R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Roblox Sistem Gereksinimleri

  Kullanıcıların severek tercih ettiği oyun yapma uygulamaları arasında yer alan Roblox, sistem gereksinimleri ile merak edilen bir yazılım. Bu ipucumuzda Roblox için sistem gereksinimlerinden bahsettik.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  11.10.2022 13:54 3294 3 dk okuma süresi
  Roblox Sistem Gereksinimleri
  Son Düzenleme:

  Oyun dünyası hızla gelişiyor. Gelişen dünya ile birlikte farklı olanaklar da ortaya çıkıyor. Bunlardan birisi oyun geliştirirken veya oyun oynarken para kazanmakOyun geliştirerek ve oyun oynayarak para kazanmayı sağlayan uygulamalar arasında Roblox da yer alıyor. 

  Roblox, özellikle yaş kitlesi küçük olan bir platformdur. Ancak özellikle para kazanma sistemi ve özellikleri sayesinde yetişkinler de tercih ediyor. Gelin hep beraber Roblox’un özelliklerine ve sistem gereksinimlerine değinelim.

  Roblox hakkında bilgi

  Roblox, 1 Eylül 2006 tarihinde yayın hayatına başlayan bir oyun oluşturma sistemi. Roblox, oyundan öte yalnızca oyun oynamak için kullanılan bir platform değil aynı zamanda bir simülasyon uygulaması. Geliştiriciler ister oyun geliştirebilir ister simülasyon tarzı bir projeye imza atabilir. Bu, kullanıcının alacağı karara bağlı.

  1 Eylül 2006 tarihinde PC sürümü çıkarılan oyunun 11 Aralık 2012 tarihinde iOS sürümü çıktı. 16 Temmuz 2014 tarihinde ise Android sürümü piyasaya sürüldü. Oyunun Xbox One sürümü ise 20 Kasım 2015’te oyuncularla buluştu. Hem tek hem çok oyunculu bir şekilde oynanıyor. Roblox Corporation tarafından yayınlanırken platformun para birimi Robux olarak oyuncuları karşılıyor.
  Roblox sistem gereksinimleri öncesinde Roblox’un özelliklerinden de söz etmek istiyoruz. Platform, her geçen yıl artan kullanıcı sayısı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Roblox, Roblox Studio isminde çeşitli projelerin yapıldığı bir uygulamaya da sahip. Bu uygulamada dünya oluşturuluyor, modelleme yapılıyor ve kod yazılıyor. Bir kullanıcı, kendi sunucusunu geliştirmek için bu yazılımdan faydalanıyor. Uygulamanın Lua programlama dilini kullandığını belirtelim.

  Roblox sistem gereksinimleri

  Roblox oyununun sistem gereksinimleri hakkında kesin bir bilgi vermek doğru olmaz. Çünkü her projenin harcayacağı RAM miktarı ve işlemci tüketimi farklı oluyor. Örneğin, bazı haritalar çok büyük ve çok detaylıysa kaynak tüketimi yüksek oluyor. Ancak küçük haritalarda daha düşük kaynak tüketimi mevcut. Özetle Roblox, pek çok sistemde akıcı bir şekilde çalışıyor.

  İşletim sistemi gereksinimleri

  Roblox sistem gereksinimleri için her işletim sistemine ayrı bir gereksinim yer alıyor. Firma, Windows için Roblox uygulaması gerektiğini açıklıyor. Aynı zamanda Chrome, Firefox ve Microsoft Edge’in web sitesini desteklediğini belirtiyor.

  Ekip, Mac işletim sistemi için ise Chrome, Firefox ve Safari tarayıcılarının desteklendiğini açıkladı. Ancak firma, oyunu oynamak için uygulamanın gerekli olduğunu belirtiyor. Linux işletim sisteminde oyunun desteklenmediği de yapılan açıklamalar arasında.

  Mobil cihazlarda oyunu oynamak için en az iPad 2, iPhone 4S ve iPod Touch için 5. nesil bir cihaz gerekiyor. Aynı zamanda iOS 9 işletim sistemi veya üzeri bir yazılıma ihtiyaç duyulmaktadır. Android işletim sistemi için ise Android 5.0 ve üzeri bir cihaz lazım.

  Amazon Fire OS kullanıcıları için en alt seviyede şu cihazlar gerekiyor:

  • 3. nesil Kindle Fire HDX 7
  • 3. nesil Kindle Fire HDX 8.9
  • 4. nesil Fire HDX 8.9
  • 4. nesil Fire HD 6
  • 4. nesil Fire HD 7
  • 5. nesil Fire HD 8
  • 5. nesil Fire HD 10
  • 5. nesil Fire

  Roblox sistem gereksinimleri arasında Chrome OS kullanıcıları için de bilgiler yer alıyor. Chrome OS kullanan kullanıcıların Chrome OS 53 veya üzeri bir sürümde yer alması gerekiyor. Bu sürümdeki kullanıcılar, mağaza üzerinden Roblox kurup oynuyor.

  Donanım gereksinimleri

  Roblox’un donanım gereksinimlerini de incelemek gerekiyor. En düşük donanım gereksinimleri şu şekilde yer alıyor:

  • DirectX 10 destekli ekran kartı
  • 1.6 GHz Intel veya AMD işlemci
  • 1 GB RAM
  • 20 MB depolama alanı
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple, macOS 15 ile Yeni Özellikler Getiriyor: Sistem Ayarları Yenileniyor!

  Apple, macOS 15 ile Sistem Ayarları ve uygulama arayüzlerinde büyük yenilikler yapıyor. Siri simgesi ve Hesap Makinesi tasarımı da güncelleniyor.

  Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Next Geliyor: İşte Çıkış Tarihi!

  Huawei, Haziran'da HarmonyOS Next'i tanıtacak. Yeni işletim sistemi, Android'den tamamen bağımsız olup Hongmeng çekirdeğiyle destekleniyor.

  VAR Kalkıyor Mu? Premier Lig'de VAR Sistemi Kaldırılacak Mı?

  Dünya futbolunda devrim niteliği taşıyan Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulaması, ilk olarak İsveç'te son bulmuştu. Gelecek sezon ise dünyanın en iyi ligi olarak kabul edilen Premier Lig'de de olmayabilir. Peki VAR sistemi gerçekten kalkıyor mu?

  Apple'ın Yeni İşletim Sistemi iOS 18 ile Büyük Değişiklikler Geliyor: Tasarım Tamamen Değişiyor!

  iOS 18 ile Apple, tasarımı ve AI özellikleriyle yenilik getiriyor. iPhone 16 için A18 çip ve gelişmiş Siri, kullanıcı deneyimini zenginleştiriyor.

  Roblox Sistem Gereksinimleri

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et