R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  PSU (Güç Kaynağı) Alırken Neye Dikkat Etmelisiniz? Doğru PSU Nasıl Seçilir?

  PSU'yu doğru seçme nasıl yapılır? PSU boyutu önemli mi? Sessiz veya fansız PSU var mıdır? İşte PSU satın alma rehberi.

  Miraç Yılmaz
  Miraç Yılmaz R10 Editörü
  03.06.2022 16:25 3163 4 dk okuma süresi
  PSU (Güç Kaynağı) Alırken Neye Dikkat Etmelisiniz? Doğru PSU Nasıl Seçilir?
  Son Düzenleme:

  PSU, 'Güç Kaynağı Birimi'nin kısaltmasıdır. Duvarınızdan gelen elektriği (AC gücü) PC bileşenlerinizin kullanabileceği güce (DC) dönüştürür.

  Bir PC kurarken, kasanın içerisinde CPU, GPU ve hatta RAM gibi daha gösterişli kısımlarını seçmeye kendinizi kaptırabilirsiniz. Uzun süreler boyunca sınırlarını zorlamayan PC'ler için o kadar büyük bir anlaşma olmasa da, profesyonel iş istasyonları ve/veya render düğümleri ne yazık ki bu kategoriye girmiyor.

  Profesyonel uygulamalar ve iş yükleri, en güçlü donanımları bile yorabilir. Bu nedenle güvenilir güç dağıtımı isteğe bağlı değildir. Peki PSU'yu doğru seçme nasıl yapılır?

  PSU'yu doğru seçme nasıl yapılır?

  CPU'nuz, anakartınız, ekran kartınız, depolama aygıtlarınız gibi donanımların tümü PSU'dan güç alır. Bu nedenle, kötü bir tanesini seçmek yalnızca çok daha pahalı donanımlara zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda yangın gibi tehlikeli kazalara da neden olabilir. 

  Bütçenizin daha önemli bir bölümünü işinizin hızını ve akıcılığını doğrudan etkileyen parçalara ayırmanız kesinlikle sorun değil. Ancak iş istasyonunuza başka bir donanım eklediğinizde, güvenli olmayacak veya bir yükseltme gerektirecek kadar güç kaynağından tasarruf etmeyin.

  PSU'yu doğru seçme nasıl yapılır?

  PSU boyutu önemli mi?

  PC boyutları, devasa ile nispeten küçüğü arasında çılgınca değişebilir. Dolayısıyla bu kadar geniş bir olasılık yelpazesine hizmet etmek için gerçekten standart bir güç kaynağı boyutuna sahip olamazsınız. 

  PSU form faktörleri, üreticilere (kasa üreticileri, OEM üreticileri gibi) yeni bir şey tasarlarken daha fazla özgürlük sağlar. Çoğu güç kaynağı form faktörü, ya boyutu ya da güç gereksinimlerini ele alır. İşte piyasada bulabileceğiniz birkaç yaygın PSU boyutu.

  • ATX PSU: Masaüstü bilgisayarlar için en yaygın boyuttur. Normal bir bilgisayar için veya bazı durumlarda kompakt bir bilgisayar için bile bir güç kaynağı satın alıyorsanız, ihtiyacınız olan budur.
  • SFX (Küçük) PSU: Kompakt bir Mini-ITX sistemi oluşturuyorsanız, SFX güç kaynağı gerektiren birçok kasa bulacaksınız. Modern SFX PSU'lar, üst düzey sistemlere bile kolaylıkla güç sağlayabilir. 
  • TFX (İnce) PSU: Daha kompakt kasalar için başka bir güç kaynağı türü, ancak özellikle 'ince' kasalar için tasarlanmıştır. 

  FlexATX, LFX ve WTX gibi birkaç boyut olsa da, ortalama müşteriler için pek alakalı değildir. Modern PC kasaları için gereken çoğu PSU yukarıdakilerden biri olacaktır.

  Sessiz veya fansız PSU var mıdır?

  Fanı bir PSU'dan çıkarmak onu sessiz yapacak olsa da, fansız ve sessiz güç kaynakları aynı şey değildir. Fansız bir güç kaynağı, bir fanın yokluğundan dolayı sessizken, sessiz bir güç kaynağı ünitesi ise fan sesini mümkün olduğunca en aza indirir.

  Sessiz PSU'lar pazarlayan çoğu şirket, yüksek yükleri taşırken bile neredeyse sessiz çalışan fanlar kullanır. Bununla birlikte, birkaçı fanlarını yalnızca bilgisayar belirli bir güç eşiğinden daha fazlasını çekmeye başladığında kullanır. 

