R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Mavi Tik Bekleyenler Dikkat: Twitter, Mavi Tik Kriterlerini Duyurdu!

  Sosyal medya platformu Twitter mavi tik kriterleri hakkında detaylı bir bilgi paylaştı. Buna göre onay rozeti için bazı şartlar gerekecek.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  20.12.2022 22:06 2415 4 dk okuma süresi
  Mavi Tik Bekleyenler Dikkat: Twitter, Mavi Tik Kriterlerini Duyurdu!
  Son Düzenleme:

  Twitter, daha öncesinde mavi tiki, Blue aboneliği ile mümkün hale getirmişti. Bir süre sonra iş çığırından çıktı ve sahte hesaplar türedi. Yani mavi tik almak kolaylaştığı için pek çok hesap, insanları dolandırmaya çalıştı. Yaşanan bu olayların ardından mavi tik alma bir süreliğine kaldırıldı. Şimdi yeniden aktif hale gelen bu özellik için kriterler paylaşılmış oldu. Yeni sistemde üç farklı onay rozeti bulunacak.

  Twitter mavi tik kriterleri madde madde yayınlandı

  Twitter, daha öncesinde mavi tiki her Blue abonesine dağıtıyordu. Yeni yapılan resmî açıklamaya göre artık belirli Blue aboneleri onay rozeti alacak. Yani onay rozeti almak için bazı şartlar belirlenmiş durumda.

  Twitter Blue abonesi olmak

  İlk kriter Twitter Blue abonesi olmak. Twitter Blue, Twitter’da birçok ayrıcalığa sahip olmak için geliştirilen bir sistem. Bir miktar ücret ödemesi karşılığında hizmetten yararlanılıyor. Bu hizmete abone olan kullanıcılar bu şekilde onay rozeti almaya hak kazanacak.

  Eksiksiz bir profile sahip olmak

  Profil bilgilerinin doldurulması, belirlenen bir diğer mavi tik kriteri olarak yer almakta. Mavi tik rozeti elde etmek isteyen bir abone, profilini düzgün doldurmalı. Ayrıca hesapta görünen ad ve profil görüntüsü de bulunmalı.

  Twitter hesabını aktif bir şekilde kullanmak

  Mavi tik rozeti için belirlenen bir diğer kriter aktif bir hesap kullanmak. Hesabı aktif olan kullanıcılar, mavi onay rozeti alabiliyor. Bunun için belirlenen şart son 30 gün içerisinde aktiflik gerçekleştirmek.

  Yeni hesap olmamak ve onaylanmış bir telefon numarası

  Twitter mavi tik kriterleri için güvenliğe de önem gösteriyor. Yapılan açıklamaya göre Twitter Blue abonesinin en az 90 günlük abone olması gerekiyor. Bununla birlikte istenen bir diğer bilgi onaylanmış bir telefona sahip olmak. Bu şekilde mavi tik alma ihtimali yükseliyor.

  Hesapta ciddi bir değişiklik yapmamak

  Sosyal medya devi Twitter, kullanıcıların diğer kullanıcıları aldatmamasını istiyor. Bundan dolayı bu kriteri de listeye eklemiş durumda. Bu şarta göre hesapta yakın zamanda önemli bir değişiklik yapılmamalı. Önemli değişiklikler arasında profil görüntüsü, kullanıcı adı ve görünen ad yer alıyor.

  Yanıltıcı içerikler yayınlamamak

  Bir hesabın onaylanması için belirlenen bir diğer kriter yanıltıcı içeriklerle alakalı. Bir Twitter kullanıcısı, Twitter mavi tik kriterleri maddelerini karşılamak adına yanıltıcı içerikler paylaşmamalı. Eğer hesapta yanıltıcı pek çok işaret bulunursa bu durumda mavi onay rozeti verilmez. Kullanıcılar, mavi tik alırken bu detaya da büyük önem göstererek başvuru yapmalı.

