R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Intel'den 100 Milyar Dolarlık Yatırım: Çip Üretimi İçin Büyük Tesis

  Intel dev çip üretim tesisinin inşaatına ABD'nin Ohio kentine başladı. Büyük tesisin ABD' nin de yatırımda bulunması ile 2025 te tamamlanması planlanıyor. 1000 dönümlük alana inşa edilecek olan ve içerisinde 8 fabrika barındıran tesis 3000 kişiye istihdam sağlayacak.

  Sudenaz Sudenaz 13.09.2022 21:53 1141 2 dk okuma süresi
  Intel'den 100 Milyar Dolarlık Yatırım: Çip Üretimi İçin Büyük Tesis
  Son Düzenleme:

  Yarı iletken teknolojisinin önde gelenlerinden olan Intel ABD’de bulunan Ohio kentide Çip Üretimi için yeni bir tesis inşaatına başladı. Intel içerisinde sekiz fabrika barındıracak tesis için 100 milyar dolardan fazla yatırım da bulunacak.

  ABD tarafından yakın zamanda yürürlüğe getirilen CHIPS yasası, yarı iletken üretimine destek sağlamaktadır. Bu yasanın  Intel'in 100 milyar dolarlık projesine de destek sağlaması beklenmekte idi. Bu beklenti ABD başkanı ve Intel CEO’sunun  tesisin temelini birlikte atması ile gerçekleşti. 

  Intel Bağımlılığını Azaltıyor

  Intel’in 100 milyar dolar yatırım yaptığı tesisin Silicon Heartland “Silikonun Kalbi” adı ile anılacağı belirtildi. 2025 yılında tamamlanması planlanan bu tesis 1.000 dönümlük bir alanda inşa ediliyor.3000 insana istihdam sağlayacak tesisin içerisinde 8 fabrika bulunacak. Intel’in planları doğrultusunda 20 milyar dolarlık  yeni fabrikasyon  kampüsü, bilgisayar, mobil cihazlar ve otomotiv teknolojisi için yarı iletkenler ve gerekli olan diğer bileşenlerin üretileceği düşünülüyor. Dahası yeni fabrikaların hem Intel hem de Intel Foundry Services (IFS) müşterilerine de ürün sağlayacağı söylendi.

  Bu tesis ABD pazarının yarı iletken kullanım oranının yükselmesini sağlayacaktır . Bu artış Intel’in TSMC ve Samsung gibi üreticilere olan Bağımlılığını azaltacak. Nitekim bu durum  %80’ine Asya’nın sahip olduğu küresel çip üretiminin dağılım dengesini yeniden şekillendireceğini gösteriyor.

  Intel Ceo’şu Pat Gelsinger yaptığı açıklamada, “ Bu gün, yarı iletken tedarik zinciri oluşturma yolculuğunda çok önemli bir anı işaret ediyor. Silicon Heartland’ın kurulması; özel yatırımların kilidini açmak, binlerce yüksek ücretli iş yaratmak için hükümet teşvikinin gücünün kanıtıdır.” dedi.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  PlayStation’a Büyük Şok! Tam 2 Yıl Sonra Güvenlik Açığı Bulundu 

  PlayStation'un çıkışından tam iki yıl sonra ortaya çıkan bir video, yazılımın kırıldığını ispatladı. Video, PS5 kollarına tam erişim sağlandığını kanıtladı.

  Yıllar Sonra Ay’a İnsan Götürecek Olan Artemis Fırlatması İçin Tarih Belirlendi!

  Yıllar sonra Ay’a insan götürecek olan Artemis Fırlatması için tarih belli oldu. Artemis Fırlatması, 12 ile 27 Kasım aralığında Ay'a gönderilecek.

  İddialar Doğrulandı: HBO Max, Türkiye’de Yayın Yapmak İçin Gereken RTÜK İznini Aldı!

  RTÜK Başkanı, HBO Max platformuna lisans verildiğini açıkladı. Buna göre HBO Max, yakın dönemde Türkiye'de yayın hayatına başlayacak.

  Türk Telekom'dan Hediye: Polygon İş Birliğiyle Üretilen 1000 NFT Playstore’da Sahiplerini Bekliyor

  Türk Telekom, NFT fanlarını oldukça sevindirdi. Buna göre Türk Telekom, Play Store'dan AAA (Triple-A) oyununu satın alanlara NFT dağıtacak.

  Intel'den 100 Milyar Dolarlık Yatırım: Çip Üretimi İçin Büyük Tesis

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et