R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iPad Air vs iPad Pro: Hangi Model Satın Almak İçin Daha Uygun?

  Apple’ın adeta bir bilgisayar gücünde olduğunu iddia ettiği yeni nesil iPad Air ve iPad Pro cihazlarından hangisi satın almak için daha uygun?

  Hayrunisa Bayar
  Hayrunisa Bayar R10 Editörü
  30.10.2022 17:06 8053 9 dk okuma süresi
  iPad Air vs iPad Pro: Hangi Model Satın Almak İçin Daha Uygun?
  Son Düzenleme:

  Apple’ın yeni iPad Air ve iPad Pro modellerinin oldukça benzer tasarımlara sahip oluşu, kullanıcıların dikkatini çekmişti. Her iki cihazda da Liquid Retina ekran, M serisi çip, 5G bağlantısı ve çok daha fazla benzer özellik yer alıyor.

  Peki bu kadar ortak özellikleri olan iki cihazdan hangisi satın almaya daha uygun? Gelin, hep birlikte Apple’ın yeni iPad Air ve Pro modellerini birebir kıyaslayalım…

  Eylül 2020’de dördüncü nesil iPad Air’ı piyasaya süren Apple, cihazı tasarım anlamında iPad Pro’ya benzetmişti. En yeni modelle birlikte iPad Air, önceki iPad Pro ile aynı M1 yongasını aldı. Böylelikle Pro modelle arasındaki benzerlik arttı. Pro modeller, Air modellere göre daha pahalı olduğundan, bütçesi kısıtlı olanlar için özelliklerin benzetilmesi avantaj sağladı. 

  Yeni çıkan iPad Pro modelinde M2 yongası, Apple Pencil etkileşimi, Wi-Fi 6E ve Bluetooth 5.3 gibi özellikler sunuldu. Ancak bu özelliklerin eklenmesi, iPad modellerinin arasındaki benzerliği artırdığı için Air ve Pro arasında pek bir fark kalmadı: Örneğin; Mart 2022’de tanıtılan 5. nesil iPad Air modeli.

  iPad Air ve iPad Pro arasındaki benzerlikler neler? 

  ‌iPad Air‌ ve ‌iPad Pro‌ tasarımsal olarak birbirlerine oldukça benziyorlar. Her iki cihaz da düz kenarlı bir ekran tasarımına, 12 MP geniş arka ve 12 MP ultra geniş ön kameralara sahip. Ayrıca UBS-C bağlantısı da yine benzeyen temel özellikler arasında.  

  iPad Air ve iPad Pro’nun diğer benzer özellikleri ise şöyle:  

  • Yansımayı önleyen, 264 ppi, oleofobik kaplama. Geniş renk skalasına sahip True Tone Liquid Retina ekran.  
  • Neural Engine teknolojisiyle geliştirilmiş M çip.  
  • 5G bağlantısı 
  • 12 MP’lik geniş arka kamera ve 5 kata varan yakınlaştırma seçeneği. 
  • Center Stage* özellikli, 12 MP’lik ultra geniş ön kamera ve 2x uzaklaştırma seçeneği.  
  • 10 saate varan pil ömrü. 
  • 4K video kaydı, videolar için genişletilmiş aralık, 3x video yakınlaştırma, 1080p ağır çekim desteği ve hızlandırılmış video.  

  iPad Air ve iPad Pro arasındaki farklar neler? 

  Tüm bu yukarıdaki temel özelliklere baktığımızda iPad Air ve iPad Pro’nun oldukça benzer olduğunu görüyoruz. Ayrıca cihazlar teknik anlamda da birçok özelliği paylaşıyorlar.  

  Ancak buna rağmen, iPad Pro’nun sahip olduğu anlamlı farklar yine de var. Gelin bir de farklılıklara göz atalım: 

  iPad Air 2022

  iPad Pro 2022

  Üst düğmeye yerleştirilmiş dokunmatik kimlik doğrulama sistemi

  TrueDepth teknolojisiyle kamera tarafından aktive edilen Face ID kimlik doğrulama sistemi

