R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Elon Musk’tan iPhone ve Android'e Gözdağı! Kendi Telefonunu Üreterek Dev Şirketleri Zora Mı Sokacak?

  Elon Musk, Twitter’ı satın almasından sonra ağır eleştiriler aldı. Birçok büyük firma Twitter reklam desteğini kesti. Bu da Twitter’ı iflasın eşiğine getirdi. Uygulamanın App Store ve Google Play’den kaldırılması dedikoduları Musk’ı sinirlendirdi. Bu dedikoduları kendi telefonunu çıkarma tehdidi ile cevapladı.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  27.11.2022 21:18 2221 3 dk okuma süresi
  Elon Musk’tan iPhone ve Android'e Gözdağı! Kendi Telefonunu Üreterek Dev Şirketleri Zora Mı Sokacak?
  Son Düzenleme:

  Elon Musk, son zamanlarda gündemden asla düşmeyen bir isim haline geldi. Twitter’ı satın almasının ardından birçok insan tarafından eleştirilere tutuldu. Büyük firmalar ve siyasetçiler de kendisini belirli noktalarda taşa tuttu. Çalışanların işine son vermesi sonrasında ise ipler iyice inceldi. Son yaşanan olaylardan sonra Twitter’ın ana gelir kaynağı olan reklamlar da zor girdi. Reklam vermeyi bırakma kararı alan markalar, Twitter reklamlarını teker teker kestiler. Bu da Twitter’ın gelir musluğunun ağzının epey bir kısılmasına yol açtı. Elon Musk, geçtiğimiz günlerde iflas edebileceklerine dair paylaşımlarda bulundu. 

  Son gelişmeler ışığında Twitter platformunun geleceğine dair endişeler iyice arttı. Topluluk kurallarına uyulmaması başlıca endişeler arasında yer aldı. Bunun yanında sahte hesap sayılarının artması da insanları endişelendirdi. Bütün bunlara ek olarak bazı özellikleri ücretli olarak sunulacak olması da tepki topladı. Şirket içerisindeki skandalların ardı arkası kesilmediği için genel olarak güven sarsıldı. Birçok kullanıcı Twitter hesaplarını kapatarak farklı sosyal platformlara yöneldi. Bu kaos durumu içerisinde belli başlı bazı sosyal medya platformları revaç kazandı. 

  Elon Musk kendi telefonunu üretecek

  İnsanların, şirketlerin ve kurumların Twitter’a olan bakış açıları değişti. Bu durum da Elon Musk’ı haliyle zor durumlara soktu. Elon Musk, son olarak etrafta dolaşan dedikodulardan rahatsız olduğunu belirtti. Bu dedikodulara göre Twitter uygulaması App Storedan kaldırılacaktı. Aynı zamanda Android tabanlı telefonların uygulama marketi Google Play’den de kaldırılacaktı. Bu dedikodular, ünlü iş adamı Elon Musk’ı oldukça sinirlendirdi.

  Uygulamanın güvenlik kurallarına uymaması durumunda bu tarz bir kaldırma yaptırımı uygulanacaktı. Musk, böyle bir durum yaşandığı takdirde kendi telefonunu üreteceğini duyurdu. Böylece Apple şirketine ve Android üreticilerine gözdağı verdi. Bu fikrin ortaya ne zaman çıktığına dair net bir bilgi paylaşılmadı. Fikrin henüz hayata geçip geçmeyeceği de belli değil.

  Anket sonuçlarına göre insanlar bu fikri destekliyor

  Twitter üzerinden yaptığı anketlerle ün kazanan Wheeler bu haberlerden sonra gündeme geldi. Ünlü sayfa Elon Musk’ın bu açıklamasından sonra bir anket düzenledi. Twitter üzerinden yapılan ankete binlerce kişi katıldı. Paylaşılan verilere göre ankete 130.161 kişi katıldı. Bu katılımcıların %52.2’si Elon Musk’ın fikrini desteklediklerini belirtti. 

