R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Sosyal Medya Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

  Sosyal medya danışmanlığı nedir? Nasıl yapılır? Sosyal medya danışmanları neler yapar? Tüm merak ettikleriniz R10 Blog da...

  Ersin Yıldırım
  Ersin Yıldırım R10 Editörü
  01.04.2022 17:36 1060 4 dk okuma süresi
  Sosyal Medya Danışmanlığı Nasıl Yapılır?
  Son Düzenleme:

  Sosyal medya danışmanlığı, reklam ve pazarlama alanındaki çalışmaların dijitalleşmesi ile yaygınlaşmaya başlayan bir meslek türüdür. Günümüzdeki kadar gelişmeden önce ağırlıklı olarak grafik tasarımcılar ve sosyal medya uzmanı adı altında hizmet veren, geneli fenomen olan bireysel oluşumlar tarafından icra edilen sosyal medya danışmanlığı artık tek başına bir uzmanlık alanı olarak sınıflandırılıyor. 

  Konuyu detaylıca ele almadan önce, kavramları açıklayalım…

  Sosyal Medya Danışmanı = Markaların, sanatçıların veya küçük işletme gibi oluşumların sosyal medyadaki varlıklarını yöneten, iletişim becerisi yüksek, görsel tasarım araçlarına hakim ve analiz yeteneğine sahip olan kişidir. 

  Sosyal Medya Danışmanlığı = Ajanslar veyahut ‘Sosyal Medya Uzmanı’ , ‘Sosyal Medya Danışmanı’ gibi sıfatlarla bu hizmeti sunan bireyler tarafından icra edilen, içerisinde marka yönetiminden, reklam, pazarlama, müşteri ilişkileri yönetimi gibi birçok kritik süreci barındıran iş türüdür.

  6 Adımda Sosyal Medya Danışmanı Ne Yapar? 

  1 - Araştırın ve Alanınızı Belirleyin

  Sosyal medya danışmanı olmaya karar veren kişi, yeteneklerine ve severek yapabileceği şeylere uygun olan alanları analiz etmeli, yol haritasını buna göre çizmelidir. İleri seviye bir sosyal medya danışmanı olmak için kişinin eğitim yönünde kendisine ciddi yatırımlar yapması gerekmektedir. Sosyal medya danışmanları farklı başlıklar üzerinde uzmanlaşabilmektedir.

  Sosyal medya danışmanlığının alanları genel olarak aşağıdaki gibidir;

  • Marka & İtibar Yönetimi
  • Topluluk Yönetimi
  • Reklam & Pazarlama
  • Genel (Hepsinden belirli düzeyde anlamak.)

  2 - Eğitimlere Katılın

  Eğer bütçeniz kısıtlıysa, çevrimiçi platformlarda ücretsiz olarak sunulan eğitimlerle başlayabilirsiniz. Bunlar başlangıç seviyesindeki bir kişi için gayet yeterli olacaktır. Google tarafından sunulan, ilgili olan bir eğitim; ‘Google Dijital Atölye, Dijital Pazarlamanın Temelleri Eğitimi’ sizin için isabetli bir seçim olabilir.

  Maddi yönden bir sıkıntı yaşamıyorsanız, sektörde isim yapan kişilerin videolu veya birebir eğitimlerine katılım gösterebilirsiniz. 

  Ücretsiz Sosyal Medya Eğitimi Veren Platformlar;

  • Google Dijital Atölye
  • Hubspot Academy 
  • Semrush Academy 
  • Google Skillshop
  • Facebook Blueprint

  3 - Gönüllü İşler Alın

  Eğitimlerden temel düzeyde bilgi edindikten sonra gönüllü çalışmalar yapabilirsiniz. Bunun için LinkedIn üzerindeki ‘Gönüllü Çalışma’ pozisyonundaki iş ilanlarını takip edebilirsiniz. Aralarında özgeçmişinize ciddi derecede katkı sağlayacak olan birçok markanın ilanını görmek sizi şaşırtmasın… 

  CV’nizde iş deneyimleriniz arasında göstereceğiniz işler arasında staj ve gönüllü çalışma türünde olanlar da sizi işe alacak kişiler için kayda değerdir. Aynı şekilde, eğer freelancer olarak çalışacaksanız da, müşterileriniz bir önceki işlerinize dair bilgi sahibi olmak isteyecektir. 

