R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Otonom Araçlarda Artık Televizyon İzlenebilecek, Telefon Kullanılamayacak!

  Otonom araçların her geçen gün daha yayın şekilde kullanılmaya başlanması, beraberinde pek çok yeni yasal düzenleme ihtiyacı da getiriyor. Özellikle otonom araçlarda televizyon izleme veya telefonla oynama konusunda tartışmalar devam ediyor.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 23.04.2022 20:22 342 2 dk okuma süresi
  Otonom Araçlarda Artık Televizyon İzlenebilecek, Telefon Kullanılamayacak!
  Son Düzenleme:

  Çok yakın bir tarihte sadece filmlerde ütopik bir fikir olarak görülen kendi kendine giden arabalar, bugün gerçeğe dönüşmüş ve hatta dünyanın her yerinde kullanılır hale gelmiştir. Teknolojideki böylesine süratli gelişim hızı, insanların uyum sağlayabilmesinde zorlanabilmesine dahi neden olabiliyor. Özellikle hukuki ve yasal düzenlemeler, yeni teknolojilerinin getirdiği yeni soru veya sorunları yanıtlamakta bazen gecikebiliyor.

  Elektrikli araba teknolojisinin daha da ilerisine çıkan Mercedes ve Tesla gibi dünyaca ünlü otomobil markaları, otonom araç üretimine başladı. Otonom araçlar yani kendi kendine gidebilen araçlar, son yılların en büyük trendleri arasında yer alıyor. Otonom araç teknolojisi trafikte daha rahat ve daha sorunsuz bir yolculuk sunuyor. Bununla birlikte tamamen insan faktörünü devreden çıkartan bilgisayar kontrolündeki araçların sürücüleriyle ilgili Birleşik Krallık’ ta hukuki tartışmalar gündeme geldi.

  Otonom araç sürücüleri arabada televizyon izleyebilecek

  otonom araç

  Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanlığı, İngiltere’de otonom otomobil sahiplerinin, trafikte seyir halindeyken televizyon izlemelerinin yasak olmadığı ve tamamen legal bir uygulama olduğunu açıkladı. Bu karar, İngiltere’deki otonom araç sahiplerini fazlasıyla sevindirdi. Çünkü İngiltere yasaları gereğince şu anda otonom otomobillerin ekranlarından araçla ilgili olmayan içeriklerin izlenmesi yasadışıdır. Ulaştırma Bakanlığı’nın aldığı karar 2023 yazı ile birlikte uygulamaya alınacak.

  Bakanlığın aldığı karar otonom araçlarda, sürücünün televizyon izleyebilmesi için kontrolün araçta olması ve herhangi bir acil durumda kontrolü ele almak için hazır olması gerekliliği de dikkat çekiyor.

  Otonom araçlarda telefon ve tablet yasağı devam edecek

  Birleşik Krallık’ ta alınan ve dünyaya örnek niteliği taşıyan bu kararda sadece aracın içindeki ekranlar kapsamda bulunuyor. Otonom araçlarda bulunan bilgi ve eğlence sistemleri televizyon izlenmesinde kullanılabilecek. Bunun dışında akıllı telefon veya tablet bilgisayar gibi farklı cihazlardan bir şeylerin izlenmesi yasalar gereğince yasak olmaya devam edecek.

  Otonom araçların insanlığa getirdikleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Gelecekte araçlarla ilgili sizce bizi neler bekliyor? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Android Telefon Kullanıcıları Artık “Arşiv” Özelliğinden Yararlanabilecekler!

  Google, Android kullanıcılarını sevindirecek yeni bir özelliği daha duyurdu. Buna göre Play Store merkezli 'Arşiv' özelliği kullanıcılara sunulacak.

  487 Milyon WhatsApp Kullanıcısının Telefon Numarası Satışa Sunuldu!

  WhatsApp, yine kötü bir haberle gündeme geldi. Bilgilere göre ciddi bir güvenlik açığı ortaya çıktı ve 487 milyon kullanıcının telefon numarası satışa sunuldu.

  Elon Musk’tan iPhone ve Android'e Gözdağı! Kendi Telefonunu Üreterek Dev Şirketleri Zora Mı Sokacak?

  Twitter'ın App Store ve Google Play’den kaldırılması dedikoduları Musk’ı sinirlendirdi. Musk, bu dedikoduları kendi telefonunu çıkarma tehdidi ile cevapladı.

  MIUI 14 Güncellemesi Geliyor! Yeni Güncellemeyi İlk Alacak Olan Akıllı Telefon Modelleri Açıklandı!

  Yapılan açıklamalara göre MIUI 14 güncellemesi çok yakında tanıtılacak. Çin merkezli sosyal medya ağı Weibo, güncellemeyi ilk alacak modelleri paylaştı.

  Otonom Araçlarda Artık Televizyon İzlenebilecek, Telefon Kullanılamayacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et