  Topluluk kurallarına uymak

  Twitter, sosyal medyanın iyi bir yer olması için elinden gelen çabayı gösteriyor. Bu doğrultuda belirlenen bir diğer koşul topluluk kurallarına uymak. Topluluk kurallarına uymayan üyelere onay rozeti verilmiyor. Örneğin istenmeyen e-posta uyarısı alınmamalı. Bunun yanı sıra sosyal medya mecrasında manipülasyon yapılmamalı. Bu gibi birçok detaya özen gösterilmeli.

  Farklı renklerde onay işareti olacak

  Twitter mavi tik kriterleri dışında farklı onay rozeti renkleri de mevcut. Her rozetin kendi amacı bulunuyor. Bazı rozetler kişiler bazıları kurumlar için geliştirilmiş durumda. Bu rozetler arasında mavi, gri ve altın rozet yer alıyor.

  Mavi onay rozeti

  Mavi onay rozeti, her bireyin alabileceği bir özelliğe sahip. Önceden bu rozete sadece tanınmış kişiler sahip oluyordu. Yeni güncelleme ile beraber artık her vatandaş, mavi tik işaretine sahip oluyor. Önemli olan şey doğrulamayı başarıyla tamamlamak.

  Gri onay rozeti

  Bu rozet devlet kurumu, devlet yetkilisi ve çok taraflı kuruluşlara verilecek. Örneğin devlet başkanları, kolluk kuvvetleri, yabancı resmî sözcüler ve diplomatik liderler. Özetle gri rozet, siyasi ağırlıklı kullanılacak bir onay işareti.

  Atın onay rozeti

  Twitter Blue for Business üzerinden kurumsal hesap açanlar altın rozet alacak. Özetle şirket hesapları altın rozeti ile birlikte görünecek. Ayrıca bu hesapların profil görüntüsü kare olarak yer alacak.

  Platformda etiketlere yer verilecek

  Kullanıcılar Twitter mavi tik kriterleri dışında etiketler hakkında da bilgi sahibi olmalı. Etiketler, bir hesabın tam olarak ne için yer aldığını belirtmeye yarıyor. Bu etiketler sayesinde hesabın amacı öğrenilebiliyor. Örneğin bot olan Twitter hesapları için “otomatikleştirilmiş” etiketi bulunacak.

  Bunun yanı sıra profesyonel hesap sahipleri, kategori etiketleri seçebiliyor olacak. Kategori etiketleri, Twitter içerik üreticilerinin kendini daha iyi tanıtmasını sağlayacak. Yani hangi kategoride içerikler üretiyor ise bu etiket sayesinde insanlara bilgi sunacak.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  LinkedIn'de Devrim Niteliğinde Yenilik: TikTok Benzeri Dikey Video Sekmesi Geliyor!

  LinkedIn, TikTok tarzı dikey video akışı özelliğini test ediyor. Kullanıcılar için eğitim ve etkileşimde yeni bir dönem başlıyor.

  GTA 6 Bekleyenlere Kötü Haber: Çıkış Tarihi Ertelenmiş Olabilir!

  GTA 6'nın merakla beklenen lansmanı, beklenenden daha geç gerçekleşebilir. Kotaku'nun aktardığı bilgilere göre oyunun çıkış tarihi, 2026 yılına sarkabilir.

  Copilot Güncelleniyor: Microsoft, Yeni Özellikleri Duyurdu!

  Microsoft, Copilot'a eklenerek kullanıcı deneyimini geliştiren, yeniden tasarlanmış arayüz gibi yeni özellikler ve yenilikler hakkında bilgi verdi.

  Universal Music Dev Hamleyi Yaptı: Milyonlarca Şarkıyı TikTok'tan Kaldırdı!

  TikTok, Universal Music Group ile yaşadığı anlaşmazlık sonucunda Taylor Swift, The Weeknd ve Harry Styles gibi ünlülerin şarkılarını içeren videoları kaldırdı.

  Mavi Tik Bekleyenler Dikkat: Twitter, Mavi Tik Kriterlerini Duyurdu!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et