  Örneğin Corsair'in RM serisi, fanının yalnızca yüksek yüklerde dönmesini sağlayan Sıfır RPM Fan Modu sunar. Bu güç kaynakları 450 Watt ile 1000W arasında değişebilir.

  Öte yandan, fansız güç kaynakları çok fazla güç sağlayamazlar, çünkü bileşenler üzerlerinde soğuk hava dolaşan bir fan olmadan yönetilemeyecek kadar ısınır. Seasonic birkaç fansız PSU sunuyor ve en yüksek watt 500W'e kadar çıkıyor.

  Sessiz veya fansız PSU var mıdır?

  PSU'daki bağlantı noktaları

  Bağlantı noktaları, temel olarak elektrik taşıyan bir güç kaynağının içindeki yollar/kablolardır. ATX12V standardına göre, güç kaynakları varsayılan olarak aşağıdaki hatları sunmalıdır:

  • 24 pimli anakart: Gücün tahsis edilme şekli anakarttan anakarta değişir, ancak 24 pimli konektör/kablo, yonga seti ve PCIe gibi önemli özelliklere güç sağlamak için sıklıkla kullanılır.
  • 4/8-pin CPU: Bu konektör CPU'nuza güç sağlar. Modern CPU'lar, 24 pinli anakart konfigürasyonunun sağlayabileceğinden daha fazla güç çeker, bu yüzden ek 4/8 pinli kablo kullanıma girmiştir. Üreticiye bağlı olarak değişebilmesine rağmen, CPU Nedir? kablosu genellikle standart bir düzende ana kartın sol üst tarafına, G/Ç'nin yanına takılır.
  • 6/8 pin (PCIe/GPU):  Bazı GPU'lar PCIe yuvasından yeterli güç çekerken, diğerlerinin düzgün çalışması için belirli bir güç kablosu yapılandırması gerekir. Çoğu PSU, bazıları 6, 8, 6+6, 8+6 ve 8+8 ve hatta 8+8+8 pinli konektörleri içeren çeşitli kombinasyonlarda kullanılabilen kablolar sağlayarak bu gerekli esnekliği ele alır. 
  • SATA: Bu konektör, SATA depolama aygıtlarına güç sağlamak için kullanılır. RGB hub'ları ve fan denetleyicileri gibi diğer cihazlar da standardı benimsemiştir. Birçok PSU'da, gereken kablo miktarını azaltmak için tek bir kablo üzerinde birden çok SATA bağlantısı bulunur.

  Bilgisayara güç verme zamanı 

  Açıkçası bir güç kaynağı seçmek için çok şey var ve bu, yeni bir PC'yi bir araya getirmek için önemli bir karar. Ancak güç kaynağınızın PC bileşenlerinize güvenilir, tutarlı ve güvenli güç sağladığından emin olmak için önceden biraz zaman harcamak önemli olacaktır.

  Profesyonel editörlük kariyerime R10'da devam ediyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Dacia Nasıl Ucuz Araç Üretebiliyor?

  Dünyaca ünlü araç üreticisi Dacia, otomobil endüstrisinde uygun fiyatlı araçları ile öne çıkıyor. Dacia, kaliteli ve bütçe dostu araçlar sunarak pek çok alıcının dikkatini çekmeyi başarıyor.

  Eğlencenin ve Farklı Deneyimlerin Merkezi Antalya’yı Neden Tercih Etmelisiniz?

  Akdeniz’in incisi Antalya’nın turizm cenneti olduğu herkes tarafından bilinir. Bu unvanı sonuna kadar hak eden Antalya’da tatile, seyahate ve eğlenceye dair her şeyi bulabilirsiniz.

  "Bu siteye ulaşılamıyor" Nasıl Çözülür?

  'Bu siteye ulaşılamıyor' uyarısıyla karşılaşmak oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bu makalemizde bu problemin nedenlerini ve çözümlerini anlatıyoruz.

  BHA 2764

  WhatsApp’a Yeni Özellik Geliyor: E-posta ile Hesap Doğrulama Dönemi Başlıyor!

  WhatsApp'ın yeni e-posta ile hesap doğrulama özelliği, kullanıcıların güvenliğini artırıyor ve SMS doğrulama dışında alternatif bir seçenek sunuyor.

  PSU (Güç Kaynağı) Alırken Neye Dikkat Etmelisiniz? Doğru PSU Nasıl Seçilir?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et