R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  PlayStation

  PlayStation veya kısa adıyla PS, Sony tarafından 3 Aralık 1994'te piyasaya sürülen bir oyun konsolu modelidir. İlk çıkışından bu yana Sony; PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation 5 ve el tipi PSP'yi kullanıcılara sundu.

  PlayStation tarihçesi

  1990'ların başında Nintendo ile PlayStation'ı Super Nintendo Entertainment System-CD olarak piyasaya sürme girişimi başarısız olduktan sonra, Sony kendi konsolunu pazarlamaya karar verdi.

  PlayStation 1994'te Japonya'da ve 1995’te Amerika'da piyasaya sürüldü; her iki sürüm de olumlu eleştiriler ve etkileyici satışlar elde etti. 2005 yılına gelindiğinde PlayStation, 100 milyon satış yapan ilk konsol oldu.

  PlayStation 5

  12 Kasım 2020'de piyasaya sürülen PlayStation 5 veya PS5, Xbox Series X ve Nintendo Switch'e rakip olarak çıkış yaptı. PS5, güncellenmiş bir tasarıma ve önceki modellere kıyasla gelişmiş dokunsal geri bildirime yer veren DualSense gamepad ile kullanıcıların ilgisini çekmeyi başardı.

  PlayStation 4

  PS4 olarak da adlandırılan PlayStation 4, Sony'nin 15 Kasım 2013'te piyasaya çıkan bir oyun konsoludur. Nintendo Wii U ve Microsoft Xbox One ile rekabet eden bu konsol, ayrıca PS4 Pro adında 4K çözünürlüğü destekleyen bir sürüme de sahiptir.

  PS4 konsolu AMD 64-bit APU, 8 gigabayt GDDR5 belleğe sahiptir, Wi-Fi veya Ethernet kablosu aracılığıyla internete bağlanabilir ve ayrıca Blu-ray disk desteği bulunur. HDMI bağlantısı aracılığıyla HDMI girişi olan cihazlara bağlanabilir.

  PlayStation 3

  PlayStation 3 veya kısa adıyla PS3, Sony tarafından ilk olarak 11 Kasım 2006'da piyasaya sürülen üçüncü oyun konsolu modelidir. PS3, Microsoft Xbox 360 ve Nintendo Wii ile rekabet etti ve 40 GB ila 320 GB sabit diskli modeller şeklinde piyasaya sunuldu.

  PlayStation 2

  PS2 olarak kısaltılan PlayStation 2, ilk olarak 4 Mart 2000'de piyasaya sürülen Sony'nin ikinci nesil oyun konsoludur. Konsol, oyun oynamak için CD'leri ve DVD'lere sahipti ve Nintendo GameCube ve Microsoft Xbox ile rekabet etti.

  PlayStation 1 (PSX)

  PS1 ve PSX olarak kısaltılan ilk PlayStation modeli Sony tarafından 3 Aralık 1994'te piyasaya sürüldü. Oyun oynamak için sadece CD girişine sahipti ve Nintendo 64 ile Sega Saturn'e karşı yarıştı. 

  Sony, orijinal PlayStation'ın daha küçük, daha ince tasarımı olan PS One'ı 7 Temmuz 2000'de piyasaya sürdü. Fakat bu tasarım, kullanıcılar tarafından beğenilmediği için devam ettirilmedi.

  PlayStation Portable (PSP)

  PlayStation Portable'ın kısaltması olan Sony PSP, elde taşınabilir bir oyun ve eğlence konsoluydu. 480 x 272 çözünürlüğündeki 4.3 inç TFT LCD ekrana, dahili hoparlörlere ve kontrollere, Wi-Fi bağlantısına ve grafik işleme gücüne sahipti.

  PlayStation ne anlama geliyor?

  PlayStation, Sony Computer Entertainment tarafından oluşturulan ve geliştirilen bir dizi oyun konsolunun markasıdır. Türkçe anlamı “Oyun İstasyonu” olan konsol, artık kendi kullanıcıları arasında deyimleşmiş bir şekilde kullanılıyor.

  İlk PlayStation konsolu, 10 yıldan kısa bir sürede 100 milyon adet satan ilk konsol olarak liderliğini sürdürmekte. PlayStation 2 ise 150 milyon satışla bugüne kadarki en çok satan konsol olmayı başardı.

  PlayStation Network (PSN) nedir?

  PlayStation Network (PSN), çevrimiçi bir oyun ve medya içeriği dağıtım hizmetidir. Sony Corporation, ilk olarak PlayStation 3 (PS3) oyun konsolu için PSN'yi geliştirdi. Şirket, PlayStation 4'ü, diğer Sony cihazlarını ve ayrıca müzik ve video içeriklerini desteklemek için yıllar içinde hizmeti genişletti. 

  PlayStation Plus ve PlayStation Now

  PlayStation Plus, ek abonelik ücreti ödeyenlere daha fazla oyun ve hizmet sunan bir PSN uzantısıdır. PlayStation Plus avantajları şu şekildedir:

  • PS konsollarda çevrim içi çok oyunculu oyunlara erişim.
  • PlayStation Store ürünlerinde indirimli fiyatlandırma.

  PlayStation Now, yüzlerce oyuna erişimi sağlayan bir oyun abonelik hizmetidir. PS Now ile PS4, PS3 ve PS2 oyunları, PS5, PS4 ve PC'ye anında aktarılabilir ve yüzlerce PS4 oyunu, PS5 veya PS4 konsolunda oynanabilir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  PlayStation
  Plasytation Logo Plasytation Logo
  Sahibi

  Sony Interactive Entertainment

  Üretici

  Sony

  Ürün ailesi

  Playstation

  Tip

  Video oyun konsolu

  Nesil

  Beşinci nesil video oyunu konsolları

  Çıkış tarihi

  Playstation JP: 3 Aralık 1994, NA: 9 Eylül 1995, EU: 29 Eylül 1995, AU: 15 Kasım 1995, TR: Kasım 1996, PS One JP: 7 Temmuz 2000, NA: 19 Eylül 2000, EU: 29 Eylül 2000

  Medya

  CD

  Hafıza

  Bellek kartı

  Kontrolcü girişi

  PlayStation Controller, Dual Analog Controller, DualShock

  Bağlantı

  PlayStation Link Cable

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et