R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Twitch’e Yeni Rakip Geliyor! Meta Canlı Yayın Platformunu Deniyor!

  Çatı şirket Meta, son dönemde yeni atılımlarıyla adından söz ettiriyor. Şirket dünyanın en çok tercih edilen canlı yayın platformu Twitch’e rakip olmaya hazırlanıyor. Meta canlı yayın platformu testlerine başlandı. İşte detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  06.08.2022 14:58 1920 3 dk okuma süresi
  Twitch’e Yeni Rakip Geliyor! Meta Canlı Yayın Platformunu Deniyor!
  Son Düzenleme:

  Sosyal medyanın dev platformları Instagram ve Facebook ile birlikte WhatsApp çatı şirketi Meta, son dönemde önemli projelere imza atıyor. Metaverse başta olmak üzere geleceği şekillendirecek önemli projelere imza atan Meta, dijital dünyada tekelleşme hedefiyle yeni projeler açıklamaya devam ediyor. Ortaya çıkan bilgilere göre Meta, şimdi de canlı yayın platformu piyasasına giriş yapmaya hazırlanıyor. Facebook ve Instagram gibi platformlarda canlı yayın destekleriyle içerik üreticilerine kazanç fırsatı sunan Meta, şimdi doğrudan bu alanda faaliyet gösterecek bir platform kuruyor.

  Meta Canlı Yayın Platformu Super’ı Ortaya Çıktı!

  Meta Super

  Meta, dünya genelinde yoğun talep gören canlı yayın platformu hizmetlerine ağırlık vermeye başladı. İçerik üreticileri ile Instagram ve Facebook’ta belirli ölçekte çalışmalar gerçekleştirebilen Meta, doğrudan canlı yayın gerçekleştirilebilecek bir platform üzerinde çalışıyor. Ortaya çıkan bilgilere göre şirket tarafından uzun süredir belirli içerik üreticileri vasıtasıyla yeni kurulacak canlı yayın platformu üzerine test çalışmaları gerçekleştiriyor.

  İddialara göre Meta’nın canlı yayın platformunun adı “Super” olacak.

  Kısa bir süre önce ortaya çıkan bir raporla gün yüzüne çıkan canlı yayın platformu projesinde şirketin yaklaşık 100 kadar içerik üreticisiyle anlaşma yaptığı belirtildi. Yapılan anlaşma çerçevesinde 2020 yılından beri geliştirilmeye devam eden platformun test çalışmaları içerik üreticileri tarafından gerçekleştiriliyor.

  Meta Super

  Raporla ortaya çıkan platformun ilk dikkat çeken hususuysa yapısı nedeniyle ünlü isimlere ödeme yapmayı mümkün kılan “Cameo” platformuyla benzerlik taşıdığı oldu.

  Twitch’e Rakip Olacak!

  Canlı yayın platformu hizmetleri alanında lider pozisyonda Twitch bulunuyor. Türkiye’de de yaygın olarak tercih edilen Twitch, dünyaca ünlü içerik üreticilerini bünyesinde barındırıyor. Meta’nın, pazara hızlı bir giriş yaparak, Twitch’in pazardaki hegemonyasını kırmayı planladığı belirtiliyor. Hatta şirketin yönetici kademesinden yapılan bir açıklamaya göre söz konusu proje tamamen bağımsız olacak ve projeye dair 2 yıllık süreçte geri planda çalışmalar başarıyla yürütülüyor.

  Meta Super

  Çevrimiçi canlı yayın hizmetleri konusunda Twitch ile önemli benzerlikler teşkil eden fonksiyonlara sahip olduğu öne sürülen Super isimli platformun şimdiden popüler içerik üreticileriyle çalışmaya başladığı belirtildi. Hatta raporda bu içerik üreticilerinin isimlerine de yer verildi. İsimler arasında en çok dikkat çekenler ise “Andru Edwards” ve TikTok ünlüsü “Vienna Skye” gibi isimler oldu.

  Meta, kısa bir süre önce Instagram Reels için getirilen satış/bağış desteği özelliğinin kullanımını arttırmak için Facebook’taki “Canlı Alışveriş” desteğini sonlandırmıştı.

  Meta’nın test aşamasında olan yeni canlı yayın platformu Super için çıkış tarihi ise henüz belli değil. İlk testlerini gerçekleştiren Super’ın en erken 2023 yılında kullanıma açılabileceği belirtiliyor.

  Sizce Meta, canlı yayın platformu Super ile Twitch’in pazardaki gücünü egale edip, başarı elde edebilir mi? Siz hangi canlı yayın platformunu tercih ediyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni Game of Thrones Dizisinin İlk Görselleri Paylaşıldı!

  Game of Thrones evreninde geçen yeni dizi A Knight of the Seven Kingdoms, çekimlerine başladı. İlk görseli yayınlanan dizi, 2025 sonunda HBO'da yayınlanacak.

  Yeni Citroen C3 Aircross Geliyor: Avrupa Fiyatları Açıklandı!

  Yeni 2024 Citroen C3 Aircross nihayet tüm detaylarıyla tanıtıldı. İlk kez elektrikli ve 7 koltuklu seçeneklerle sunulacak modelin Avrupa fiyatları da duyuruldu.

  TikTok, Whee Uygulamasını Tanıttı: Instagram’a Rakip Olacak!

  TikTok, Instagram'a rakip yeni fotoğraf paylaşım uygulaması Whee'yi tanıttı. Yalnızca arkadaşlarla paylaşım imkanı sunan Whee, Türkiye'de erişime açıldı.

  Hidrojenle Çalışan Bisiklet Geliyor: Elektrikli Bisikletlere Yeni Bir Alternatif!

  İsviçreli HydroRide, hidrojenle çalışan yakıt hücreli bisikletiyle elektrikli bisikletlere hızlı dolum ve çevre dostu bir alternatif sunuyor.

  Twitch’e Yeni Rakip Geliyor! Meta Canlı Yayın Platformunu Deniyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et