R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Yeni Yerli Elektrikli Otomobil Amperino 2025’te Gelecek! Hem De Bakanlık Alım İçin Destek Verecek!

  Yerli elektrikli otomobil Amperino Bursa’nın İnegöl ilçesinde geliştiriliyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yerli otomobilin üretimi için tam 66 milyon liralık teşvik aldı. Amperino’nun 2025 yılında satışa sunulacağı söyleniyor.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  12.09.2022 15:18 3729 4 dk okuma süresi
  Yeni Yerli Elektrikli Otomobil Amperino 2025’te Gelecek! Hem De Bakanlık Alım İçin Destek Verecek!
  Son Düzenleme:

  Yerli elektrikli otomobil Amperino 2025 yılında yollarda olacak gibi gözüküyor. Şehir içi kısa mesafelerde kullanılmak üzere tasarlanan araç, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan destek aldı. Şu anda İnegöl’de geliştirilen aracın 2024 yılında Cenevre Otomobil fuarında sergilenmesi hedefleniyor. 

  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan tam 66 milyon lira destek!

  2023’te sürücülerle buluşturulması planlanan Türkiye’nin yerli ve milli otomobili TOGG, tüm ülke tarafından heyecanla bekleniyor. Henüz TOGG’un bekleyişi sürerken, başka bir otomobil projesi hakkında yeni gelişmeler meydana geldi. Geçen yıl kamuoyu ile paylaşılan diğer bir yerli otomobil projesi İnegöl’de geliştirilmeye devam ediyor. Proje kapsamında üretilecek otomobilin isminin  ‘Amperino’ olacağı ifade edilmişti. Şimdi ise projeyle ilgili önemli gelişmeler yaşandığı açıklandı. 

  Yerli elektrikli otomobil Amperino, birden çok şirketin ortaklığında geliştiriliyor. Amperino için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı 66 milyon liralık ucu açık teşvik desteği verdi. Bu destek tutarı henüz başlangıç aşaması için verildi. Desteğin 300 milyon liraya kadar çıkabileceği öngörülüyor. Şehir içi kullanıma uygun olarak tasarlanan elektrikli otomobil 90 kilometre hıza ulaşacak. Ayrıca 150 kilometre menzile sahip olacak.

  Aşağıdaki tabloda Amperino’nun üretiminde görev alan şirketler yer alıyor.

  Saloni Mobilya
  Yol Mobilya
  Lenova Mobilya
  Orimak Makina
  İyon Mekatronik
  Erhun Metal

  Yönetim Kurulu Başkanı Amperino’yu anlattı

  Proje hakkında Amperino Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Canseven açıklamalarda bulundu. Canseven’in açıklamalarında şu ifadeler yer alıyor: ‘Biz bu işe 2019'da başladık. Önce mental olarak 6-7 ay hazırlandık ve araştırmalar yaptık. Kavramsal tasarım dediğimiz, nasıl bir araç yapacağız, hangi sınıf olacak, kaç kişilik olacak, şehir içi mi olacak, gibi konularla ilgili yaklaşık 6 ay çalışmalar yaptık. Mühendis arkadaşlardan 3 tane kurucu ekip liderimiz var. Hem görsel tasarım hem de teknik tasarım ekibini 2020'de kurduk ve tasarımına başladık. Görsel tasarımlar son hale geldi ve artık kalıp çalışmalarına başladık.’

  Türkiye’de bir ilk! Yerli hub motor yapıldı

  Yönetim Kurulu Başkanı Canseven gelinen aşamada bakanlığa başvurduklarını belirtti. Canseven, ‘Aracın bütün kritik teknolojileri bize ait. Yazılımı yüzde 100 özgün ve Amperino tarafından yapılıyor. Batarya Amperino tarafından paketlenecek ve toparlanacak. Motor ilk defa Türkiye'de hub motor üretildi. Biz bir firmayla birlikte bütün bilgileri paylaşıp ve Türkiye'de ilk defa yerli bir hub motor yaptırdık. Bunun yanında araç çevreci olsun diye de imalatında çevreci ürünler kullanmaya çalışıyoruz. Bu aracın gövdesini keten esaslı bir malzeme olan Bio Fiber’den üreteceğiz. Bunun bir önceki teknolojisinde Karbon Fiber idi. Yani bu aracı doğaya terk ettiğinizde kendi kendine çözünerek doğaya karışabilecek.’ dedi.

