R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Amazon Otonom Süpürge Üreticisi iRobot Şirketini Satın Alıyor!

  Amazon’dan ilginç bir satın alım haberi geldi. Dünya e-ticaret platformu, son dönemde otonom temizlik robotu üreticisi iRobot’u satın alıyor. 2 şirket arasındaki satın alım anlaşmasının 1.7 Milyar Dolar olduğu iddia edildi. İşte satın alıma dair ortaya çıkan bilgiler!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 06.08.2022 14:23 1482 2 dk okuma süresi
  Amazon Otonom Süpürge Üreticisi iRobot Şirketini Satın Alıyor!
  Son Düzenleme:

  Yakın zamana kadar “savaş robotu” üretimi gerçekleştiren iRobot, son yıllarda “otonom temizlik robotları” üretiyor. Ev temizlik teknolojisi alanında önemli bir Pazar payına sahip olan iRobot, şimdi de Amazon tarafından satın alımla gündemde bulunuyor. Ortaya çıkan bilgilere göre Amazon, iRobot şirketini satın almak için tam 1.7 Milyar Dolar’lık bir maliyeti gözden çıkardı.

  Amazon tarafından sadece otonom temizlik robotu üretimi gerçekleştiren bir şirket için bu denli devasa bir bütçe ayrılması, merak uyandırdı. Aslında Amazon söz konusu satın alımı başarıyla tamamlarsa şirketin teknolojisinden çok, otonom temizlik robotları sayesinde pazardan edindiği verilere ulaşmayı hedefliyor. Zira otonom temizlik robotları, kullanıldığı mekanın tüm haritasını/planını kayıt altına alıyor. Bu durumda kullanıldığı ev ve ofis gibi yerlerin tüm planları iRobot şirketi verilerinde yer alıyor.

  Amazon Kişisel Veri İhlalinden Eleştiriliyor!

  Amazon iRobot

  Amazon’un iRobot şirketini satın alma girişimiyle birlikte tepkilerde gecikmedi. Global ölçekte faaliyet gösteren “Kar Amacı Gütmeyen Dijital Haklar Organizasyonu(Fight fort he Future)” tarafından önemli açıklamalar yapıldı. Organizasyonun yöneticisi “Evan Greer” tarafından yapılan açıklamada;

  Amazon’un genel itibariyle bir e-ticaret platformu gibi değerlendirildiğini fakat bunun çok hatalı bir değerlendirme olduğuna dikkat çekti. Zira şirketin temel fonksiyonunun “gözetleme” olduğunu ve pazardaki gücünü ve karını buradan elde ettiğini belirtti.

  Amazon tarafından iRobot şirketini satın almasıyla birlikte ele geçireceği dataların, dünyanın her yerinde insanların yaşam alanlarının planlarına dair bilgisinin olması anlamına geliyor. Bu durumunda uluslararası bir şirketin evin yerleşimine dair en az sahibi kadar fikir sahibi olması sonucunu doğuracağı belirtildi.

  Söz konusu eleştirilere ilişkin Amazon cephesinden ise herhangi resmi bir açıklama ise gerçekleştirilmedi. Amazon sözcüsüAlexandra Miller” ise politikaları gereğince müşteri bilgilerinin güvenliği hususunda yüksek hassasiyete sahip olduğunu açıkladı. 

  Amazon ile ilgili ortaya çıkan iddialar hakkındaki sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  VALORANT Satın Alma Geçmişi Nasıl Kullanılır?

  VALORANT satın alma geçmişi, oyuncuların yaptığı satın alım işlemlerini gösteren bir sistemdir. Bu veriler sayesinde satın alınan ürün ve hizmetlere hızlıca ulaşılır.

  Kasım Ayında Amazon’dan Dev İndirimler İle Satın Alınabilecek Teknolojik Ürünler

  Black Friday indirim sezonunun açılmasıyla Amazon'da da birçok ürün indirime girdi. Buna göre birçok teknolojik ürün, Amazon'da indirimli olarak satılacak!

  iPad Air vs iPad Pro: Hangi Model Satın Almak İçin Daha Uygun?

  Apple'ın, bir bilgisayar gücünde olduğunu iddia ettiği yeni iPad Air ve iPad Pro modellerinin, tasarım da dahil olmak üzere birçok özelliği benzer.

  Elon Musk Sonunda Twitter’ı Satın Aldı: Platformda Ne Değişiklikler Yapacak?

  Uzun bir süreden sonra Elon Musk, Twitter'ı satın aldı. İlk olarak Twitter CEO'sunu işten çıkaran Musk, birçok değişiklik yapacağının da sinyalini verdi.

  Amazon Otonom Süpürge Üreticisi iRobot Şirketini Satın Alıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et