R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  En İyi Araba Oyunları (PC ve Mobil)

  Bu ipucunda sizler için en iyi araba oyunları hakkında bilgiler verdik. Umarız paylaştığımız yazıdan en iyi şekilde faydalanmış olursunuz.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  02.12.2022 15:52 4595 11 dk okuma süresi
  En İyi Araba Oyunları (PC ve Mobil)
  Son Düzenleme:

  Oyun sektörü, hız kesmeden gelişmeye devam ediyor. Bu sektörde yer alan pek çok firma, elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Ortaya çıkan sonuçlar, oyunculara yansıdığı için oyuncular da kaliteli bir deneyim almak istiyor. Bu zamana kadar çıkan pek çok güzel oyun bulunmakta. Bu oyun türleri arasında araba oyunları da yer alıyor. Bu oyunlar arasında sıklıkla oynanan oyunları sizler için paylaştık.

  Araba oyunları ne demek?

  İnternette araştırılan sorulardan birisi de araba oyunlarının ne olduğu ile ilgili. En popüler araba oyunlarına geçmeden önce bununla ilgili bazı bilgiler verelim. Araba oyunu, araba içerikli oyunlara verilen genel isim. Araba temalı oyunlar, çeşitli şekillerde geliştirilebiliyor. Yani her araba oyununun kendine has özellikleri bulunur.

  Birkaç örnek verelim. Örneğin yarış temalı oyunlar en iyi araba oyunları arasında karşımıza çıkıyor. Yani en çok bu tür oyunlar oynanıyor. Yarış oyunları dışında araba park etme oyunları da oldukça popüler. Yarış ve araba park etme dışında sürüş eğitimi veren oyunlar da karşımıza çıkıyor. Bu gibi pek çok araba oyunu mevcut.

  Bir oyun almadan önce nelere dikkat edilmeli?

  Araba oyunu alırken dikkat edilmesi gereken pek çok şey var. Bunları sizler için sıraladık. Lafı çok uzatmadan hemen başlığa giriş yapalım.

  Desteklediği platformları bilmek

  Araba oyunu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında platform yer alıyor. En iyi araba oyunları arasında seçim yapmak isteyenler, o oyunun desteklediği platformları bilmeli. Çünkü alacağı oyunun kendi cihazında çalışıp çalışmadığını bu şekilde öğrenecek. Örneğin PC oyuncusu, seçtiği oyunun PC desteğinin bulunup bulunmadığını tespit etmeli. Özellikle Steam ve Epic Games Store gibi platformlar incelenmeli. Bunun yanı sıra sistem gereksinimlerinden de desteklenen platformlar öğrenilebiliyor.

  Oyun değerlendirmelerini incelemek

  Bir oyun alırken önemsenmesi gereken bir diğer başlık oyunun yorumları. Kullanıcılar, alacağı oyuna gelen değerlendirmeleri de incelemeli. Çünkü oyunların değerlendirmeleri, bir oyunun ne kadar iyi olduğunu gösterir. Tabii bir oyunun ne kadar güzel olduğu kişiden kişiye değişir. 

  Eğer bir oyunun ortalama puanı %70’in üzerindeyse o oyun iyidir. %50’nin üzerindeyse bazıları beğenmiş demektir. Özellikle %40’ın altındaki oyunlar vasat seviyede olabiliyor.

  Firmaların eleştiri yazılarını okumak

  En iyi araba oyunları öncesinde dikkat edilmesi gereken bir diğer şeyden bahsedelim. Oyun seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus eleştirileri okumak. Eleştiri yazılarında oyunun mekanikleri ve tasarımları hakkında bilgiler yer alır. 

  Bu bilgiler ışığında oyuncu, eğer oyunu almak isterse var olan eleştirilere göre karar verir. Pek çok firma, oyunlar için eleştiri yazılarına yer veriyor. Bu yazılara pek çok sitede rastlanıyor. Bunlar arasında Metacritic ve OpenCritic sitelerini örnek gösterebiliriz.

