R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Semrush Nasıl Kullanılır?

  Dünyanın en çok kullanılan SEO araçlarından olan Semrush'ın Keyword Magic Tool, Keyword GAP ve diğer faydalı araçlarının nasıl kullanıldığını sizler için anlattık.

  Doğukan KOZBA
  Doğukan KOZBA R10 Editörü
  21.06.2022 17:55 3093 4 dk okuma süresi
  Semrush Nasıl Kullanılır?
  Son Düzenleme:

  Semrush bir SaaS (Servis Olarak Yazılım) olmakla birlikte Anahtar Kelime Hacmi, TBM ve CPC gibi verileri analiz etme imkanı sunan ve erişimi kolay çok amaçlı bir SEO platformdur. Web sitesi sahiplerinin mutlaka kullanması gereken platformlardan olan Semrush'ın en büyük ve neredeyse tek rakibi de Ahrefs'dir. Her ne kadar Ahrefs daha eski bir platform olduğu için birçok kullanıcı tarafından hala daha tercih edilse de Semrush özellikle son yıllarda araç sayısını ve kalitesini arttırarak sektördeki pazar payını arttırmayı başarmıştır.

  Semrush Nedir?

  Oleg Shchegolev ve Dmitri Melnikov tarafından Boston'da kurulan ve halka açık bir Amerikan şirketi olan Semrush ilk olarak Firefox'un bir uzantısı olarak piyasaya sürülmüştür. 2007 yılında Seodigger adı verilen bu Firefox eklentisi daha sonrasında SeoQuake olarak adlandırılmıştır. 2016 yılında yazılım 100'den fazla ülkede bir milyon kişi tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

  2018 yılının ikinci çeyreğinde ise Amazon, Microsoft ve Baidu şirketlerinden 40 milyon dolarlık yatırım alan şirket Aralık 2020 tarihinde Semrush adıyla yeniden markalaşırken takip eden süreçte halka arzı gerçekleşti. Halka arz edilirken Semrush'ın paylaştığı verilere göre 82,000 üzerinde aktif müşterisi bulunmaktadır.

  Semrush'ın araçları arasında;

  • Keyword GAP
  • Backlink GAP
  • Keyword Magic Tool
  • Position Tracking
  • Backlink Audit
  • Site Audit
  • On Page SEO Checker
  • SEO Content Template gibi araçlar bulunmaktadır.

  Semrush Nasıl Kullanılır?

  Semrush ücretli bir araç olmakla birlikte 1 aylık PRO hesabı 119 dolar, 1 aylık guru hesabı ise 229 dolardır. Semrush Guru Ücretsiz içeriğimizde anlatıldığı gibi 14 günlük deneme üyeliği alarak Semrush'ı 14 gün boyunca Guru paketinin özelliklerine sahip olacak şekilde kullanabilirsiniz. Aldığınız hesapla giriş yaptıktan sonra Semrush'ın tüm araçlarını kullanabilirsiniz.

  Domain Overview

  Semrush'ın ilk aracı olmakla birlikte en çok kullanılan araçları arasında yer almaktadır. Yukarıda yer alan resimdeki gibi ilgili arama kutusuna analiz etmek istediğiniz siteyi yazarak “Domain Overview” butonuna tıklamanız yeterlidir.

  Authority Score: Semrush'ın web sitelerine vermiş olduğu bir Otorite değeridir. Backlink Sayısı ve Organik Trafik gibi metrikler bu skorda önemli yere sahiptir. Puanlama sistemi 100 üzerinden hesaplanmaktadır.

  Organic Search Traffic: Aylık trafik miktarını belirtmektedir. Semrush burada hesaplama yaparken sitelerin Google arama motorundaki kelime sıralamaları üzerinden kelimelerin aylık arama hacmine göre ortalama bir sonuç çıkartmaktadır. Net bir veri olmamakla birlikte Direct, Sosyal Medya ve Google Keşfet hiti bu değerlendirmeye dahil değildir. 

  Paid Search Traffic: Google Adwords aracından çıkılan ücretli reklamı simgelemektedir.

  Backlinks: 398.5K toplam backlink sayısını, Referring Domains ise kaç farklı web sitesinden backlink alındığını göstermektedir.

  Distribution by Country: Ziyaretçilerin hangi ülkelerden geldiğini ifade etmektedir.

  Organic Traffic: Mevcut hitin son 2 yıllık periyottaki akışını simgeler.

  Organic Keywords: Google'da hit alınan toplam kelime sayısını vermektedir.

  Tarihlerin hemen üzerinde yer alan Google simgeleri, Google'ın ilgili tarihlerde yapmış olduğu Core Update (Çekirdek Güncellemelerini) simgelemektedir.

  Keyword Overview

  Semrush'ın en çok kullanılan ikinci aracıdır. Anahtar kelime analizi yapmayı mümkün kılan bu araç sayesinde bir kelimenin hacmini, ilgili kelimede SERP'te hangi sitelerin olduğunu ve kelimenin zorluğu gibi bilgiler bu araçtan ölçümlenmektedir.

