R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Instagram Keşfete Düşme Sırları (A’dan Z’ye Rehber)

  Instagram keşfet nedir? Instagram keşfete nasıl düşürülür? Instagram keşfet saatleri ve etiketleri nelerdir? Trendleri takip ederek keşfete düşme sırları ve daha fazlasını hemen öğren.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  23.09.2022 20:57 3908 6 dk okuma süresi
  Instagram Keşfete Düşme Sırları (A’dan Z’ye Rehber)
  Son Düzenleme:

  Instagram keşfete düşme, içerik üreticileri için oldukça önemlidir. Milyonlarca kişinin kullandığı uygulamada sesinizi büyük kitlelere duyurmak, keşfet sayfası ile mümkündür. Elbette bunun için önce algoritmayı anlamalı, sonra da Instagram’ın keşfet saatlerini ve keşfet etiketlerini bilmelisiniz.

  Instagram’da ne kadar çok kişiyi sayfanıza çekerseniz, o kadar başarılı olursunuz. Keşfet sayfasına düşmek de yeni takipçiler ve etkileşimler için çok büyük bir fırsattır. 200 milyon insan her gün takip etmediği sayfaların gönderileri arasında gezinir ve eğer şanslıysanız bunların bazılarını sayfanıza çekebilirsiniz.

  Instagram Keşfet Sayfası Nedir?

  Instagram keşfet sayfası kullanıcının ilgi alanlarının ve etkileşim verdiği sayfaların analiziyle gönderileri bir araya getiren kişiselleştirilmiş bir alandır. Ekranın altında, anasayfa simgesinin hemen yanında yer alır. Keşfet ayrıca uygulamanın arama kısmını da barındırır.

  Keşfet sayfasının 2012’deki ilk halinde, beğeni sayısının takipçi sayısına oranına göre içerikleri sıralıyordu. Biri takipçi sayısına kıyasla büyük bir etkileşim aldıysa keşfette ön plana çıkıyordu. Yapay zekanın sayfaya dahil olmasıyla günümüzdeki halini aldı ve kullanıcıların çokça vakit geçirdiği bir sayfa haline geldi.

  Instagram Keşfet Algoritması Nasıl Çalışır?

  Instagram keşfet sayfası, makine öğrenimi teknolojisi ile aktif olarak sizi gözlemler. Gözlemleri sonucu eğiliminiz olan şeyleri saptar ve size özel gönderiler seçer. Bu gözlemi yaparken temel aldığı bazı unsurlar vardır:

  • Takip ettiğiniz kişiler
  • Ortak ilgi alanlarına sahip olduğunuz kişilerin sevdikleri
  • En çok hangi tür kullanıcılarla etkileşime girdiğiniz
  • Yüksek etkileşimli gönderiler

  Örneğin bir kullanıcının bir süre yemek hesaplarını takip ettiğini, yemek içeren gönderileri beğendiğini düşünün. Instagram yemek gönderilerini toparlar ve o kişinin keşfetine koyar. Tabi kullanıcı ”ilgilenmiyorum” seçeneğine dokunarak istemediği gönderileri algoritmaya bildirebilir.

  Instagram algoritması sadece üreticinin etkileşimini arttırma yolları ile de sınırlı değildir. Algoritma; zararlı veya çalınmış içerikleri ve spam gönderileri de temizler. Kullanıcının önüne güvenli içerikleri getirmek için de çalışır. Bu yüzden Instagram keşfete düşme için Instagram kurallarına mutlaka uymalısınız.

  Instagram Keşfete Düşmenin Faydaları Nelerdir?

  Instagram’ın raporlarına göre, keşfet sayfasını her gün 200 milyondan fazla insan ziyaret etmekte. Bu yüzden keşfet sayfası, içerik üreticileri için bir nevi vitrin görevi görür. Dükkanınızın önünden milyonlarca insan geçerken bunlardan bazılarının dikkatini çekebilmenizi sağlar.

  Yeni bir takipçi elde edemeseniz bile Instagram keşfete düşme size fayda sağlar. Gönderiniz başkaları tarafından görülür ve beğenilir, bu da etkileşiminizin artması demektir. Etkileşiminizin artması yapılacak iş birliklerini kolaylaştırabilir ve marka değerinizi yükseltebilir.

  Instagram keşfete düşme, satış hesapları için de önemlidir çünkü ürünlerinizi daha çok kişi görür. Instagram Alışveriş sekmesi kullanıcıları satış sitesine yönlendirmeyi de sağlar. Keşfete alışveriş etiketlerini de kullanarak düşerseniz kişileri sadece hesabınıza değil; sitenize, hatta alışveriş sepetine çekebilirsiniz.

  Instagram Keşfete Düşme İpuçları

  Instagram keşfete düşme şansınızı arttırmak için algoritmanın dikkat ettiği konulara siz de dikkat etmelisiniz. Bu yüzden algoritmanın sizin gönderinizi seçmesi için bazı ipuçlarını bilmeniz gerekir. Bu ipuçlarını uygulayarak etkileşimlerinizi arttırabilir ve keşfetten daha fazla verim alabilirsiniz.