  Çok oyunculu desteğinin varlığını tespit etmek

  Bu maddeye özellikle çok oyunculu oyunu sevenler dikkat etmeli. Eğer çok oyunculu bir araba oyunu oynamak istiyorsanız bu özelliğin varlığı incelenmeli. 

  Çok oyunculu oyun deneyimi, son yılların en çok kullanılan modlarından birisi. Bazı oyuncular, çok oyunculu oyun sayesinde arkadaşlarıyla takılmak ister. Bu tarz oyuncular, oyun içerisinde bu modun olup olmadığını da araştırmalı.

  Oynanış videolarını izlemek

  Bir oyun alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, oynanış videoları izlemek. Fragman ve oynanış arasında ciddi farklar bulunabiliyor. Genellikle fragmanda oyun, harika bir şekilde görülürken oynanış daha basit olur. Bundan dolayı oyunu almadan önce birkaç oynanış videosu izlemek gerekiyor.

  Oyun grafiklerine aldanmamak

  Bazı oyuncular en iyi araba oyunları oynamak isterken grafiğe aldanır. Bazı oyunlar grafikler her ne kadar basit görünse de özellik bakımından zengindir. Yani denge ya grafiğe ya da özelliğe kayar. Özetle bir oyunu grafiklerine göre değil oynanışa göre yorumlamak gerekir. Bu sayede oyunlardan en iyi verim alınır.

  Sistem gereksinimlerini incelemek

  Son olarak sistem gereksinimlerinden bahsedelim. Bir oyun alırken oyunun sistem gereksinimlerine de bakılmalı. Çünkü sistem gereksinimleri, oyunun sistemi kaldırıp kaldırmayacağını açıklar. Bazı oyunlarda sistem gereksinimleri düşük olsa da makine, oyunu rahat çalıştırır. Bunun sebebi oyuna yeni başlamak veya 60 FPS altı sahne almak olabiliyor. Oyunda geliştikçe FPS düşüşü görülen bir durum. Bundan dolayı sistem gereksinimlerine önem gösterilmeli.

  En iyi araba oyunları (PC)

  Bu başlık altında sizlere pek çok oyundan söz edeceğiz. Bu oyunlar her platformda olmayabilir. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak platformlara hızlıca ulaşabilir ve oyunu araştırabilirsiniz.

  Steam (PC)
  Epic Games (PC)
  Microsoft Store (Xbox)
  PlayStation Store (PlayStation)
  Nintendo Store (Switch)
  Play Store (Android)
  App Store (iOS)

  Gran Turismo 7

  PlayStation 4 ve PlayStation 5 oyun konsollarında kendine yer veren Gran Turismo 7, bir yarış oyunu. Oyun içerisinde 90’ın üzerinde harita ve 450’nin üzerinde lisanslı otomobil mevcut. Oyuncular, arabalar üzerinde değişiklikler yapabiliyor. Bu da yarışlarda özelleştirilmiş bir deneyim sunuyor. Oyun, gerçekçi grafikleri ve sürüş mekanikleri ile de başarılı bir proje.

  PlayStation’a kurmak için buraya tıklayın.

  Forza Horizon 5

  Yarış oyunları arasında yer alan Forza Horizon 5, pek çok platformda karşımıza çıkıyor. Bunlar arasında Xbox Series X, Xbox Series S, Xbox One, Xbox Cloud Gaming ve Windows bulunmakta. En iyi ses tasarımı ödülüne sahip olan oyun, gerçekçi doğası ile öne çıkıyor. Harika manzaralara karşı yarış yapmayı mümkün kılan yapım, ışın izleme desteğine de sahip. Bu da gerçekçi ışıklandırma anlamına geliyor. Oyun içerisinde 700’ün üzerinde araç olduğunu belirtelim.

