R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tesla ABD’den Çıkıyor Mu? Yeni Tesla Tesisi ABD Dışında Olabilir!

  Ünlü milyarder Elon Musk, elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın yeni üretim tesisini ABD’de kurmak istemiyor. Son Tesla yönetim kurulu toplantısında yeni Tesla tesisinin ABD’de olmaması kararı çıktı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  15.06.2022 16:31 1453 2 dk okuma süresi
  Tesla ABD’den Çıkıyor Mu? Yeni Tesla Tesisi ABD Dışında Olabilir!
  Son Düzenleme:

  Sürekli yeni gelişmeler gündemden düşmeyen Elon Musk, sahibi olduğu Tesla, SpaceX ve son olarak Twitter dolayısıyla ABD yönetimiyle ilgili çeşitli görüş ayrılıkları yaşıyor. Ayrıca elektrikli otomobil devi Tesla’nın üretim bandında yaşadığı sorunlar ve mevcut ihtiyaçları doğrultusunda ABD’deki tesisler çeşitli sorunların yaşanmasına neden oluyor. İddiaya göre Elon Musk’ta bu sorunlara karşı çözümü yeni kurulacak Tesla tesisinin ABD dışına kurulması konusunu düşünüyor.

  Tesla’nın ABD’nin Texas eyaletinde yeni kurulan “Gigafactory Texas” isimli fabrikasının üretimini henüz tam kapasiteye çıkartabilmiş olmasa da Tesla, yeni bir tesis kurulumu için çalışmalara şimdiden başladı. Bu doğrultuda Tesla yönetim kadrosunun, kurulması düşünülen yeni Tesla tesisine ilişkin alternatif konumlar için değerlendirmelerde bulunduğu öne sürüldü.

  Yeni Tesla Tesisi ABD Dışında Olabilir?

  Tesla yönetiminin geçen hafta şirket çalışanlarıyla bir araya gelerek kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdi. Yönetimin çalışanlardan gelen sorulara yanıt vererek ilerlediği toplantıda Tesla’nın bir sonraki tesisinin nereye kurulacağı konusu da gündeme geldi. İddiaya göre uzun süredir gündemde olan Tesla’nın yeni tesisinin ABD dışında kurulması konusu yönetim tarafından onaylandı. Tesla çalışanlarından gelen yeni tesisin nereye kurulacağı sorusuna ilişkin olarak Tesla yönetimi henüz bir kararın kesinlik kazanmadığını ancak yeni tesisin ABD dışında olmasının muhtemel olduğunu dile getirdi.

  Gigafactory Texas Tesisinde Verim Beklenen Seviyede Değil!

  Gigafactory Texas

  Tesla yeni tesisi Gigafactory Texas’ta üretim hacmini en yüksek seviyeye çıkartmayı öncelikli hedefi olarak tutuyor. Ancak tesisin bulunduğu lokasyonda seri üretime geçişin oldukça zorlu bir süreç olduğuna da dikkat çekiliyor. Tesla yönetimine göre bunun temel nedeninin elektrikli araçların karmaşık yapıya sahi ürünler olduğu ve şirketin bu konuda deneyimli olmasına rağmen zorlu bir süreç teşkil ettiği belirtildi.

  Tesla, Gigafactory Texas tesisinde “Model Y” üretimini gerçekleştiriyor. Tesla Model Y üzerinde “Tesla 4680” tipi silindirik hücreli pil takımı kullanılıyor. Bu durumda Model Y seri üretime geçiş için öncelikli olarak yeni pil takımının üretim bandında performansını arttırılmasını gerektiriyor. Tesla, Gigafactory Texas tesisinde 2022 yılı sonuna kadar yüksek üretim hacmine ulaşabilmeyi hedefliyor. 

  Tesla CEO’su Elon Musk, 2023’ün ilk ayında Tesla şirketinin 2022 Ekim-Aralık aylarına ilişkin üretim ve kazanç verilerini açıklayacak. Bu açıklamanın yapılacağı sunum sırasında da Tesla’nın yeni tesisinin konumunun neresi olacağının açıklanacağı belirtiliyor.

  Tesla’nın gelişimi ve büyümesi ile ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  YouTube Create Türkiye Sahnelerinde: Yenilikçi Video Oluşturma Deneyimi Başlıyor!

  YouTube Create artık Türkiye'de! İçerik üreticileri, ücretsiz araçlarla yaratıcılıklarını serbest bırakarak etkileyici videolar oluşturabilecekler.

  Yeni Yapay Zeka Google Genie Tanıtıldı: Oyun Yapabiliyor!

  Google DeepMind, görüntüleri anında 2D platform oyunlarına çevirebilen Genie isimli yapay zeka teknolojisini duyurdu.

  Apple, iOS 17.4 RC Sürümünü Yayınladı: İşte Gelen Yeni Özellikler!

  iOS 17.4 güncellemesi, bulut oyun desteği, yeni emoji karakterleri ve güvenlik özellikleriyle iPhone deneyimini zenginleştiriyor.

  Apple'ın Yeni İşletim Sistemi iOS 18 ile Büyük Değişiklikler Geliyor: Tasarım Tamamen Değişiyor!

  iOS 18 ile Apple, tasarımı ve AI özellikleriyle yenilik getiriyor. iPhone 16 için A18 çip ve gelişmiş Siri, kullanıcı deneyimini zenginleştiriyor.

  Tesla ABD’den Çıkıyor Mu? Yeni Tesla Tesisi ABD Dışında Olabilir!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et