  • Hedef kitlenizi tanıyın: Takipçilerinizin ve sayfanıza çekmek istediğiniz kullanıcıların ne tür gönderilerle ilgilendiğini inceleyin. Onların daha çok etkileşim verdiği formatlarda ve türlerde gönderiler oluşturmaya özen gösterin.
  • Kaliteli içerikler paylaşın: İçeriklerinizde görüntü kalitesi, ışık, yazı tipleri gibi görsel unsurlara dikkat edin. İçeriğin ses getirmesi için konusu kadar konuyu anlatış şekliniz de önemlidir.
  • Keşfet sayfasındaki diğer gönderilerden ilham alın: Hesabınızın keşfet sayfası içerikler konusunda oldukça ilham vericidir. Sizinle aynı kategoride içerik üreten ve keşfete düşmüş hesapları inceleyin.
  • Öne çıkan formatları deneyin: Instagram’da farklı kitleler farklı formatlarda içeriklerle daha çok ilgilenirler. Hesabınızda ve keşfette biraz göz gezdirip kendi alanınızda hangi formatın öne çıktığını saptayabilirsiniz.
  • Takipçilerin online olduğunda paylaşım yapın: Takipçilerinizin Instagram’da olduğu zamanda gönderi paylaşmanız kısa sürede fazla etkileşim almanızı sağlayabilir. Bu da algoritmanın yaptığı sıralamada sizi üst sıralara taşır.
  • Alakalı etiketler kullanın: Kendi kategorinizdeki keşfete düşüren etiketler seçmeye özen gösterin. Ayrıca çok fazla etiket kullanmaktansa, gönderinizi tam anlamıyla anlatacak spesifik etiketler kullanın.
  • Analitiklere dikkat edin: Instagram’ın size sunduğu istatistikleri inceleyerek de gönderilerinizin başarısını ölçebilirsiniz. Profilinizdeki “İstatistikler” butonuna basarak takipçi, keşfet ve gönderi istatistiklerinizi görüntüleyebilirsiniz.
  • Keşfet reklamları verebilirsiniz: Keşfete reklam verdiğinizde sayfanın hemen en tepesinde belirmezsiniz. Fakat biri sayfada bir gönderiye tıklayıp kaydırdığında gözüken gönderilerin arasına serpiştirilir.
  • Algoritma hilelerinden kaçının: Algoritma doğal olmayan hareketleri saptayabilmektedir. Takipçi veya yorum satın almak, etkileşim için birileriyle anlaşmak gibi girişimler size faydadan çok zarar getirir.

  Instagram Keşfet Saatleri Hangi Saatlerdir?

  Gönderiyi paylaştığınız ilk 1 saat, Instagram keşfete düşme için çok önemlidir. Uzun sürede 500 beğeni alan bir gönderidense ilk 1 saatte aynı etkileşimi alan bir gönderiyi algoritma ön plana çıkaracaktır. Bu yüzden gönderinizi keşfet saatlerinde atmalısınız. Peki haftanın 7 günün keşfet saatleri nelerdir?

  Pazartesi06:00, 10:00 ve 22:00
  Salı02:00, 04:00 ve 09:00
  Çarşamba07:00, 08:00 ve 23:00
  Perşembe09:00, 12:00 ve 19:00
  Cuma05:00, 13:00 ve 15:00
  Cumartesi11:00, 19:00 ve 20:00
  Pazar07:00, 08:00 ve 16:00 

  Bu saatleri kaçırsanız bile saat 09:00 ile 11:00 arasında yaptığınız paylaşımların keşfete düşme şansının daha yüksek olduğunu araştırmalar bildiriyor. 21:00 ile sabah 06:00 arasında ise paylaşım yapmaktan kaçınmalısınız. Bu saatler keşfet saatleri değildir ve bu saatlerde gönderinizin Instagram keşfete düşme ihtimali azalır.

  Instagram Keşfet Etiketleri Nelerdir?

  Instagram’da keşfete düşüren etiketler her kategori için farklıdır. Bu yüzden her tür gönderide kullanabileceğiniz bir keşfet etiketi bulmanız pek de mümkün değil. Kendi alanınızdaki popüler etiketleri kullanarak şansınızı arttırabilirsiniz. Unutmayın, etiketiniz gönderinizle uyumlu olursa doğru kişilerin keşfetine düşersiniz.

