R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Twitter'ı Satın Alan Elon Musk'a Tesla Şoku: Hisseler Eridi!

  Tesla hisseleri, Elon Musk'ın Twitter'ı alma teklifinin onaylanmasının ardından düştü. Şirket, 126 milyar dolar kaybetti.

  Omer Dursun Omer Dursun 29.04.2022 01:34 253 2 dk okuma süresi
  Twitter'ı Satın Alan Elon Musk'a Tesla Şoku: Hisseler Eridi!
  Son Düzenleme:

  Tesla hisselerinde Elon Musk'ın Twitter'ı satın alma endişesi yaşanıyor. Yatırımcılar, Twitter'a ödenecek 44 milyar dolar için Elon Musk'In hisse satabileceği endişesine kapıldı ve hisselerini elden çıkarmaya başladı. 

  Bu durum sonrasında Tesla hisse senedinin yüzde 12 düştü ve şirketin değerlemesinden yaklaşık 126 milyar dolar yok oldu.

  Tesla, Elon Musk yüzünden 126 milyar dolar kaybetti

  Elektrikli araç üreticisinin piyasa değeri, Musk'ın Twitter hissesini artıracağını açıkladığı 4 Nisan'dan bu yana 275 milyar ABD dolarından fazla düştü. Musk'ın Tesla'daki yüzde 17'lik hissesi, Twitter'a taahhüt ettiği özsermaye payının neredeyse iki katına çıkarak 40 milyar ABD dolarından fazla küçüldü.

  Tesla hisseleri 126 milyar dolar kaybetti

  Tesla'nın hisse senedi fiyatı, yavaş ekonomik genişleme ve artan enflasyon nedeniyle dünya çapında yaşanan piyasa düşüşlerini takip ediyor. Ek olarak ABD Federal Rezerv, bir dizi önemli faiz artışına girmeye hazırlanırken, yatırımcılar yüksek büyüme gösteren şirketlerden kaçınıyor.

  Elon Musk ise Twitter'a kişisel olarak garanti ettiği 21 milyar ABD doları tutarındaki öz sermayeyi nasıl karşılayacağına dair yetersiz ayrıntılar ile Tesla yatırımcılarını korkutuyor. Akla ilk gelen ihtimal, Musk'ın teminat olarak Tesla hisselerini satması yönünde. 

  Twitter için öz sermaye teminatı, Tesla CEO'sunun Twitter alımını finanse etmek için hisselerinin bir kısmını satabileceği konusunda endişe duymasına neden oldu.

  Twitter anlaşmasının bir parçası olarak Musk, Tesla hissesine bağlı 12,5 milyar dolarlık marj kredisi de aldı. 

  Tesla, son yılların rekor kıran hisselerine sahip

  Tesla, geçen hafta piyasa rekorları kıran üç aylık sonuçlar bildirdi. Şirketin hisseleri, bu yıl NY FANG+ Endeksindeki yüksek profilli büyüme hisseleri arasındaki en iyi performansı göstermişti.

  Yine de hisseler üzerindeki belirsizlik devam ettiği için Tesla'nın hisse senedi fiyatına yönelik riskler devam ediyor.

  AJ Bell isimli yatırım şirketi analisti Russ Mold, "Musk, Tesla hisselerini teminat olarak kullanarak büyük bir risk alıyor" dedi.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Lucid Batma Noktasına Geldi! Tesla’nın Rakibi İken Hedeflerde Küçülmeye Gidiyor

  Piyasaya çıktığı ilk dönemde Tesla'nın en güçlü rakibi olarak gösterilen Lucid, 2022'de ciddi krizlerle boğuşuyor.

  Tesla Şu Ana Kadar 3 Milyon Elektrikli Araç Üretti!

  Elon Musk’a ait olan Tesla şirketi, 2008'de üretimine başladığı elektrikli araç sayısını 3 milyona çıkarmayı başardı. Detaylar haberimizde.

  Amazon Otonom Süpürge Üreticisi iRobot Şirketini Satın Alıyor!

  Amazon, şaşırtan bir kararla otonom temizlik şirketi iRobot'u tam 1.7 Milyar Dolar'a satın alacak. Satın alıma dair detaylar ve ilk tepkilerde ortaya çıktı. İşte o detaylar ve tepkilerin nedenleri!

  Twitter Davasında Elon Musk Cephesinden İlk Hamle Geldi!

  Satın alma süreciyle başlayan ve en sonunda mahkemelik olan Elon Musk ile Twitter arasındaki gerginlik devam ediyor. Mahkemelik olan taraflar davanın başlama tarihi konusunda anlaşamıyor. İşte Musk'ın davaya ilişkin ilk adımı!

  Elif 553
  Twitter'ı Satın Alan Elon Musk'a Tesla Şoku: Hisseler Eridi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et