  En düşük sistem gereksinimleri:

  Windows 10 64 bit işletim sistemi
  Intel Core i5-4460 veya AMD Ryzen 3 1200 işlemci
  8 GB RAM
  NVIDIA GeForce GTX 970 veya AMD Radeon RX 470 ekran kartı
  DirectX 12
  110 GB depolama alanı

  Bilgisayara kurmak için bu bağlantıya tıklayın.

  Xbox’a kurmak için buraya tıklayın.

  F1 22

  En iyi araba oyunları arasında F1 22’de bulunmakta. F1 22 oyunu, 2022 yılının Temmuz ayında piyasada yer bulmaya başladı. Formula 1 tutkunları için geliştirilen bu oyun, pek çok platformda yer alıyor. F1 22 PlayStation 4, PlayStation 5, Windows, Xbox One, Xbox Series S ve Xbox Series X’te oynanabiliyor. Codemasters’ın geliştirdiği bu oyun EA tarafından yayınlandı. Zorlu yarış pistinde gerçekçi bir şekilde F1 yarışına katılmak isteyenler için F1 22, güzel bir tercih. Oyunda bölünmüş ekran, adaptif yapay zeka ve kariyer modu gibi özellikler bulunuyor.

  En düşük sistem gereksinimleri:

  Windows 10 64 bit işletim sistemi
  Intel Core i3-2130 veya AMD FX 4300 işlemci
  VR için Intel Core i5-9600 veya AMD Ryzen 5 2600X işlemci
  8 GB RAM
  NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti veya AMD Radeon RX 470 ekran kartı
  Işın izleme için NVIDIA GeForce RTX 2060 veya AMD Radeon RX 6700 XT ekran kartı
  VR için NVIDIA GeForce GTX 1660 veya AMD RX 590 ekran kartı
  DirectX 12
  80 GB depolama alanı

  Bilgisayara kurmak için bu bağlantıya tıklayın.

  PlayStation’a kurmak için buraya tıklayın.

  Xbox’a kurmak için buraya tıklayın.

  DiRT Rally 2

  Toprak, çamur, motor sesi ve bu gibi şeyleri sevenler için sıradaki oyunumuza geçelim. DiRT Rally 2, toprak yollarda harika atmosferi ile öne çıkan bir yapım. Codemasters tarafından geliştirilen oyun EA tarafından yayınlanıyor. 

  Toprak yolda giderken çıkan o duman ve çevrenin kalitesi kullanıcıları büyülemiş durumda. Oyunun bir diğer kaliteli detayı yarış sırasında çıkan motor sesinin kalitesi. Oyundaki etkili özelliklerden birisi havaya göre yolun kayganlığının değişmesi. Bu da oyuna gerçekçilik katan bir eylem.

  En düşük sistem gereksinimleri:

  Windows 7 64 bit işletim sistemi
  AMD FX 4300 veya Intel Core i3 2130 işlemci
  8 GB RAM
  AMD Radeon HD 7750 veya NVIDIA GeForce GTX 650 Ti ekran kartı
  DirectX 11
  100 GB depolama alanı

  Bilgisayara kurmak için bu bağlantıya tıklayın.

  PlayStation’a kurmak için buraya tıklayın.

  Xbox’a kurmak için buraya tıklayın.

  Mario Kart 8

  En iyi araba oyunları arasında Mario Kart 8 de yer alıyor. Super Mario Bros. ile başlayan serüveniyle bilinen Mario serisi, yarış oyunlarına da yer veriyor. Serinin sevilen oyunlarından birisi Mario Kart 8. Kart üzerinde yarış temalı bir oyun olan yapım, Nintendo tarafından geliştirildi. 

  2017 yılının Nisan ayında piyasaya sürülen Mario Kart 8, Switch platformuna özgü bir oyun. Aynı zamanda oyunun ödül sahibi olduğunu da belirtelim. Mario gibi pek çok karaktere yer veren bu yapım, gerçekçilikten uzak grafiklere sahip. Oyun içerisinde çeşitli pistlerin bulunduğunu da açıklamak gerekiyor.