  Volume: Aylık arama hacmini,

  Keyword Difficulty: Anahtar kelimenin zorluk derecesini,

  Global Volume: Kelimenin Global'deki hacmini,

  Results: Toplamda kaç sonuç olduğu,

  CPC: Cost Per Click, tıklama başına reklam maliyetini,

  Trend: Kelimenin aydan aya aratılan hacminin grafik verisini,

  Keyword Variations: Kelimelerin varyasyonlarını,

  Questions: Kelimedeki soru kalıplarını,

  Related Keywords: Alakalı kelimeleri temsil etmektedir.

  Keyword GAP

  Keyword GAP aracı sayesinde Domain Overview bölümünde Semrush'ın sitelere özel sunduğu olası rakiplerin sıralamadaki durumları ölçümlenebilmektedir.

  Top Opportunites: Anahtar kelime tavsiyelerinin yer aldığı bölümdür.

  “All Keywords details for” bölümünün altında yer alan grafikte ise web sitesinin ve rakiplerinin benzer kelimelerinin sıralama durumları ve kelimelerin hacimleri yer almaktadır.

  Site Audit

  Semrush'ın logosunun altında yer alan “Projects” alanına gelerek sitenizi bu alana ekleyin. Ekledikten sonra ise aşağıda direkt sitenize özel kullanışlı araçlara erişim imkanı bulabilirsiniz.

  Semrush'ın rakiplerinden ayrıldığı en önemli araçların başında ise Site Audit'te yer alan gelişmiş araçlar gelmektedir.

  Position Tracking: 24 saatte bir olacak şekilde ilgili projede sıralama takibini yapmak istenilen 100 kelime buraya eklenerek Google arama motorundaki sıralama takibi yapılabilmektedir.

  Site Audit: Web sitesinin On-Page ve Teknik SEO anlamındaki tüm hataları bu araç sayesinde tespit edilebilmektedir. 404 hatasına sahip sayfalar, 301 yönlendirmeleri, Kopya Title - Description hatasına sahip sayfalar ve tarama bütçesini olumsuz etkileyen tüm faktörler bu araçta yer almaktadır.

  On Page SEO Checker: Semrush bu aracıyla sayfaları taradıktan sonra potansiyel rakiplerin sayfalarıyla bir karşılaştırma yapar ve hedef sitenin gelişmesi için gerekli olan stratejiyi sunar.

  Backlink Audit: Web sitesinin sahip olduğu tüm backlinkler burada listelenmektedir. Zararlı backlink tespiti de bu araç sayesinde yapılabilmektedir.

  Organic Traffic Insights: Analytics, Search Console ve Semrush verileri ışığı altında sıralama alınan kelimeler üzerinden fırsat raporları sunulmaktadır.

  Brand Monitoring: Web sitesinin ve rakiplerin marka değerini ölçümleyerek yardımcı olabilecek tavsiyelerde bulunulur.

  Link Building Tool: Hedef sitenin içeriklerinden yola çıkarak alakalı backlinkleri tespit edebilmektedir. Forum, Sözlük, Blog ve diğer birçok backlink türüyle ilgili fırsatlar sunmaktadır.

  Semrush Sensor

  Semrush'ın kullanışlı bir diğer SEO araçlarından olan Semrush Sensor, Google arama motorundaki sıralamalardaki değişimleri ölçümlemektedir. Türkiye, hedef ülkeler arasında yer almasa da diğer ülkeler üzerinden ortalama bir veri çıkartılabilmektedir. 10 üzerinden verilen puanlamada grafik kırmızı olduğunda sıralamaların çok değişken olduğu, yeşil olduğunda ise sıralamalarda ciddi değişikliklerin olmadığı sonucu çıkartılabilmektedir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Nintendo Switch 2 Geliyor: Yeni Nesil Konsol Piyasayı Nasıl Değiştirecek?

  2025'te çıkacak Nintendo Switch 2, üstün performansı ve rekabetçi fiyatıyla oyun dünyasını yeniden şekillendiriyor.

  Dacia Nasıl Ucuz Araç Üretebiliyor?

  Dünyaca ünlü araç üreticisi Dacia, otomobil endüstrisinde uygun fiyatlı araçları ile öne çıkıyor. Dacia, kaliteli ve bütçe dostu araçlar sunarak pek çok alıcının dikkatini çekmeyi başarıyor.

  "Bu siteye ulaşılamıyor" Nasıl Çözülür?

  'Bu siteye ulaşılamıyor' uyarısıyla karşılaşmak oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bu makalemizde bu problemin nedenlerini ve çözümlerini anlatıyoruz.

  BHA 3036

  Öğrenciler İçin Vergisiz Telefon ve Bilgisayar Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Öğrencilere vergisiz cep telefonu ve bilgisayar başvuru yöntemleri en çok konuşulan konuları arasına girdi. Peki vergisiz telefon ve bilgisayar nasıl alınır?

  Semrush Nasıl Kullanılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et