaları Windows 11 bilgisayarlara Amazon Appstore üzerinden yüklenmekte. Ancak gelen haberlere göre bilgisayarlara Google Play Store kurabildiği iddia edilen bazı üçüncü parti yazılımların ortaya çıktı. Bunlardan en dikkat çeken ise Windows Toolbox uygulaması oluyor. Tamamen kötü niyetli kişilere hizmet ettiği keşfedildi. 

  Kötü amaçlı yazılımları habersiz sisteme kuruyor

  Windows Toolbox daha önceden GitHub’da paylaşılmıştı. Windows 11’i temizleme ve Office ile Windows bilgisayarlarınızı etkinleştirmek gibi birçok özelliği bünyesinde barındırıyordu. Uygulamanın tek bu özellikle sınırlı kalmayıp, “Android için Windows Alt Sistemi”ne Play Store eklediği söyleniyor.

  İlk bakıldığında çok faydalı gibi görünen bu uygulamanın aslında bilgisayarlara kötü amaçlı uygulamaları kurduğu, Chrome uzantıya sahip birçok çeşitli yazılım yüklemek için PowerShell komut dosyası çalıştırdığı belirtildi. Truva atı olarak bilinen virüsün bilgisayarlarınıza yaptığı birçok zararlı işlem bulunuyor.

  Windows Toolbox, PowerShell ile güvenliği tehdit ediyor

  Kullanıcılar uygulamayı bilgisayar temizleme ve Office ile Windows lisanslama için kullandığını düşünürken, arka planda PowerShell komut dosyası çalışıyor. Windows 11 işletim sisteminde haberiniz olmadan C:/systemfile klasörü oluşturma işleminde bulunarak Chrome, Edge gibi internet tarayıcı profillerini klasörün içerisine yedekliyor. Bunla beraber kullanıcıları farklı sitelere yönlendirmekle görevli olan Chromium adında bir eklenti yüklüyor.

  Bu eklenti ile, örneğin r10.net forum sitesini ziyaret etmek isteyen bir kullanıcı finansal bilgileri ya da kişisel verilerini ele geçirmek için düzenlenen sahte kötü amaçlı sitelere yönlendiriliyor. Sizlerde Windows Toolbox’u bilgisayarlarınıza yüklediyseniz, Denetim Masası üzerinden programı bilgisayarınızdan kaldırmanız güvenlik açısında önem taşıyor.

  Windows 11, Play Store desteği sunmuyor

  Şu an için Windows 11 bilgisayarlar resmi olarak Google Play Store mağazasına destek vermiyor. Android uygulamaların tamamını sadece Amazon Appstore üzerinden yükleyebilirsiniz. Amazon Appstore dışında uygulama yüklemek isteyenler APK dosyası indirerek bilgisayarlarına kurabilirler. APK dosyası indirirken dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü üçüncü taraf yazılımlar bilgisayarlarınıza zarar verebilir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 3 Yorum
  • zeyrekli
   zeyrekli 7 ay önce
   Faydalı bir haber, teşekkürler.
   • Tubaunl
    Tubaunl 7 ay önce
    Rica ederim, faydalı olduğunu düşündüğünüz için ben teşekkür ederim.
  • İrem Yüngül
   İrem Yüngül 7 ay önce
   Windows 11'den Windows 10'a verilerimi kaybetmeden dönebilir miyim?

  İlgili İçerikler:

  En İyi 5 E-Ticaret Yazılımı İncelemesi

  E-ticaret yazılımları ile ister kurumlar isterse de bireyler kendi internet sitelerini kolayca kurabilir. E-ticaret yazılımları ile sadece site kurulması değil sitenin kişiselleştirilerek özgün hale getirilmesi de sağlanır.

  MIUI 14 Güncellemesi İle Gelecek Yeni Özellikler!

  Xiaomi, yakın dönemde MIUI 14 güncellemesini yapmaya hazırlanıyor. Güncelleme ile beraber gelecek özelliklere dair bazı detaylar da gün yüzüne çıktı!

  Yüksek ÖTV Sınırında Olan Otomobil Modellerine Tekrar Zam Mı Gelecek? Bu Modeller Hangileri?

  Kurlardaki dengesizlik, yüksek ÖTV sınırındaki otomobiller için fiyatlarda artışa neden olacak. ÖTV’si düşürülen otomobil fiyatları tekrardan yükselecek!

  Android Telefon Kullanıcıları Artık “Arşiv” Özelliğinden Yararlanabilecekler!

  Google, Android kullanıcılarını sevindirecek yeni bir özelliği daha duyurdu. Buna göre Play Store merkezli 'Arşiv' özelliği kullanıcılara sunulacak.

  Windows 11 kullanıcıları tehlike altında, bilgisayarınızı ele geçiren virüs ortaya çıktı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et