  Türkiye’de en popüler keşfet etiketleri

  #kesfet #instagram #love #instagood #likeforlikes #ankara #instalike #tbt #follow #photography #like #photooftheday #fashion #art #photo #insta #happy #music #moda #beautiful #repost #turkiye #kesfetteyiz #instadaily #style

  Yemek gönderileri için popüler etiketler

  #yemek #food #dinner #evyemegi #akşamyemeği #yemektarifleri #nefis #nefisyemek #yemektarifi #atıştırma #yemeksöyle #yemeksepeti #takipçiyemeği #yemeklerim #bugünkiyemeğim #öğlenyemeği #sabahkahvaltısı #kahvaltı #gündüzyemeğim #sevgiliyemeği #yemekvideo #yemekteyiz #yemekyemek

  Müzik gönderileri için popüler etiketler

  #music #müzik #bestmusic #rock #damar #arabesk #anadolumüzik #kültürelmüzik #sanat #müziklerim #yenimüzik #müzikdinle #müzikizle #amatörşarkı #şarkı #popüler #ses #damar #karaoke #arabesk #slow #keşfetbeni #müziksanat #konservatuar #müzikyap #müzikoluştur #youtubemüzik #spotify #musicly #tiktokmusic #dinle #dinlemezamanı #müzikvakti 

  Replik ve söz hesaplarının kullanabileceği popüler etiketler

  #söz #words #sözler #filmreplikleri #replik #replikler #dizireplikleri #poem #movie

  Futbol gönderileri için popüler etiketler

  #futbol #futbolskills #futbolfemenino #futbolchileno #futbolcu #futbolargentino #futbolsala #futbolcrown #spor #futbolmaçı #maç #fenerbahce #trabzonspor #galatasaray #besiktas #süperlig #top #kale #çimsaha #halısaha #ilk11 #gol #goal

  Fitness gönderileri için popüler etiketler

  #fitnessmotivation #fitnessmodeil #fitnessgirl #fitnesscoach #fitnessaddict #fitnessjourney #fitnesslifestyle

  Kitap gönderilerini keşfete düşüren popüler etiketler

  #kitapönerisi #kitap #kitaplıkmodelleri #kitapsözleri #kitapalıntıları #kitapkurdu #kitapaşkı #kitapsevgisi #kitapçekilişi

  Güzellik ve bakım gönderileri için popüler etiketler

  #güzellik #makyaj #bakım #moda #makeup #beauty #kadın #estetik #ciltbakımı #kuaför #türkiye #sağlık #ipekkirpik #kozmetik #instagram #fashion #ombre #hair #microblading #kalıcımakyaj

  Bilişim gönderileri için popüler etiketler

  #bilişim #teknoloji #yazılım #bilgisayar #webtasarım #microsoft #grafiktasarım #websitesi #dijitalpazarlama #webdesign #bilişimteknolojileri #programming #tasarım #eticaret #sanayi #developer

  Elbette size uygun bir kategoride de olsalar tüm etiketleri gönderinizin açıklamasına yazmamalısınız. Birçok seçenek arasından gönderinize en uygun olanı seçmelisiniz. Aksi takdirde Instagram keşfete düşme ihtimaliniz azalır. 

  Instagram Keşfete Düşmeden Büyüyemezsiniz

  Keşfete düşmek bir içerik üreticisi için olmazsa olmazdır, fakat önemli olduğu kadar da doğal bir şekilde gerçekleşir. Keşfet paranın veya statünün değil etkileşimin yarıştığı bir sayfadır. Keşfete düşüren etiketlerle keşfet saatlerinde paylaşım yaparak diğer içerik üreticileriyle yarışa girebilirsiniz.

  Keşfete düşme bir matematik formülü gibi kesin olarak çalışmaz. Keşfet saatleri ve keşfet etiketleri kullanarak keşfete düşemediğiniz zamanlar da olabilir. Sizinle beraber pek çok insanın bunu denediğini de unutmayın ve zamanla kendi stratejilerinizi geliştirmeye çalışın.

  Trendleri takip edin ve güncel kalmaya özen gösterin. Yeni formatlar geldiğinde zaman kaybetmeden o formatta içerik paylaşmaya çalışın. Her yenilik yeni stratejiler getirir, herkesten önce keşfetmek önemlidir.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Instagram Reels Videolarına Artık Birden Fazla Şarkı Eklenebiliyor!

  Instagram Reels videolarına artık birden fazla şarkı eklenebiliyor. Kullanıcılar, farklı müzik parçalarını birleştirerek yaratıcı içerikler oluşturabilecek.

  Instagram’a Yeni Canlı Yayın Özelliği Geliyor: İşte Detaylar!

  Instagram, kullanıcılarının sadece yakın arkadaşlarıyla canlı yayın yapmalarına olanak tanıyan yeni bir özellik sundu. Bu yenilik, samimi bir yayın deneyimi sunacak.

  TikTok, Whee Uygulamasını Tanıttı: Instagram’a Rakip Olacak!

  TikTok, Instagram'a rakip yeni fotoğraf paylaşım uygulaması Whee'yi tanıttı. Yalnızca arkadaşlarla paylaşım imkanı sunan Whee, Türkiye'de erişime açıldı.

  Instagram'da Reklam Dönemi Başlıyor: Geçilemeyen Reklamlar Geliyor!

  Instagram, 'Ad Break' adlı yeni özelliğiyle 3-5 saniyelik geçilemeyen reklamları test ediyor. Kullanıcılar, akışlarında bu reklamları izlemek zorunda kalacak

  Instagram Keşfete Düşme Sırları (A’dan Z’ye Rehber)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et