  Bu katılımcılar, Musk kendi telefonunu çıkarırsa, telefonlarını değiştirebileceklerini belirttiler. Yani olası bir Musk telefonunu şu an kullandıkları telefona tercih edeceklerini söylediler. Bu oran, beklenenin çok üstünde bir oran olarak yorumlandı. Apple ve Android üreticilerinden şu ana kadar bir cevap gelmedi. Fakat bu kadar fazla kullanıcıyı kaybetmeyi göze alamayacakları kesin olarak bilinmekte. 

  iPhone nedir?

  iPhone, Apple şirketi tarafından üretilen bir akıllı telefondur. Tasarımı ve geliştirilmesi yine Apple tarafından yapılmaktadır. İlk modeli Steve Jobs tarafından 2007 senesinde tanıtılmıştır. Dünya’da en fazla satın alınan akıllı telefonlar arasına girmiştir. Piyasanın üzerinde fiyatlara sahip olmasına rağmen milyonlarca kullanıcısı vardır. iPhone modelleri her sene yenilenmektedir. Yeni modelin tanıtımı için milyonlarca insan heyecanla beklemektedir. Yeni model tanıtımlarından sonra da yine milyonlarca insan satın alma işlemi gerçekleştirmektedir. 

  Şu ana kadar geliştirilen iPhone modellerinin yer aldığı tablo aşağıda bulunmaktadır:

  iPhone model listesi
  • 2G 3G 3GS
  • 4 4S
  • 5 5C 5S SE
  • 6 / 6+ 6S / 6S+
  • 7 / 7+ 8 / 8+
  • X XR XS / XS Max
  • 11 11 Pro / 11 Pro Max
  • 12 12 Pro / 12 Pro Max
  • 13 13 Pro / 13 Pro Max

  Android nedir?

  Android, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Google ve Open Handset Alliance iş birliği içerisinde geliştirilmektedir. Genel olarak açık kaynaklı bir koda sahiptir. Kodların yalnızca ufak bir kısmı Google tarafından kapalı olarak saklanmaktadır. Ücretsiz olarak kullanıma açılmıştır ve milyonlarca kullanıcısı vardır. Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar en fazla kullanıcıya sahip olarak bilinir. Dünyanın her yerinden milyonlarca insan telefonları için Android kullanır. 

  Bugüne kadar geliştirilen Android sürümlerinin yer aldığı tablo aşağıda bulunmaktadır:

  SürümKod adıYayın tarihi
  1.0Alpha23 Eylül 2008
  1.1Beta9 Şubat 2009
  1.5Cupcake27 Nisan 2009
  1.6Donut15 Eylül 2009
  2.0/2.1Eclair26 Ekim 2009
  2.2Froyo20 Mayıs 2010
  2.3Gingerbread6 Aralık 2010
  3.0/3.1Honeycomb22 Şubat 2011
  4.0Ice Cream Sandwich19 Ekim 2011
  4.1/4.2/4.3Jelly Bean9 Temmuz 2012
  4.4KitKat31 Ekim 2013
  5.0/5.1Lollipop4 Kasım 2014
  6.0/6.1Marshmallow5 Ekim 2015
  7.0/7.1Nougat22 Ağustos 2016
  8.0/8.1Oreo21 Ağustos 2017
  9.0/9.1Android Pie6 Ağustos 2018
  10Q3 Eylül 2019
  11R8 Eylül 2020
  12S4 Ekim 2021
  13T15 Ağustos 2022
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Katlanabilir iPhone, Huawei Mate X'in Dışa Katlanır Ekranına Benzeyebilir!

  Apple, katlanabilir iPhone modeli için dışa katlanır ekran üzerinde çalışıyor. Bu tasarım, katlanma izini azaltarak daha ince ve şık bir cihaz sunmayı hedefliyor.

  Android 15 Güncellemesi Alacak Samsung, Xiaomi ve Diğer Telefonlar Belli Oldu: İşte Tam Liste!

  Android 15 güncellemesi alacak Samsung, Xiaomi ve diğer telefonlar açıklandı. Yeni özelliklerle donatılmış Android 15, yıl sonunda resmi olarak yayınlanacak.

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Yeni ve Ucuz Elektrikli Otomobil Hyundai INSTER Geliyor!

  Hyundai, yeni elektrikli kompakt modeli INSTER'ı tanıttı. 355 km menzil sunan INSTER, Avrupa'da 20 bin euro altında satışa çıkacak, Türkiye'ye 2025'te gelecek.

  Elon Musk’tan iPhone ve Android'e Gözdağı! Kendi Telefonunu Üreterek Dev Şirketleri Zora Mı Sokacak?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et