R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Amazon Otonom Süpürge Üreticisi iRobot Şirketini Satın Alıyor!

  Amazon’dan ilginç bir satın alım haberi geldi. Dünya e-ticaret platformu, son dönemde otonom temizlik robotu üreticisi iRobot’u satın alıyor. 2 şirket arasındaki satın alım anlaşmasının 1.7 Milyar Dolar olduğu iddia edildi. İşte satın alıma dair ortaya çıkan bilgiler!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  06.08.2022 14:23 1699 2 dk okuma süresi
  Amazon Otonom Süpürge Üreticisi iRobot Şirketini Satın Alıyor!
  Son Düzenleme:

  Yakın zamana kadar “savaş robotu” üretimi gerçekleştiren iRobot, son yıllarda “otonom temizlik robotları” üretiyor. Ev temizlik teknolojisi alanında önemli bir Pazar payına sahip olan iRobot, şimdi de Amazon tarafından satın alımla gündemde bulunuyor. Ortaya çıkan bilgilere göre Amazon, iRobot şirketini satın almak için tam 1.7 Milyar Dolar’lık bir maliyeti gözden çıkardı.

  Amazon tarafından sadece otonom temizlik robotu üretimi gerçekleştiren bir şirket için bu denli devasa bir bütçe ayrılması, merak uyandırdı. Aslında Amazon söz konusu satın alımı başarıyla tamamlarsa şirketin teknolojisinden çok, otonom temizlik robotları sayesinde pazardan edindiği verilere ulaşmayı hedefliyor. Zira otonom temizlik robotları, kullanıldığı mekanın tüm haritasını/planını kayıt altına alıyor. Bu durumda kullanıldığı ev ve ofis gibi yerlerin tüm planları iRobot şirketi verilerinde yer alıyor.

  Amazon Kişisel Veri İhlalinden Eleştiriliyor!

  Amazon iRobot

  Amazon’un iRobot şirketini satın alma girişimiyle birlikte tepkilerde gecikmedi. Global ölçekte faaliyet gösteren “Kar Amacı Gütmeyen Dijital Haklar Organizasyonu(Fight fort he Future)” tarafından önemli açıklamalar yapıldı. Organizasyonun yöneticisi “Evan Greer” tarafından yapılan açıklamada;

  Amazon’un genel itibariyle bir e-ticaret platformu gibi değerlendirildiğini fakat bunun çok hatalı bir değerlendirme olduğuna dikkat çekti. Zira şirketin temel fonksiyonunun “gözetleme” olduğunu ve pazardaki gücünü ve karını buradan elde ettiğini belirtti.

  Amazon tarafından iRobot şirketini satın almasıyla birlikte ele geçireceği dataların, dünyanın her yerinde insanların yaşam alanlarının planlarına dair bilgisinin olması anlamına geliyor. Bu durumunda uluslararası bir şirketin evin yerleşimine dair en az sahibi kadar fikir sahibi olması sonucunu doğuracağı belirtildi.

  Söz konusu eleştirilere ilişkin Amazon cephesinden ise herhangi resmi bir açıklama ise gerçekleştirilmedi. Amazon sözcüsüAlexandra Miller” ise politikaları gereğince müşteri bilgilerinin güvenliği hususunda yüksek hassasiyete sahip olduğunu açıkladı. 

  Amazon ile ilgili ortaya çıkan iddialar hakkındaki sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  ŞOK Marketler’den Yeni Hamle: Online Market Platformu İstegelsin'i Satın Aldı!

  ŞOK Marketler, online market platformu İstegelsin'i 220 milyon TL karşılığında tamamen satın aldıklarını açıkladı.

  Baseus, Yeni Kulaklığı AirGo 1 Ring’i Tanıttı: Açık Tasarımıyla Göz Alıyor!

  Baseus AirGo 1 Ring kablosuz kulaklık, açık tasarımı, uzatılmış pil ömrü, mekansal ses kalitesi ve kullanım kolaylığı sunan ergonomik yapısıyla piyasaya çıkıyor.

  Oyun Bilgisayarı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

  Oyun bilgisayarı, yüksek teknik standartlarıyla oyunculara hitap ediyor. Oynayacağınız oyun her ne olursa olsun ister PC ister laptop’ta, oyunu en iyi şekilde deneyimlersiniz.

  Amazon Rufus Resmen Çıktı: Alışverişte Yapay Zeka Asistanı Dönemi Başlıyor!

  Amazon'un yapay zeka asistanı Rufus, alışveriş deneyimini kişiselleştirerek kullanıcıların en iyi ürünleri bulmasına yardımcı oluyor.

  Amazon Otonom Süpürge Üreticisi iRobot Şirketini Satın Alıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et