  500 nit’e varan parlaklığa sahip, 10.9 inç büyüklüğünde Liquid Retina ekran

  120 HZ’lik ProMotion teknolojili, 600 nit’e varan parlaklıkla 11 inç’lik Liquid Retina ekran

  8 çekirdekli işlemci ve yine 8 çekirdekli GPU’lu M1 yongası

  1.000 nit’e varan parlaklıkla 12.9 inç’lik Liquid Retina XDR mini led ekran

  8 çekirdekli, 3,2 GHz CPU ve 8 çekirdekli GPU'lu ‌M1‌ yongası

  8 çekirdekli 3.49 GHz CPU ve 10 çekirdekli GPU’lu M2 yongası

  Nural Engine ve donanım hızlandıran h.264 ve HEVC Engine 

  Diğer modellere kıyasla %40 daha hızlı Neural Engine, donanım hızlandıran H.264, HEVC, ProRes ve ProRes RAW motoru 

  Video kodlama ve kod çözme motoru, görüntü sinyali işlemcisi (ISS) 

  Daha yüksek bant genişliğine sahip video ve ProRes kodlama, video ve ProRes kod çözme motoru, 100 GB/sn bellek bant genişliği 

  8 GB bellek ve 68,25 GB/sn’lik bellek bant genişliği

  8 GB veya 16 GB bellek seçeneği 

  Bluetooth 5.0, Akıllı HDR 3, Wi-Fi 6, Sub-6GHz 5G bağlantısı 

  Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E, akıllı HDR 4, Sub-6GHz ve mmWave 5G bağlantısı 

  12MP geniş arka kamera ve 12 MP ultra geniş ön kamera, 5x fotoğraf ve 3x video yakınlaştırma, 2x optik uzaklaştırma 

  12MP geniş ve 10MP ultra geniş arka kameralar, gerçek ton flaş, 5x fotoğraf yakınlaştırma, 3x video yakınlaştırma, 2x optik uzaklaştırma ve 2x video uzaklaştırma 

  64 GB ve 256 GB'lik depolama 

  128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB ve 2 TB'lık depolama 

  Çift hoparlörlü yatay ses modu

  Ses yakınlaştırma, LiDAR tarayıcı, stereo kayıt ve dört hoparlörlü ses

  Tasarım farkları 

  Apple’ın iki cihazına da baktığımızda aşağı yukarı aynı öğelerle karşılaşıyoruz. Düz kenarlara sahip olan iki cihazda sadece boyut farklılığı var. Ancak bu boyut farklılığı da göze direk yansımıyor. Çünkü, iPad Air 10.9 inç’lik daha küçük bir ekrana sahip olmasına rağmen 11 inç’lik iPad Pro ile neredeyse aynı boyutta.  

  Öte yandan iPad Pro’nun bir de 12.9 inç’lik modeli bulunuyor. Ancak bu modelle Air arasındaki boyut farkı gözle görülür biçimde. iPad'ini bilgisayar gibi kullanmak isteyenler için 12.9 inç’lik model, aynı zamanda, aksesuarlarla kullanımda en verimli seçenektir.  

  İki model de tasarım olarak aynı görünmesine rağmen Air, daha geniş bir renk skalasına sahiptir.  

  Kimlik doğrulama

  İki cihaz arasındaki en temel farklılık, kimlik doğrulama teknolojisinde yer alıyor. iPad Air touch ID kullanırken, iPad Pro, Face ID kullanıyor.  

  M1 ve M2 Yonga   

  Hem iPad Air hem de iPad Pro şüphesiz yüksek düzeyde performans sunuyor. Ancak iPad Pro, M2 yongasına sahip olduğu için Air modelinden ayrılıyor. Apple’ın Mac için tasarladığı bu M yonga, iPad üzerinde ProRes video kaydı ve hızlandırma işlemlerine yardımcı oluyor.  

  M2 yonga ise M1’e kıyasla watt başına %18 daha hızlı CPU, %35 daha güçlü GPU ve %40 daha hızlı Neural Engine ile performansı iyileştiriyor. Her iki yonga da başta Mac bilgisayarlar için yapıldığından, çoğu kullanıcının ihtiyacından daha fazla performans sunuyor.  

  Hafıza  

  Kullanıcıların en çok dikkat ettiği bir diğer fark ise hafıza. iPad Air 8 GB’lik bir RAM’e sahipken Pro, yapılandırmaya bağlı olarak 8 GB RAM ya da 16 GB RAM seçimi sunuyor.  

  Hafıza konusunda kıyaslama yapacak olursak, iPad Air’deki 8 GB’lik RAM sıradan kullanıcılar için yeterli olacaktır. Ancak çeşitli arka plan görevleri ve birden fazla pencere kullanımı için 16 GB’lik bir RAM çok daha iyi performans sunacaktır.