  Nintendo’ya kurmak için buraya tıklayın.

  Need for Speed Heat

  2019 yılında piyasaya sürülen NFS Heat, sunduğu etkili grafikler ile öne çıkmakta. Gece hayatının verdiği muazzam atmosfer de cabası. Çok oyunculu oyun desteğine sahip olan yapım, EA tarafından geliştirildi.

  Oyun, sokak yarışı sevenler için harika bir tercih. Oyunda yer alan Palm City, Miami’den ilham alınarak tasarlandı. Oyunda gece ve gündüz döngüsü yer almıyor. Buna rağmen oyuncular ister gece ister gündüz seçimi yapabiliyor. Çok oyunculuda olmasa da hikaye kısmında gece ve gündüz döngüsü mevcut. Oyuncular, yarışın yanı sıra polis kovalamasıyla da uğraşıyor.

  En düşük sistem gereksinimleri:

  Windows 10 64 bit işletim sistemi
  AMD FX-6350 veya Intel Core i5-3570 işlemci
  8 GB RAM
  AMD Radeon HD 7970, AMD Radeon R9 280X veya NVIDIA GeForce GTX 760 ekran kartı
  DirectX 11
  50 GB depolama alanı

  Bilgisayara kurmak için buraya tıklayın.

  PlayStation’a kurmak için buraya tıklayın.

  Xbox’a kurmak için buraya tıklayın.

  Need For Speed: Most Wanted

  NFS serisinin eski oyunlarından olan Most Wanted, halen kalitesini koruyor. GTA’nın yarış oyunu hali olarak da adlandırılan bu oyun, çok yüksek donanım istemiyor. Bu haliyle günümüzde pek çok sistemi rahatlıkla kaldırabilir. Oyunun çok oyunculu desteğinin olmadığını ifade edelim. 

  Buna ek olarak NFS Most Wanted, 2005 yılında piyasada yer buldu. Bu oyuna PlayStation, PlayStation 2 ve Android üzerinden erişilebilir. İkinci oyunu ise pek çok platformda yer bulmakta.

  En düşük sistem gereksinimleri:

  Windows Vista 32 bit işletim sistemi
  Çift çekirdek 2 Ghz işlemci
  2 GB RAM
  DirectX 10.1 destekli 512 MB VRAM ekran kartı
  20 GB depolama alanı

  Bilgisayara kurmak için buraya tıklayın.

  PlayStation’a kurmak için buraya tıklayın.

  Xbox’a kurmak için buraya tıklayın.

  Nintendo’ya kurmak için buraya tıklayın.

  Android’e kurmak için buraya tıklayın.

  iOS’a kurmak için buraya tıklayın.

  Disney - Pixar Cars

  Cars yani Arabalar, 2006 yılında piyasaya sürülen bir film. Bu filmin aynı zamanda bir de oyunu var. Çizgi film grafikleri ile oyuncuların ilgisini çeken bu oyun, Beenox tarafından geliştirildi. 

  Oyunun yayıncı firmaları ise Disney ve THQ olarak yer alıyor. Dönemine göre kaliteli grafiklere sahip oyunun dünya tasarımı da güzel. Özetle en iyi araba oyunları arasında Cars filmi hayranlarının sevebileceği bu oyun da bulunuyor.

  En düşük sistem gereksinimleri:

  Windows Me işletim sistemi
  Intel Pentium III 800 MHz işlemci
  256 MB RAM
  3D destekli 32 MB VRAM ekran kartı
  DirectX 9
  500 MB depolama alanı

  Bilgisayara kurmak için buraya tıklayın.

  Wreckfest

  En iyi oyunlar arasında karşımıza çıkan Wreckfest, sunduğu gerçekçilik ile öne çıkıyor. Hem iki kişilik hem de çok oyunculu moda sahip oyunda üç farklı oynanış mevcut. Bunlar kariyer modu, özel etkinlik modu ve çok oyunculu mod olmakta. 

