R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Intel'den 100 Milyar Dolarlık Yatırım: Çip Üretimi İçin Büyük Tesis

  Intel dev çip üretim tesisinin inşaatına ABD'nin Ohio kentine başladı. Büyük tesisin ABD' nin de yatırımda bulunması ile 2025 te tamamlanması planlanıyor. 1000 dönümlük alana inşa edilecek olan ve içerisinde 8 fabrika barındıran tesis 3000 kişiye istihdam sağlayacak.

  Sudenaz
  Sudenaz R10 Editörü
  13.09.2022 21:53 1563 2 dk okuma süresi
  Intel'den 100 Milyar Dolarlık Yatırım: Çip Üretimi İçin Büyük Tesis
  Son Düzenleme:

  Yarı iletken teknolojisinin önde gelenlerinden olan Intel ABD’de bulunan Ohio kentide Çip Üretimi için yeni bir tesis inşaatına başladı. Intel içerisinde sekiz fabrika barındıracak tesis için 100 milyar dolardan fazla yatırım da bulunacak.

  ABD tarafından yakın zamanda yürürlüğe getirilen CHIPS yasası, yarı iletken üretimine destek sağlamaktadır. Bu yasanın  Intel'in 100 milyar dolarlık projesine de destek sağlaması beklenmekte idi. Bu beklenti ABD başkanı ve Intel CEO’sunun  tesisin temelini birlikte atması ile gerçekleşti. 

  Intel Bağımlılığını Azaltıyor

  Intel’in 100 milyar dolar yatırım yaptığı tesisin Silicon Heartland “Silikonun Kalbi” adı ile anılacağı belirtildi. 2025 yılında tamamlanması planlanan bu tesis 1.000 dönümlük bir alanda inşa ediliyor.3000 insana istihdam sağlayacak tesisin içerisinde 8 fabrika bulunacak. Intel’in planları doğrultusunda 20 milyar dolarlık  yeni fabrikasyon  kampüsü, bilgisayar, mobil cihazlar ve otomotiv teknolojisi için yarı iletkenler ve gerekli olan diğer bileşenlerin üretileceği düşünülüyor. Dahası yeni fabrikaların hem Intel hem de Intel Foundry Services (IFS) müşterilerine de ürün sağlayacağı söylendi.

  Bu tesis ABD pazarının yarı iletken kullanım oranının yükselmesini sağlayacaktır . Bu artış Intel’in TSMC ve Samsung gibi üreticilere olan Bağımlılığını azaltacak. Nitekim bu durum  %80’ine Asya’nın sahip olduğu küresel çip üretiminin dağılım dengesini yeniden şekillendireceğini gösteriyor.

  Intel Ceo’şu Pat Gelsinger yaptığı açıklamada, “ Bu gün, yarı iletken tedarik zinciri oluşturma yolculuğunda çok önemli bir anı işaret ediyor. Silicon Heartland’ın kurulması; özel yatırımların kilidini açmak, binlerce yüksek ücretli iş yaratmak için hükümet teşvikinin gücünün kanıtıdır.” dedi.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Vergi Kararı Ertelendi, Borsa Uçuşa Geçti: Yatırımcılar İçin Yeni Bir Umut Işığı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in borsaya yönelik vergi çalışmalarını erteleme kararı, piyasalarda büyük bir rahatlama yarattı. BIST 100 endeksi, bu açıklamanın ardından ilk işlem gününde yüzde 1,32 artışla güne başladı.

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Android 15 ile Kablosuz Ses Kalitesi Büyük Ölçüde Artacak!

  Android 15 ile gelen Bluetooth LE Audio ve Dinamik Uzamsal Ses desteği, kablosuz ses kalitesini artırarak sinema salonu gibi bir deneyim yaşamasını sağlayacak.

  iOS 18'in Yapay Zeka Özellikleri Sadece Yeni iPhone'lar İçin mi Olacak?

  iOS 18'in yeni yapay zeka özellikleri, sadece A17 Pro işlemcili iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde kullanılabilir, diğer modeller yararlanamayabilir!

  Intel'den 100 Milyar Dolarlık Yatırım: Çip Üretimi İçin Büyük Tesis

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et