R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iPad

  27 Ocak 2010 tarihinde resmi olarak duyurulan Apple iPad, tablet tarzı bir bilgi işlem cihazıdır. iPad tablet bilgisayarı, iPhone ve iPod Touch ile benzer özelliklere ve arayüzlere sahiptir, ancak uygulamalar daha büyük ekranda çalışacak şekilde optimize edilmiştir. iPad, iOS işletim sisteminin iPadOS adlı değiştirilmiş bir sürümünü çalıştırır.

  İlk iPad'in 2010’da piyasaya sürülmesinden sonra, Apple resmi olarak "web'de gezinmek, e-posta okumak ve göndermek, fotoğrafların keyfini çıkarmak, video izlemek, müzik dinlemek, oyun oynamak, e-kitap okumak ve okumak için büyülü ve devrim niteliğinde bir cihaz” olduğunu ilan etti.

  iPad ile Ne Yapılabilir?

  Resmi kullanım listesine ek olarak, iPad, harici bir Bluetooth kablosuz klavyesi ile bağlandığı takdirde temel bir bilgisayar gibi de kullanılabilir. Harici klavye özelliği iPad'de rahatça belgeler oluşturmayı mümkün kılar. Bu belgeler daha sonra Pages, Word veya PDF formatında kaydedilebilir ve gerekirse yazdırılabilir. 

  E-tablolar ve sunumlar, Numbers ve Keynote uygulamalarının sürümleriyle hazırlanabilir ve sırasıyla yerel biçimlerde veya Excel veya PowerPoint'te kaydedilebilir. Microsoft Word, Excel ve PowerPoint'in yerel sürümleri de mevcuttur.

  Elbette iPad, binlerce üçüncü taraf uygulamasından yararlanarak herhangi bir sayıda başka görev için kullanılabilir. Bir iPod veya iPhone gibi, iPad modelleri de istenirse uyumlu bir Mac veya Windows PC ile senkronize edilebilir.

  Özellikle iPad Pro serisi; müzik, fotoğraf ve video gibi yaratıcı içeriklerin üretilmesiyle iPad'i "geleneksel" bilgisayarlara rakip seviyesine yükseltti.

  Neden iPad almalıyım diye düşünüyorsanız aşağıdaki önerilere göz atmalısınız:

  • Harika bir e-okuyucu
  • Oyunlar için yeterli donanıma sahip
  • Dizüstü bilgisayar için başarılı bir yedek
  • Film, dizi veya video izlemek için harika
  • Harika bir birincil seyahat bilgisayarı

  iPad Modelleri Nedir?

  iPad tabletlerinin birden çok sürümü vardır. iPad'in her sürümünde ayrıca, her sürümde yeni özellikler ve teknik özellikler sunan birden çok nesil vardır.

  • iPad - Geleneksel iPad ilk olarak 2010 yılında piyasaya sürüldü ve 9.7 inç ekrana sahipti.
  • iPad Mini - iPad Mini ilk olarak 2012'de piyasaya sürüldü ve iPad'in 7.8 inç ekrana sahip daha kompakt bir versiyonudur.
  • iPad Air - İlk olarak 2013 yılında piyasaya sürülen iPad Air, iPad'in daha ince ve daha hafif bir tasarıma sahip versiyonudur.
  • iPad Pro - iPad Pro, sanatçılar ve diğer profesyonel kullanıcılar için bir araç olarak pazarlanan 2015 yılında tanıtıldı. iPad Pro, 9,7 inç, 11 inç veya 12,9 inç ekranla mevcuttur.

  iPad ve Tablet PC Arasındaki Fark Nedir?

  Apple tarafından oluşturulan tabletler iPad olarak adlandırılır. ASUS, Dell, Google, HP, Microsoft, Samsung gibi diğer markaların cihazları ise tablet olarak veya üreticinin o ürüne verdiği adla anılır. Diğer tablet türleri çoğunlukla Android'in bir sürümünü çalıştırır.

  Tablet ve iPad arasındaki temel fark noktaları şunlardır:

  • Tablet, genellikle farklı üreticilerin farklı teknik özelliklerine sahip bir dokunmatik ekran kullanarak çalışan çok çeşitli cihazların ortak adıdır; iPad ise Apple'ın bir tablet sürümüdür.
  • iPad, Apple'ın iOS işletim sisteminde çalışır, diğer tabletlerin en popüler işletim sistemi ise Google'ın Android sistemidir.
  • iPad, Adobe Flash desteklemez. Bu nedenle Flash tabanlı web sitelerini görüntülemek, Flash oyunları oynamak veya iPad'inizde Flash videoları izlemek istiyorsanız, diğer tabletlere yönelmelisiniz.
  • iPad'de çok sayıda kullanılabilir uygulama bulunurken, diğer tabletlerde uyumlu uygulamaların sayısı nispeten düşüktür.

  iPad Yazılım Desteği ve Kökeni

  Özellikle Apple, iPad'i orijinal olarak iPod touch/iPhone ve Mac arasında yeni bir ürün kategorisini işgal edecek şekilde tasarladı. Ancak, iPod touch ve iPhone ile aynı işletim sisteminin benzer bir sürümünü çalıştırır. 

  Aynı şekilde iPad, iPhone ve iPod touch için yazılmış uygulamaların büyük çoğunluğuyla da uyumludur, bu yüzden iPhone/iPod touch ailesinin bir üyesi olarak kabul etmek mantıksız değildir.

  iPad, Mac OS X veya Mac OS X uygulamalarını çalıştırmaz. Bu nedenle iOS, Mac OS X'ten türetilmiş olmasına rağmen Mac değildir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Kategoriler:
  iPad
  iPad iPad
  Geliştirici

  Apple Inc.

  Üretici

  Foxconn

  Tip

  Tablet Bilgisayar

  Çıkış tarihi

  3 Nisan 2010

  İşletim sistemi

  iOS

  Depolama kapasitesi

  16/32/64/128 GB

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et