R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Yeni PlayStation 5 Oyun Kolu Tanıtıldı! İşte Özellikleri

  Sony, uzun süredir merakla beklenen DualSense Edge’in tanıtımını gerçekleştirdi. PlayStation 5 oyuncuları için önemli özellikler ve kişiselleştirme kabiliyeti getirecek. İşte DualSense Edge özellikleri!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  25.08.2022 14:31 1569 3 dk okuma süresi
  Yeni PlayStation 5 Oyun Kolu Tanıtıldı! İşte Özellikleri
  Son Düzenleme:

  Sony, efsanevi oyun konsolu serisi “PlayStation 5” ile ilgili yeniliklerine devam ediyor. Serinin 5. versiyonu olan “PS 5”, ilk olarak 12.11.2020 tarihinde piyasaya sürülmüştü. Şirket PS5 için 2 yıllık süreçte uluslararası pazarda tedarik problemlerinden yeni kurtulmayı başardı. Önemli geliştirmelerle oyun kalitesini daha da yukarıya çekmeyi hedefleyen Sony’den yeni bir kontrolcü geldi. Uzun zamandır geleceği bilinen kontrolcü “DualSense Edge” olarak isimlendiriliyor. 

  Kablosuz olan kontrolcü, Sony tarafından sonunda “Gamescom” etkinliğinde tanıtıldı. Dünyanın dört bir yanından oyun sektöründen katılımcıların yer aldığı tanıtım etkinliği büyük ilgi gördü.

  24.08.2022 ile 28.08.2022 tarihlerinde düzenlenen etkinlikten oyun dünyasına dair yepyeni müjdelerin gelmesi bekleniyor.

  Kişiselleştirilebilir PS Kontrolcüsü

  DualSense Edge

  PlayStation tutkunları için kontrolcü hakimiyeti en önemli konuların başında geliyor. Tuşun hangi fonksiyonu sağladığı ve tuşlara basmadaki refleks, başarılı olabilmenin temel anahtarı görülüyor. Sony ise artık bu alışkanlıkları tümüyle değiştirecek. Zira Sony’in yeni PlayStation 5 kontrolcüsü “DualSense Edgekişiselleştirilebilir olacak.

  Kullanıcılar DualSense Edge’deki tuşlara kendi isteğine göre işlev ataması yapabilecek. Böylelikle kendi kontrolcü hakimiyeti alışkanlıklarıyla daha rahat bir oynayış deneyimi yakalayabilecek. Ayrıca kullanıcı kontrolcünün analogları için “ölü bölgesınırlamalarını da yine özelleştirebilecek.

  Sony’in tanıttığı DualSense Edge kontrolcüsünde tuş görevleri isteğe göre atanabiliyor. Her kullanıcı kendi “özel tetik tuşu” ve “analog” düzenlemesini yapabilecek. Tetik tuşları ve analog üzerindeki “ölü bölge” ayarını kişiselleştirebilecek. Bu sayede tuşlardaki hareket alanını tamamen oynama alışkanlıklarına en uygun şekilde olmasını sağlayabilecek.

  Ayarlar Profil Olarak Kayıt Edilebilecek

  DualSense Edge

  Kullanıcılar, birden fazla kontrolcü ayar düzenlemesi yaparak, kayıt altına alabilecek. Böylelikle her PlayStation 5 oyunu için farklı ayar kullanabilecek. Kontrolcü ayar profili olarak kaydedilen ayarları, oyuna girerken pratik bir şekilde seçilebilecek. Bu işlem için kontrolcü üzerinde “Fn tuşu” yer alıyor. Kontrolcüdeki bu tuş sayesinde söz konusu kişiselleştirilmiş ayar profiline erişilebilecek. Oyunun ses ayarı ve yanı sıra “sohbet sayfası” gibi fonksiyonlar kontrolcüde yer alıyor.

  DualSense Edge Kontrolcüsü Özellikleri

  DualSense Edge

  PlayStation 5 kullanıcıları DualSense Edge kontrolcüsü üzerinde daha fazla hakim olabilecek. Örneğin kullanıcıların öncekilerinde mümkün olmayan “analog tuşları” için değişim yapılabilecek. Ayrıca kontrolcünün “arka tuşları değişimi” de yeni kontrolcüde yapılabiliyor.

  Sony, söz konusu parçalar için DualSense Edge yedek parça ürünleri olarak satış gerçekleştirecek.

  DualSense Edge Tanıtım Videosu

  Sony, PlayStation 5 ile tanıttığı DualSense kontrolcüsünü, bir adım daha öteye taşıyor. Gamescom 2022 etkinliğinde Sony tarafından DualSense Edge tanıtım videosu da yayınlandı. İşte o tanıtım videosu!

  Sony, etkinlikte tanıtımını yaptığı DualSense Edge çıkış tarihi ile ilgili resmi bir açıklama yapmadı. Ayrıca DualSense Edge fiyatı da henüz belli değil.

  Sony PlayStation Modellerinin Satış Sayıları

  PlayStation 5 farklı tasarımı ve gelişmiş özellikleriyle dikkat çekti. Ancak Pandemi sürecine gelen çıkışı ve uluslararası krizler PS5 için beklenenden düşük bir performans yapmasına neden olmuştu. İşte Sony’in tüm PlayStation serisindeki satışları!

  ModelÇıkış Tarihi Satış Sayısı
  PlayStation1995102.49 Milyon
  PlayStation 22000155 Milyon
  PlayStation 3200687.4 Milyon
  PlayStation 42013106 Milyon
  PlayStation 5202021.7 Milyon

  PlayStation 5’in hem sıkıntılı çıkış süreci hem de diğerlerine göre çok yeni. Bu kriterin satış sayısında düşük kalmasında etkili olduğu unutulmamalıdır.

  Sony’in PS5 kullanıcıları için sunduğu DualSense Edge’yi nasıl buldunuz? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Depremle Birlikte Wi-Fi Aramaları Arttı! Peki Wi-Fi Araması Nasıl Yapılır?

  Acil durumlarda hayat kurtaracak öneme sahip Wi-Fi araması nedir? Wi-Fi ile arama nasıl yapılır? İşte Android ve iPhone için Wi-Fi araması yapma yöntemleri!

  The Last of Us’a Erteleme Geldi! PC Sürümü İçin Biraz Daha Beklenecek!

  Naughty Dog, resmi çıkışına 1 aydan az bir süre kalan The Last of Us Part 1 PC sürümünün çıkış tarihinin ertelendiğini duyurdu. Hayranlara üzen haberin ardından yeni The Last of Us Part 1 PC çıkış tarihi de belli oldu.

  Sony Xperia 1 V Özellikleri Sızdırıldı! Sony Xperia 1 V Teknik Özellikleri!

  Sony, 2022 Eylül ayında "Xperia 1 IV" modelini piyasaya sürmüştü. Şimdiyse 2023 yılının amiral gemisi olacak yeni versiyonu "Xperia 1 V" modelini geliştirdiği biliniyor. Hatta Şubat sonunda tanıtılması beklenen Xperia 1 V özellikleri sızdırıldı!

  Daha Kutusundan Çıkmamış iPhone 1 Açık Arttırmaya Çıktı!

  Teknoloji devi Apple, tüm dünyaya iPhone serisini ilk kez 2007 yılında kazandırmıştı. O dönem teknolojik devrim yaratan 1.Nesil iPhone(iPhone 1) piyasaya sürülmüştü. O dönem alınmış ancak kutusu dahi hiç açılmamış iPhone 1 açık arttırmaya çıktı!

  Yeni PlayStation 5 Oyun Kolu Tanıtıldı! İşte Özellikleri

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et