  Oyunda hem yarış pisti hem de açık dünya yer alıyor. Oyuncular, istediği yarış arabasını seçip hemen yarışa katılabiliyor. Bu özelliklere ek olarak konum tabanlı hasar desteğinin de yer aldığını ifade edelim. Bu sayede daha gerçekçi bir vuruş hissiyatı alınıyor.

  En düşük sistem gereksinimleri:

  Windows 10 işletim sistemi
  Intel Core i3 veya eşdeğer AMD işlemci
  8 GB RAM
  NVIDIA GeForce GTX 560 veya AMD Radeon HD 7700 ekran kartı
  DirectX 11
  32 GB depolama alanı

  Bilgisayara kurmak için buraya tıklayın.

  PlayStation’a kurmak için buraya tıklayın.

  Xbox’a kurmak için buraya tıklayın.

  Nintendo’ya kurmak için buraya tıklayın.

  Android’e kurmak için buraya tıklayın.

  iOS’a kurmak için buraya tıklayın.

  Project CARS 3

  En iyi araba oyunları arasında yer bulan Project CARS 3Slightly Mad Studios tarafından geliştirildi. Araba kişiselleştirmenin had safhada olduğu yapımda pek çok pist bulunuyor. Yakın dönemde piyasaya sürülen yapım, harika bir yarış deneyimine el atmakta. 

  Oyunda 200’ün üzerinde araç bulunuyor. Ayrıca dünya çapında yer alan 200’ün üzerinde piste de yer veriyor. Oyunun bir diğer özelliği 24 saat döngüsüne sahip olması. Bu da gerçekçiliği arttıran bir deneyim sunuyor.

  En düşük sistem gereksinimleri:

  Windows 7 işletim sistemi
  Intel Core i5 3450 veya AMD FX 8350 işlemci
  8 GB RAM
  NVIDIA GeForce GTX 680 ekran kartı
  DirectX 11
  50 GB depolama alanı

  Bilgisayara kurmak için buraya tıklayın.

  PlayStation’a kurmak için buraya tıklayın.

  Xbox’a kurmak için buraya tıklayın.

  En iyi mobil oyunlar

  En iyi araba oyunları arasında karşımıza pek çok mobil oyun çıkıyor. Bu oyunlardan bazıları gerçekçi iken bazıları harika özelliklere sahip. Bu başlık altında anlatacağımız oyunlar şunlar:

  Asphalt 9: Legends
  Traffic Racer
  CSR Racing 2
  Mario Kart Tour
  Car Parking Multiplayer

  Asphalt 9: Legends

  Asphalt serisi, pek çok oyuncunun tanıdığı bir yapım. Gameloft tarafından geliştirilen bu oyun, mobil oyunlara benziyor olsa da PC tarafında da oynanabiliyor. Oyundaki grafik kalitesi ve gerçekçilik harika düzeyde yer alıyor. 

  Oyun her ne kadar muazzam grafikler içerse de oyuncuların tepkisini almakta. Oyuncular, serbest sürüş modunun bulunmamasından şikayetçi. Ayrıca sık sık pay to win içermesi de bir diğer eleştirilen kısım. Buna rağmen grafikleri ve sürüş dinamikleriyle bu oyun tercih edilebilir.

  Bilgisayara kurmak için buraya tıklayın.

  Xbox’a kurmak için buraya tıklayın.

  Nintendo’ya kurmak için buraya tıklayın.

  Android’e kurmak için buraya tıklayın.

  iOS’a kurmak için buraya tıklayın.

  Traffic Racer

  Başarılı oyunlar arasında Traffic Racer da yer alıyor. En iyi araba oyunları arasında bulunan yapım Windows Mobile, iOS ve Android’de karşımıza çıkmakta. Oyunun amacı en uzak mesafeye gitmek. Yoğun bir trafik bulunuyor. Oyuncular, bu trafiğe karşı aralardan geçerek mesafeyi yükseltecek. Bu şekilde en yüksek skora ulaşabilecek. Oyunda seçilebilecek pek çok araç bulunduğundan da bahsetmiş olalım.

