R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Arama motorlarını hedefleyerek içerik üreten siteler tehlikede: Google Yeni Algoritma Güncellemesi

  Google, iki hafta içerisinde on yıldan fazla bir süredir görülmeyn en önemli değişikliklerden biri sayılabilecek arama sıralaması algoritma güncellemesi yapacak.

  Ceren Varlı
  Ceren Varlı R10 Editörü
  19.08.2022 04:37 1879 3 dk okuma süresi
  Arama motorlarını hedefleyerek içerik üreten siteler tehlikede: Google Yeni Algoritma Güncellemesi
  Son Düzenleme:

  Google, iki hafta içerisinde Helpful Content (yararlı içerik) adı verdiği yeni ve büyük bir arama algoritma güncellemesi başlatmak üzere. Bu güncelleme ile birlikte, içeriğin insanlar yerine arama motorları için yazılan, okuyanlar için yeteri kadar tatmin etmeyen veya yararsız içerik üreten siteleri hedefleyecek. Bu şekilde gereksiz arama sonuçlarında yer alan sitelerde ve arama sonuçlarında büyük bir değişiklik olacağını bildirdi. 

  Google Helpful Content güncellemesi nedir?

  Google’ın yeni Helpful Content güncellemesi, özellikle “insanlara yardım etmek veya bilgi vermek üzere yazılmamış sadece arama motorlarında iyi bir sıralama elde etmek için oluşturulmuş içerikleri” hedefleyecek. 

  Algoritmanın temel amacı ise, Google’da arama yapan kullanıcıların “yüksek kaliteli içerik” bulunmasına yardımcı olmak. Google, insanlar için yazılmış daha iyi ve daha faydalı içeriği ödüllendirmek ve kullanıcılara yardımcı olmak istiyor. Kısaca, web siteleri arama yapanların cevapları yerine arama motorlarının dikkat ettiği şekilde içeriklerini oluşturdukları için kullanıcıların bilgi alması engellenmektedir. 

  Google’ın Helpful Content güncellemesi ne zaman başlayacak?

  Güncelleme önümüzdeki hafta yayınlanmaya başlayacak ve iki hafta kadar sürecek. Güncelleme doğrudan İngilizce sonuçlarda eklenecek ve diğer dillerde ise daha sonradan aktif olmaya başlayacak. Google’ın yeni kullanıma sunduğu güncelleme sayfasında da değişiklik olduğunda yayınlanacak.

  Helpful Content güncellemesi ne tür içerikleri etkiler?

  Bu güncelleme şu an için belirli bir alanı hedeflemese de Google, kendi yayınladığı dosyada bu tarz içeriklerin etkilenebileceğini söyledi;

  • Çevrimiçi eğitim materyalleri,
  • Sanat ve Eğlence,
  • Alışveriş,
  • Teknoloji

  Google analizlerine göre bu alanlar Helpful Content güncellemesinden diğer alanlara göre daha fazla etkilenebilir. Çünkü bu alanda yazılan yazılar daha çok arama motorları için yazılmış olmasıdır. 

  Helpful Content güncellemesi, site çapında bir güncellemedir

  Helpful Content güncellemesi sitenizin tüm içeriğini etkilediği için sayfa bazında optimizasyon bu güncellemeye etki etmeyecektir. Bu güncelleme tam olarak site genelinde olacaktır. Google sitenizin nispeten yüksek miktarda yararsız içerik ürettiğini ve arama sıralaması için yazılmışsa sitenizin tamamını etkileyeceği anlamına gelir. 

  Eğer sadece arama sıralaması için yazı üretiyorsanız ve Google sizi bu konuda keşfetti ise yavaş yavaş organik hitinizin azaldığını gözlemlemeniz normal olacaktır. Aynı zamanda Google, “işe yaramayan içeriklerin site içerisinden kaldırmanın diğer içerikleriniz için sıralamada yardımcı olabileceğini” bildiriyor. 

  Google’ın yayınladığı resmi dosyadan Helpful Content güncellemesi hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilrsiniz. 

  Bu güncelleme neden önemli ve ne yapmalısınız?

  Bu güncelleme ile birlikte Google’ın arama sonuçları, siteniz ve müşterilerinin siteleri üzerinde ne kadar büyük bir etkisi olacağını söylemek için çok erken. Fakat güncellemenin getirdiklerine göre bakacak olursak yıllardır söylenen İçerik Kraldır sözü gerçeğe dönüşüyor gibi duruyor. 

  Bu güncelleme şu anlık İngilizce dilde geleceği için Türkçe sitelerde herhangi bir sıralama kaybı olmayacaktır. Yabancı sektörde çalışıyorsanız eğer bu güncellemenin detaylarını iyi incelemeniz ve analiz yapmanız yararlı olacaktır. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple'ın Yeni İşletim Sistemi iOS 18 ile Büyük Değişiklikler Geliyor: Tasarım Tamamen Değişiyor!

  iOS 18 ile Apple, tasarımı ve AI özellikleriyle yenilik getiriyor. iPhone 16 için A18 çip ve gelişmiş Siri, kullanıcı deneyimini zenginleştiriyor.

  Google'ın Oturum Açma Sayfası Yenileniyor: Kullanıcı Dostu Bir Tasarıma Kavuşuyor!

  Google, her türlü cihaz için optimize edilmiş, kullanıcı dostu yeni oturum açma sayfasını sunuyor. Estetik ve işlevsellik bir arada.

  X (Twitter)’ Sesli ve Görüntülü Arama Özelliği Artık Herkese Açık!

  X uygulamasında artık herkes için sesli ve görüntülü arama özelliği! İletişimde sınırları kaldırın, her an bağlantıda kalın.

  Windows 11 ile Beraber Artık Bilgisayarlar Yeniden Başlatılmadan Güncellenebilecek!

  Windows 11'in yenilikçi "hot patching" özelliği ile kesintisiz güncellemeler dönemi başlıyor. Güvenlik yamaları artık yeniden başlatma gerektirmiyor.

  Arama motorlarını hedefleyerek içerik üreten siteler tehlikede: Google Yeni Algoritma Güncellemesi

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et