  Teşvik miktarının 300 milyon liraya kadar çıkması mümkün

  Canseven, bu sene Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'na proje yazmaya başladıklarını hatırlattı. Ve ‘Açılışta 66 milyon TL olmak üzere ucu açık bir teşvik aldık. 3 yılda projeyi kapatacağız ama bu teşvikler 10 yıl sürecek. Burada makinasal yaptığımız bütün yatırımların vergi muafiyetleri gibi avantajları var. Kısacası 5’inci bölgedeki firmalar hangi teşviklerden yararlanıyorsa biz de aynı teşviklerden yararlanıyoruz.’ diye ekledi.

  Milli Savunma Bakanlığı’nın ‘Çalışılabilir Yazılımcı Tedarikçiler’ listesine girildi

  Yönetim Kurulu Başkanı Canseven bakanlığın projeye güvenip destek vermesinin motivasyonlarını arttırdığını söyledi. Ayrıca ‘Biz otomotiv sektörü için daha Start up sayılırız. Buna rağmen böyle bir teşvik almış olmak bizim için hem gurur verici hem de motive edici. Bizim için bu teşvikin bir diğer önemi ise ileride Avrupa Birliğinde veya başka projelere başvurduğumuzda bu bizim için referans olacak. Burada teknoloji, mühendislik, yerlilik önemli. Gerçek Zamanlı İletişim Sistemi (GİS) Türkiye’de ilk defa Amperino mühendisleri tarafından geliştirildi ve aracımızda kullanılacak. Aslında biz bir mühendislik ekibiyiz ve araç bizim için bir çıktı. Biz şuan teknoloji geliştiriyoruz. Havelsan’dan Roketsan’dan gibi kıymetli firmalarımızdan birlikte yazılım geliştirme teklifleri oldu. Çok yeni bir firma olmamıza rağmen, Milli Savunma Bakanlığı’nın çalışılabilir yazılımcı tedarikçiler listesine girdik.’ diyerek açıklamalarına devam etti.

  Amperino projesinde Türkiye de ilk defa pil üreten Aspilsan ile işbirliği içerisinde çalışılıyor. Konu hakkında Canseven, ‘Ayrıca elektrikli araçların üretimi ve yan sanayisi oluşması için bir farkındalık oluşturmak gibi bir misyonu da üstlenmeye çalışıyoruz. Yan sanayisi henüz gelişmemiş bu sektörün yan sanayisinin de gelişmesi gerektiği kanaatindeyiz.’ şeklinde açıklamada bulundu.

  İlk hedef 2024’te Cenevre Otomotiv Fuarı! 2025’te ise satış bekleniyor!

  Yakup Canseven, Amperino için 30 kişilik bir mühendis ekibinin aktif olarak çalıştığını belirtti. Yakup Canseven, yerli otomobil projesi Amperino ile ilgili hedeflerini şu şekilde açıkladı: ‘5 yazılım mühendisimiz Bilişim Vadisi'ndeki yerimizde yazılım üzerine çalışıyor. Amperino 3 kişilik olacak. 1-2 hafta içerisinde artık ilk şasi prototipi yürütüp testlere başlayacağız. Hedefimiz 2024 yılında bu aracı tam tekmil bitirerek Cenevre Otomotiv Fuarında sergilemek. Dünyanın her yerine satabilmek için E belgesi alacağız. Aracı çıkardıktan sonra 6-12 ay sürecek bir test ve belgelendirme süreci var. Bu süreç sırasında da biz artık seri üretim için fabrika ve seri üretim hattı çalışmalarına başlayacağız. 2025 yılı gibi ilk araçlar banttan iner diye düşünüyoruz.’

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni Nesil iPhone SE 4'ün Tasarım Detayları Açığa Çıktı: İşte O Görüntüler!

  iPhone SE 4'ün tasarımı ve özellikleri açığa çıktı. Büyük ekran, USB-C ve Face ID ile modern bir deneyim sunuyor.

  Adobe Creative Cloud Türkiye Fiyatlarına Dev Zam Geliyor!

  Adobe Creative Cloud Türkiye fiyatlarına yüzde 300 zam geliyor! 5 Mart 2024'te uygulanacak yeni tarifeler hakkında tüm detaylar burada!

  Galaxy S25 Serisinden İlk Bilgiler Geldi: İşte Detaylar!

  Samsung Galaxy S25 serisi, yalnızca Exynos 2500 işlemciyle güçlendirilecek. Yeni strateji, teknoloji dünyasında önemli değişikliklere işaret ediyor.

  Google Drive Yeniliklerle Güncellendi: Videolar Artık Daha Akıcı

  Google Drive, yeni özelliklerle beraber güncellendi. Yeni videolar, artık daha akıcı, arama daha kolay, sorgu süreleri uzadı.

  Yeni Yerli Elektrikli Otomobil Amperino 2025’te Gelecek! Hem De Bakanlık Alım İçin Destek Verecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et