  Gönüllü çalışma olanağı sunan alanlar;

  • Sosyal sorumluluk projeleri
  • Kariyer sitelerinde açılan ‘gönüllü’ pozisyonundaki ilanlar
  • Tanıdığınız işletmecilerin sosyal medya varlıkları

  4 - Çalışma Türüne Karar Verin

  Web hizmetlerinde, danışmanlık kategorisinde yer alan diğer birçok iş kolu gibi sosyal medya danışmanlığı için de uzaktan çalışma, freelancer (serbest çalışma) gibi seçenekler bulunmaktadır. Ancak sizin için önemli olan, bunlardan hangisi üzerinden ilerleyeceğinizdir. Çünkü sonraki adımlarınızı tamamen buna yönelik atmalısınız. 

  Sosyal Medya Danışmanları İçin Çalışma türleri şunlardır;

  • Eğer bir serbest çalışan olmak istiyorsanız bulunduğunuz herhangi bir konum üzerinden, bir bilgisayar ve internet bağlantısı sayesinde işinizi yapabilirsiniz.
  • Bir şirketin bünyesinde tam zamanlı, maaşlı çalışan personel olmak istiyorsanız mesai saatleriniz ve günü gününe alacağınız bir maaşınızın olacaktır. Ancak ilk seçenekteki kadar özgür olmamanızı dezavantaj olacak sayabiliriz. 

  5 - Kendinizi ve İşlerinizi Öne Çıkarın

  Bilhassa bir şirkete bağlı olarak çalışmak istemiyorsanız, sosyal medya hesaplarınız, internet siteniz sürekli aktif olmalı. Bu kısımlarda öğrendiklerinizi kendiniz için uygulayabilirsiniz. Tam aksine, bir şirkette iş bulmak istiyorsanız da, LinkedIn gibi platformlarda profilinizin doluluğu, iş bulabileceğiniz alanlarda edindiğiniz bağlantılarınız önemli olacaktır ve elbette sosyal medya hesaplarınız, internet siteniz, sektörde isim yapmanız için önem taşımaya devam ediyor olacak. 

  Kendinizi ve İşlerinizi pazarlayabileceğiniz alanlar;

  • Blog Yazıları (+Misafir yazarlık)
  • Yardımlaşma grupları
  • Forum siteleri

  6 - İnsanlara Değer Katın

  Danışmanlık hizmetlerinin genelinde ipucu ‘ikna’ kavramıdır. İnsanları ikna etmek için onlara samimi bir şekilde ulaşmanız gerekir. Bunu da bilgi içerikleri paylaşarak, insanların sizin uzmanlık alanınızla ilgili sorunları çözmesinde yardımcı olarak ve ‘ücretsiz analiz’ gibi ilgi çekici detayları sunarak sağlayabilirsiniz. 

  Özellikle ücretsiz analiz, müşteri bulmanın ve ikna etmenin en etkili yollarından biridir. Bunu yaparken sunacağınız raporun potansiyel müşterinize gerçekten fayda sağlayacak türde olmasına dikkat etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse 2 satır analiz, 4 satır teklif içeriği şeklinde bir raporu kimse ciddiye almayacaktır. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Nintendo Switch 2 Geliyor: Yeni Nesil Konsol Piyasayı Nasıl Değiştirecek?

  2025'te çıkacak Nintendo Switch 2, üstün performansı ve rekabetçi fiyatıyla oyun dünyasını yeniden şekillendiriyor.

  Dacia Nasıl Ucuz Araç Üretebiliyor?

  Dünyaca ünlü araç üreticisi Dacia, otomobil endüstrisinde uygun fiyatlı araçları ile öne çıkıyor. Dacia, kaliteli ve bütçe dostu araçlar sunarak pek çok alıcının dikkatini çekmeyi başarıyor.

  WhatsApp Yeni Özelliği ile Sosyal Medyayı Birleştiriyor: Instagram Paylaşımları, Artık Mümkün Olacak!

  WhatsApp'ın yeni özelliği, durum güncellemelerini doğrudan Instagram Hikayeleri'nde paylaşma imkanı sunarak sosyal medya entegrasyonunu güçlendiriyor

  "Bu siteye ulaşılamıyor" Nasıl Çözülür?

  'Bu siteye ulaşılamıyor' uyarısıyla karşılaşmak oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bu makalemizde bu problemin nedenlerini ve çözümlerini anlatıyoruz.

  BHA 2791
  Sosyal Medya Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et