  Depolama

  Her iki cihazın da çeşitli depolama seçenekleri var. Air modelde 64 GB ya da 256 GB’lık iki depolama seçeneği mevcut. iPad Pro ise 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB ve 2 TB’lık depolama seçeneklerine sahip.  

  Air modeldeki 256 GB’lık depolama seçeneği sıradan bir kullanıcı için yeterli olacaktır. Ancak çok fazla veriyi depolamak isteyenler için Pro model daha iyi bir seçenektir. 

  Kamera farkları 

  Teknik özellikler kısmında da bahsettiğimiz gibi iki cihazın da kameralarında bazı farklar var. Eğer iPad’inizi fotoğraf ve video çekme odaklı kullanmayacaksanızAir model yeterli olacaktır. Ancak fotoğraf konusunda daha iyi bir performans bekliyorsanız, seçiminizi Pro modelden yana yapmalısınız.  

  Arka kamera 

  İki iPad modelinin arasındaki en önemli fark, kameraların kurumları olarak karşımıza çıkıyor. Air modelde 12 MP’lik tek bir geniş kamera bulunuyor. Ancak iPad Pro, 12 MP’lik geniş kameranın yanı sıra 10 MP’lik ultra geniş bir kameraya daha sahip. Ayıca LiDAR isimli bir tarayıcı da yine Pro modelde bulunuyor.  

  Pro model iPad, dijital olarak 5x yakınlaştırma sunuyor. Ayrıca ultra geniş lensle de optik olarak 2x uzaklaştırma imkanı sağlıyor. 4K ProRes video kaydedebilen iPad Pro, True Tone flaş özelliğine de sahip. 

  Yukarıda bahsi geçen LiDAR tarayıcı, iPad Pro’nun beş metreye kadar çevredeki nesnelerin mesafesini ölçmeye yarıyor. Böylelikle de iPad Pro’ya çevreyi ve nesneleri daha iyi algılama imkanı sunuyor.  

  Ön kamera

  İki cihaz da 2x’lik optik uzaklaştırma özelliğine ve 12 MP’lik ultra geniş ön kameraya sahip. Her iki cihaz da görüntülü aramalarda Center Stage* kullanır. 

  Center Stage ise kullanıcı hareket ettikçe çekimi daha iyi yapabilmek için otomatik olarak pan yapar. Yani, görüntüyü netleştirmeye çalışır. Ayrıca kullanıcı sayısı arttığında görüntüyü uzaklaştırarak daha fazla kişinin fotoğrafa sığmasına imkan sağlar.  

  Kısacası, ön kameralar söz konusu olduğunda iki cihaz arasında bir fark yok diyebiliriz.  

  Hoparlör ve mikrofonlar 

  Air model yatay modda iki hoparlörlü sese sahipken iPad Pro, dört hoparlörlü sese sahiptir. Eğer müzikle ilgileniyorsanız ya da sürekli müzik dinliyorsanız, iPad Pro daha iyi bir deneyim sunacaktır. 

  Öte yandan iPad Pro, stereo ses kaydedebilme özelliğine de sahip. Yani, müzikle ilgilenenler için neredeyse stüdyo kalitesinde mikrofonlara sahip. Ancak daha önce de dediğimiz gibi, Air model yine günlük kullanımda çoğu kullanıcı için yeterli.  

  Kablosuz bağlantı 

  Pro model Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 ve mmWave 5G özelliklerine sahip. iPad Air ise Wi-Fi 6, Bluetooth 5 ve Sub 6GHz özelliklerine sahip. Çoğu kullanıcı için yine yeterli olan Air modelinin yanı sıra, daha iyi bir bağlantıya ihtiyacı olanlar için Pro çok daha iyi!  

  USB-C bağlantısı  

  Air modelde standart bir USB-C bağlantısı yer alırken Pro, bir Thunderbolt bağlantı noktasına sahip. Air üzerindeki USB-C 10 Gb/sn’lık hıza sahipken Thunderbolt, 40 GB/sn’ye kadar hızı destekler.  

  Önemli ölçüdeki hız farkının yanı sıra Thunderbolt, aksesuarlarla uyum anlamında da çok daha iyi. Ayrıca Thunderbolt, geriye dönük USB-C bağlantı noktalarıyla da uyumludur.  

