R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Framework’tan Özelleştirilebilir Chromebook Modeli Geldi! İşte Yeni Chromebook Özellikleri!

  Framework, uzun bir aradan sonra ilk bilgisayar modelini açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamayla yeni “Chromebook” geldi. “Framework Laptop Chromebook Edition” olarak isimlendirilen yeni laptop dikkat çekti. Tanıtılan yeni Chromebook, hem kişiselleştirilebilir hem de yükseltilebilir olacak. İşte Framework Chromebook özellikleri ve açıklanan fiyatı!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  25.09.2022 14:49 1677 3 dk okuma süresi
  Framework’tan Özelleştirilebilir Chromebook Modeli Geldi! İşte Yeni Chromebook Özellikleri!
  Son Düzenleme:

  Son dönemde Chromebook gibi özelleştirme bakımından zorluk oluşturan laptop modelleri öne çıkıyor. Özelliklerinin kişiselleş kullanım alışkanlıklarına göre düzenlenememesi ve yükseltilememesi çok sık görülüyor. Ayrıca bu tip cihaz modellerinde onarım süreçleri de oldukça meşakkatli oluyor. Framework şirketi ise bu aşamada son dönemde öne çıkıyor. “Framework Laptop” adıyla bilinen şirket her yönüyle “özelleştirilebilen” ve “yükseltilebilen” bilgisayar sunuyor.

  Framework Laptop tarafından son olarak “Chrome OS” işletim sistemine sahip olan yeni bir model daha tanıtıldı. “Chromebook” olan yeni model yine özelleştirilebilir ve yükseltilebilir hale gelmiş olmasıyla dikkat çekti.

  Framework Chromebook Özellikleri

  Framework Laptop Chromebook Edition

  Şirket tarafından yeni açıklanan Chromebook modeli, “Framework Laptop Chromebook Edition” olarak isimlendirildi. Şirketin standart “Framework Laptop” modeli ile oldukça önemli benzerliklere sahip olacak şekilde geliştirilmiş.

  Framework Laptop Chromebook Edition modelinin bir adet “tornavida” ile geldiği belirtildi. Kullanıcılar cihazın ekran çerçevesinden, belleğine ve hatta depolamaya kadar tüm bileşenleri değiştirebilecek. Yeni nesil QR kod altyapısına sahip olduğu açıklandı. Özellikle de belge, onarım yönergeleri ve yedek bileşen konusunda bilgilendirmeyi pratik biçimde sağlamaktadır. 

  Framework’ un “Chromebook Edition” modelinde 13.5 inç ve 2.256*1504 çözünürlüğe sahip ekran yer aldı. Standart versiyonuyla 8 GBDDR4” Ram ve yanı sıra 256 GBNVMe” depolama yer almaktadır. Ayrıca cihaz üzerinde 12.Nesil Intel Core i5-1240P işlemci yer alıyor. Framework Chromebook Edition modelinde RAM 64 GB’ ye kadar, depolama 1 TB’ ye kadar özelleştirilebilir.

  Framework Laptop Chromebook Edition

  Framework Chromebook Edition cihazında “Titan C” çip kullanıldı. Bu sayede “ChromeOS” tam sürümü yüklenebildi. Bununla birlikte “Android” ve hatta “Linux” yazılımlarını da çalıştırabilmektedir.

  Yeni modelin üretiminin son derece “çevreci” şekilde gerçekleştirildiği açıklandı. Cihazın üst ve alt kapaklarında %50 oranında geri dönüştürülmüş alüminyum kullanıldı. Ayrıca cihazın bileşenlerindeki PCR plastik kullanımının yükseltildiği açıklandı. Hatta bileşenlere göre PCR plastik kullanım oranları;

  • Pil ve hoparlörlerinde %30
  • Genişletme kartlarında %25-%30 arası
  • Çerçeve ve korumalıklarda %30 ile %35 arası
  • Klavye ayaklarında %50
  • Tornavida %70

  Framework tarafından Chromebook Edition ambalajında %80 ile %90 aralığında “geri dönüştürülmüş kağıt” kullanıldı.

  Chromebook Edition geniş bağlantı seçeneklerine de sahip. Cihaz üzerinde “USB-C” dışında “USB-A”, “microSD” ve “HDMI” girişleri yer alıyor. Ayrıca “DisplayPort” ve “Ethernet” portları da yer alıyor.

  Framework Chromebook Edition Teknik Özellikleri

  Framework Laptop Chromebook Edition

  Özelleştirilebilir yapıya sahip olan Framework Chromebook teknik özellikleriyle de dikkat çekiyor. İşte Framework Chromebook Edition teknik özellikleri!

  İşletim SistemiChromeOS
  İşlemciIntel Core i5-1240P “12.Nesil”
  RAM8 GB (64 GB’ye kadar özelleştirilebilir)
  Ekran13.5 inç 2256*1504
  Depolama256 GB SSD (1 TB SSD’ye kadar özelleştirilebilir)
  BağlantıUSB C/USB A/microSD/HDMI/DisplayPort/Ethernet
  Boyut296*229*16 mm
  Ağırlık1.3 kg

  Framework Chromebook Edition Fiyatı

  Gerçekleştirilen tanıtımda Framework Chromebook Edition fiyatı da açıklandı. Henüz Kanada ve ABD’de ön siparişleri açıldı. Kullanıcılar Framework Chromebook Edition ön siparişi için 100 Dolar depozito ödeyerek, ön sipariş verebiliyor. Framework Chromebook Edition ABD ve Kanada’da “999 Dolar” ile ön siparişe açıldı. Global pazardaki satışının ne zaman başlayacağı ise henüz belli değil.

  Framework Chromebook Edition modelini siz nasıl buldunuz? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile AirPods'a Üç Yeni Özellik Geliyor: İşte Detaylar!

  Apple, iOS 18 ile AirPods'a baş hareketleriyle arama yanıtlama, ses yalıtımı ve kişiselleştirilmiş uzamsal ses özelliklerini getiriyor.

  Android 15 Güncellemesi Alacak Samsung, Xiaomi ve Diğer Telefonlar Belli Oldu: İşte Tam Liste!

  Android 15 güncellemesi alacak Samsung, Xiaomi ve diğer telefonlar açıklandı. Yeni özelliklerle donatılmış Android 15, yıl sonunda resmi olarak yayınlanacak.

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Yeni ve Ucuz Elektrikli Otomobil Hyundai INSTER Geliyor!

  Hyundai, yeni elektrikli kompakt modeli INSTER'ı tanıttı. 355 km menzil sunan INSTER, Avrupa'da 20 bin euro altında satışa çıkacak, Türkiye'ye 2025'te gelecek.

  Framework’tan Özelleştirilebilir Chromebook Modeli Geldi! İşte Yeni Chromebook Özellikleri!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et