R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Intel'den 100 Milyar Dolarlık Yatırım: Çip Üretimi İçin Büyük Tesis

  Intel dev çip üretim tesisinin inşaatına ABD'nin Ohio kentine başladı. Büyük tesisin ABD' nin de yatırımda bulunması ile 2025 te tamamlanması planlanıyor. 1000 dönümlük alana inşa edilecek olan ve içerisinde 8 fabrika barındıran tesis 3000 kişiye istihdam sağlayacak.

  Sudenaz
  Sudenaz R10 Editörü
  13.09.2022 21:53 1230 2 dk okuma süresi
  Intel'den 100 Milyar Dolarlık Yatırım: Çip Üretimi İçin Büyük Tesis
  Son Düzenleme:

  Yarı iletken teknolojisinin önde gelenlerinden olan Intel ABD’de bulunan Ohio kentide Çip Üretimi için yeni bir tesis inşaatına başladı. Intel içerisinde sekiz fabrika barındıracak tesis için 100 milyar dolardan fazla yatırım da bulunacak.

  ABD tarafından yakın zamanda yürürlüğe getirilen CHIPS yasası, yarı iletken üretimine destek sağlamaktadır. Bu yasanın  Intel'in 100 milyar dolarlık projesine de destek sağlaması beklenmekte idi. Bu beklenti ABD başkanı ve Intel CEO’sunun  tesisin temelini birlikte atması ile gerçekleşti. 

  Intel Bağımlılığını Azaltıyor

  Intel’in 100 milyar dolar yatırım yaptığı tesisin Silicon Heartland “Silikonun Kalbi” adı ile anılacağı belirtildi. 2025 yılında tamamlanması planlanan bu tesis 1.000 dönümlük bir alanda inşa ediliyor.3000 insana istihdam sağlayacak tesisin içerisinde 8 fabrika bulunacak. Intel’in planları doğrultusunda 20 milyar dolarlık  yeni fabrikasyon  kampüsü, bilgisayar, mobil cihazlar ve otomotiv teknolojisi için yarı iletkenler ve gerekli olan diğer bileşenlerin üretileceği düşünülüyor. Dahası yeni fabrikaların hem Intel hem de Intel Foundry Services (IFS) müşterilerine de ürün sağlayacağı söylendi.

  Bu tesis ABD pazarının yarı iletken kullanım oranının yükselmesini sağlayacaktır . Bu artış Intel’in TSMC ve Samsung gibi üreticilere olan Bağımlılığını azaltacak. Nitekim bu durum  %80’ine Asya’nın sahip olduğu küresel çip üretiminin dağılım dengesini yeniden şekillendireceğini gösteriyor.

  Intel Ceo’şu Pat Gelsinger yaptığı açıklamada, “ Bu gün, yarı iletken tedarik zinciri oluşturma yolculuğunda çok önemli bir anı işaret ediyor. Silicon Heartland’ın kurulması; özel yatırımların kilidini açmak, binlerce yüksek ücretli iş yaratmak için hükümet teşvikinin gücünün kanıtıdır.” dedi.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  The Last of Us’a Erteleme Geldi! PC Sürümü İçin Biraz Daha Beklenecek!

  Naughty Dog, resmi çıkışına 1 aydan az bir süre kalan The Last of Us Part 1 PC sürümünün çıkış tarihinin ertelendiğini duyurdu. Hayranlara üzen haberin ardından yeni The Last of Us Part 1 PC çıkış tarihi de belli oldu.

  Steam Büyük Zamlar ile Kullanıcıları Üzdü: %1.000’e Varan Zamlar!

  Popüler dijital oyun mağazası Steam, 2023 Şubat ayı itibariyle yeni bir zam açıkladı. Steam, bazı oyunlarda %1000'i bulan zamlar yaptı. İşte yeni oyun fiyatları!

  Playstation Plus 1000 TL’lik Oyun Veriyor!

  PlayStation Plus, Şubat ayına özel 1.002 TL değerindeki 4 yeni oyunu ücretsiz olarak dağıtıyor. Oyunlar arasında Mafia gibi büyük yapımlar yer alıyor!

  FIFA 23, F1 22 ve NBA 2K23 Dahil Spor Oyunlarında Büyük İndirim! Yarın Son Gün!

  EA ve Steam işbirliğinde 2023'ün ilk "AAA" kalite oyunlarında indirimi başladı. FIFA 23, NBA 2K23 ve F1 22 dahil "spor" kategorisindeki popüler oyunlarda %70'e varan indirim başladı. Bazı oyunlarda indirim için yarın son gün!

  Intel'den 100 Milyar Dolarlık Yatırım: Çip Üretimi İçin Büyük Tesis

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et