  Thunderbolt, standart Air USB-C bağlantısından daha hızlıdır. Ancak çoğu kullanıcı, Thunderbolt’un sağladığı hızı kullanabileceği aksesuarlara sahip değil. Bu yüzden yine günlük kullanımda Air model çok daha uygun.   

  Aksesuarlar 

  Her iki cihaz da Apple Pencil 2, Apple Smart Folio ve Magic Keybord gibi aksesuarları destekler. Bu sebeple aksesuar anlamında iki cihaz arasında bir fark olmadığını söyleyebiliriz.  

  12.9 inç’lik Pro model, büyüklüğü nedeniyle aksesuarlarla daha iyi bir uyum içinde. Ancak hayati bir farklılık yok.  

  Apple Pencil, ekrana yaklaştırıldığında imleç benzeri bir etkileşim verir. Bu özellik ise Pro’ya özeldir. Bu nedenle Apple Pencil sevdalıları için Pro çok daha iyi bir seçim olacaktır.  

  Bildiğiniz üzere Apple Pencil ya da Magic Keyboard gibi aksesuarlar, cihazdan ayrı olarak satılıyor. Bu nedenle, aksesuar almak istiyorsanız, bütçenizi hesaplarken ayrı satıldığını göz önünde bulundurmalısınız. Zaten kısıtlı bir bütçeniz varsa, Air modeli tercih ederek üzerine aksesuarları almanız mantıklı bir seçenek olacaktır.  

  Fiyat farkı  

  Son olarak, iPad Air ve iPad Pro arasındaki fiyat farklarına da değindik. Apple Türkiye’nin resmi satış sitesine göre fiyatlar şöyle: 

  Model 

  Ekran Boyutu 

  Depolama 

  Fiyat  

  Apple iPad Air 2022 

  10.9 inç 

  64 GB 

  14.999 TL 

  Apple iPad Air 2022 

  10.9 inç 

  256 GB 

  18.499 TL 

  Apple iPad Pro 2022 

  11 inç 

  128 GB 

  20.499 TL  

  Apple iPad Pro 2022 

  11 inç 

  256 GB 

  22.999 TL  

  Apple iPad Pro 2022 

  11 inç 

  512 GB  

  27.999 TL 

  Apple iPad Pro 2022 

  11 inç  

  1 TB 

  37.999 TL  

  Apple iPad Pro 2022 

  11 inç 

  2 TB 

  47.999 TL  

  Apple iPad Pro 2022 

  12.9 inç 

  128 GB 

  28.499 TL  

  Apple iPad Pro 2022 

  12.9 inç 

  256 GB 

  30.999 TL  

  Apple iPad Pro 2022 

  12.9 inç 

  512 GB 

  35.999 TL  

  Apple iPad Pro 2022 

  12.9 inç 

  1 TB 

  45.999 TL  

  Apple iPad Pro 2022 

  12.9 inç 

  2 TB 

  55.999 TL  

  Sizler için detaylı bir şekilde incelediğimiz iPad Air ve iPad Pro karşılaştırmasının sonuna geldik. Adeta bir bilgisayar performansı sunan iPad 2022 modelleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Air ve Pro modellerinden hangisi satın almak için daha mantıklı bir seçenek?

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  X Platformunda Canlı Yayın Açmak İçin Premium Abonelik Gerekecek

  X platformunda canlı yayın açmak artık Premium abonelik gerektirecek. Elon Musk yönetimindeki bu değişiklik, kullanıcılar arasında tartışmalara yol açıyor.

  PUBG UC Satın Almak İçin Yeni Adres: Plyr.com

  Bizler de sizlere, son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Plyr.com’u tanıtmak istedik.  Plyr, güvenilir ve kolay bir şekilde; isterseniz üye olmaksızın alışveriş imkanı tanır.

  Yeni Citroen C3 Aircross Geliyor: Avrupa Fiyatları Açıklandı!

  Yeni 2024 Citroen C3 Aircross nihayet tüm detaylarıyla tanıtıldı. İlk kez elektrikli ve 7 koltuklu seçeneklerle sunulacak modelin Avrupa fiyatları da duyuruldu.

  iPhone 16 Modellerinin Tüm Boyutları Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Apple'ın iPhone 16 serisi boyutları sızdırıldı. iPhone 16 Pro ve Pro Max modellerinde yan boyutlar büyüdü. Yeni modeller bu sonbaharda piyasaya sürülecek.

  iPad Air vs iPad Pro: Hangi Model Satın Almak İçin Daha Uygun?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et