  Android’e kurmak için buraya tıklayın.

  iOS’a kurmak için buraya tıklayın.

  CSR Racing 2

  Mobil oyun tutkunları için bir diğer oyun CSR Racing 2 olarak yer almakta. Bu oyun, drag araba yarışı kategorisine giriyor. Oyunculara sunulan özelliklerden birisi özelleştirme desteği. 

  Kullanıcılar, araçları özelleştirerek kendi istediği hale getirebilir. Modifikasyon, oyuncuların en çok sevdiği oyun özelliklerinden birisi. Oyunda geçmiş modellerden günümüz modellere pek çok yarış otomobili bulunuyor.

  Android’e kurmak için buraya tıklayın.

  iOS’a kurmak için buraya tıklayın.

  Mario Kart Tour

  Mario hayranları için sunulan oyunlardan birisi de Mario Kart Tour olmakta. Mario serisine bayılanlar, oyunun kendi dünyasında kart modelleri ile yarışa katılabilecek. Çizgi filmden çıkmışçasına grafiklere sahip bu oyun, akıcı sürüş özellikleriyle de tercih ediliyor. Çıkalı birkaç yıl olan oyun, günümüzde halen mobil platformlarda oynanmakta.

  Android’e kurmak için buraya tıklayın.

  iOS’a kurmak için buraya tıklayın.

  Car Parking Multiplayer

  En iyi araba oyunları listesinde Car Parking Multiplayer’dan da söz etmeliyiz. Adından da anlaşılacağı üzere bu oyun, park etme oyunu. Oyuncuların amacı, kusursuz bir şekilde araç park etmeyi sağlamak. Oyun, detaylı göstergeleri ve fonksiyonları ile muhteşem bir deneyime ev sahipliği yapıyor. Oyunun yalnızca park etme amaçlı olmadığını da belirtelim. Oyuncular, Car Parking Multiplayer’da çok oyunculu bir şekilde yarış yapabiliyor.

  Android’e kurmak için buraya tıklayın.

  iOS’a kurmak için buraya tıklayın.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google Açıkladı: Arda Güler, Google Aramalarında Zirveye Ulaştı!

  EURO 2024'te Gürcistan'a karşı muhteşem performans sergileyen Arda Güler, Google aramalarında zirveye çıktı. Genç yetenek dünya gündeminde büyük ilgi gördü.

  Apple Watch Series 10, Tasarım ve Özellikleri ile Merak Uyandırıyor!

  Apple Watch Series 10, daha ince kasa ve daha büyük ekran ile geliyor. Ünlü analist Kuo'ya göre yeni model Eylül ayında iPhone 16 serisiyle tanıtılabilir.

  Deadpool ve Wolverine: Gişede Avengers ile Yarışacak

  Bu yılın en çok beklenen filmlerinden biri olan Deadpool & Wolverine, Marvel'ın sevilen iki karakterini bir araya getirerek sinemaseverlerle buluşacak. İlk öngörüler, filmin gişe rakamlarının Avengers filmleriyle yarışabileceğini ve hatta bazılarını geçeb

  Slovenya Danimarka Maç Özeti ve Golleri İzle! (VİDEO) Slovenya Danimarka Maçı Kaç Kaç bitti?

  EURO 2024'te C Grubu'nun ilk maçında Slovenya ile Danimarka, 1-1'lik skorla sahadan ayrıldı. Danimarka'nın golünü 17. dakikada Christian Eriksen kaydederken, Slovenya'nın eşitlik golü 77. dakikada Erik Janza'dan geldi. Bu sonuçla her iki takım da turnuvay

  En İyi Araba Oyunları (PC ve Mobil)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et