R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  H2 Etiketi Ne İşe Yarar?

  H2 başlık etiketinin ne olduğunu ve ne işe yaradığını hemen öğrenin. Sitenizin sayfalarında metinleri daha iyi bir şekilde biçimlendirip arama performansını iyileştirin.

  Timur Demir Timur Demir 12.04.2022 19:43 360 3 dk okuma süresi
  H2 Etiketi Ne İşe Yarar?
  Son Düzenleme:

  H2 bir başlık etiketidir ve içeriğin ilgi çekici bir biçimde yapılandırılmasına yardımcı olur. Başlık etiketleri içeriğin okunabilirliğini yükseltirler. H2 aslında <h2> olarak tanımlanabilen bir HTML kodudur. H2 başlık etiketinin ne olduğunu anladığınızda çok daha iyi içerikler üretebilirsiniz.

  H1 <h1> en önemli başlığı ifade eder. H6 <h6> ise en önemsiz olanı. Her sayfada sadece bir tane H1 kullanmanız gerekir. H2 ile H6 aralığındaki başlık etiketlerini ise hiyerarşiye bağlı kalmak kaydıyla dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Ancak metnin bütünlüğüne zarar vermemelisiniz.

  H2 etiketi nedir?

  H2 bir başlık etiketidir ve Heading 2 anlamına gelir. H2 kullanarak yazılı içeriğinizi daha küçük ve daha okunabilir bölümlere ayırabilirsiniz. Uzun içerikler söz konusu olduğunda H2 gibi tüm başlık etiketleri içeriklerin okunmasını ve kullanıcının sitede gezinmesini kolaylaştırır.

  Başlık etiketleri normalde H1'den başlar ve H6'ya kadar gider. Ancak H1 içerik yönetim sistemleri tarafından otomatik olarak yazı başlığı olarak kullanılırlar. Başlık etiketleri belirli bir hiyerarşiye göre kullanılmalıdırlar. Hiyerarşi bozulursa içeriğin yapısı doğru oluşturulmamış olur.

  H2 gibi başlık etiketleri SEO çalışmalarında yaygın olarak kullanırlar. En yaygın kullanılanlar ise H2 ve H3'tür. Ziyaretçileri içerikte en iyi şekilde yönlendirebilmek için bu başlık etiketlerine ihtiyaç duyulur. Ancak biçimlendirme yapılırken yanlış kullanım gerçekleştirmemek için dikkatli olunmalıdır.

  H2 etiketi kullanmanın faydaları nelerdir?

  H2 dahil olmak üzere tüm başlık etiketlerini kullanmanın belli başı yararları vardır. Öncelikle bu etiketleri kullandığınızda içeriğinizi SEO açısından optimize etmiş olursunuz. Kullanıcıları içerikte daha kolay bir şekilde yönlendirebilir ve içerikte geçirilen süreyi yükseltebilirsiniz.

  • H2 gibi başlık etiketleri içerik boyunca okuyucuya rehberlik ederler. Okuyucular ilgi alanlarına özgü bilgileri bulabilmek için başlıkları tararlar. Bu nedenle önemli bilgilere H2 gibi kısımlarda yer vererek onların ilgisini çekebilirsiniz.
  • H2 gibi başlık etiketleri doğrudan SEO performansına etki etmezler. Ancak, alt başlıklarla desteklenmiş olan içerikleri arama motorları daha kolay okuyabilirler. Bu sayede arama motorundan belirli bir öncelik elde edebilmeniz mümkündür.

  Arama motorlarının amacı her zaman kullanıcıyı kaliteli içerikle buluşturmaktır. H2 gibi başlık etiketlerini kullanmak bu anlamda işinizi kolaylaştırır. Doğru biçimlendirilmiş olan içeriklerde hemen çıkma oranı düşük olabileceğinden arama motorları sıralamanızı yükseltme eğiliminde olabilir.

  H1 ile H2 arasındaki fark nedir?

  Her ne kadar H1 öncelikli kullanıma sahip olsa bile H2 ile H6 arasındaki diğer tüm başlık etiketlerinden farklı ele alınmalıdır. H1 ana başlıktır. H2 ile H6 arasındakiler ise alt başlıktır. Hepsini hiyerarşiye uygun olarak kullanmak gerektiğini unutmamalısınız.

  H1 nerede kullanılır?

  H1 sitenizin birinci başlığını temsil eder. Sitenizde yer alan herhangi bir sayfada bu etiketi kullanabilirsiniz. Blog içeriklerinde ise H1 yazının ana başlığını ifade eder. Başlık metnin geri kalanından çok daha belirgin olur ve öne çıkar. Ayrıca arama motorlarının ilk yakaladığı metindir.

  H2 nerede kullanılır?

  H2 içeriğin ana başlığından sonraki ilk alt başlıktır. Sitenizdeki ikinci düzey başlıkları bu şekilde tanımlamanız gerekir. H2 etiketi diğer metinlere göre biraz daha büyük görünür ama H1 etiketinden küçüktür. Her zaman H1'den sonra kullanılması gerekir. Sayfada bir H1 yoksa H2 kullanılmamalıdır.

  Başlık etiketleri sadece H1 ve H2 değildir. İçerikte H6'ya kadar biçimlendirme yapabilirsiniz. Temel kriter bellidir. H1'den önce H2 kullanılamadığı gibi H2'den önce H3 kullanılamaz. Ancak belirli bir kriter daha vardır. Birden fazla H2 kullanmanız durumunda aralarında H3 kullanabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 4 Yorum
  • hetrx
   hetrx 4 ay önce
   H1 - H2 - H3 - H2 - H3 Şablonu favorimdir. Önerilir 👌
  • Bip
   Bip 4 ay önce
   Güzel bir yazı olmuş 👏🏻
  • Awakea
   Awakea 4 ay önce
   Bilgilendirici makale için teşekkürler.
  • Serhat Aksoy
   Serhat Aksoy 4 ay önce
   H2 H3 candır

  İlgili İçerikler:

  Youtube’den Netflix’e Rakip Oluyor! İşte Yeni Youtube Hizmeti!

  Google, Youtube için Netflix gibi platformlara rakip olacak yeni servisi üzerinde çalışıyor. 2022 bitmeden devreye alınacak Youtube "Channel Store" ile ilgili detaylarda ortaya çıkmaya başladı. İşte Youtube'nin Channel Store'sinin özellikleri!

  3D (3 Boyutlu Nesneler)

  3D, herhangi bir fotoğraf ya da çizimin, genişlik ve yükseklik ile beraber derinliğinin de olması halidir.

  iPhone 14 Bekleyenleri Ne Gibi Değişiklikler Bekliyor?

  iPhone 14 Pro ve Pro Max için bilinen tüm sızıntı haberleri, söylentiler ve iphone 14 ne zaman çıkacağına dair tüm bilgiler haberimizin detayında.

  R10.Net davetiyesiz üyelik kısa süreliğine tekrar aktif!

  R10.Net Webmaster forumu davetiye kodu olmayan kişilere manuel onay ile üyelik dağıtıyor. R10.net webmaster forumuna kayıt olmak için haberimizin detaylarına bakabilirsiniz.

  H2 Etiketi Ne İşe Yarar?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et