R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Twitch

  Twitch, 2011 yılında kurulan online canlı yayın platformudur. 2011 yılında Justin Kan ve Emmeett Shear tarafından kurulan platform 2014 yılında 970 milyon dolar karşılığında Amazon tarafından satın alınmıştır. Temmuz 2020’de açıklanan verilere göre Twitch’te 7 milyon yayıncı ve aylık 140 milyonun üzerinde kullanıcı yer almaktadır.

  Twitch’in içeriğinde ise genellikle oyun ve sohbet odaklı yayınlar bulunmaktadır. Kişisel oyun yayınlarının yanı sıra Lol, Valorant vb. gibi oyunların resmi hesaplarında e-spor karşılaşmalarını da Twitch üzerinden izleyebilirsiniz.

  Twitch’te Nasıl Para Kazanılır?

  Eğer Twitch yayıncısıysanız veya yayıncı olmayı düşünüyorsanız Twitch’te para kazanmanın birçok yolu vardır. İşte Twitch’te para kazanma yöntemleri;

  Yayın İçi Reklamlar

  Twitch’te yayın yapıyorsanız yayın içerisinde vereceğiniz reklamlar yoluyla para kazanabilirsiniz. Yayın içi reklamları yayın ayarları sayfasından ayarlayabileceğiniz saat başı gösterilecek reklam sayısı ayarıyla veya yayın sırasında “İzleyicilere reklam göster” tuşuna tıklayarak gösterebilirsiniz. 

  Abonelikler ve Bağışlar

  Abonelikler ve bağışlar Twitch’in en bilindik ve en çok para kazandıran yöntemlerinden biridir, fakat yayın açtığınız gibi abonelik seçeneği açılmamaktadır. Bit ve abonelik ile kullanıcılardan bağış alabilmek için Twitch iştirak programının şartlarını karşılamanız gerekmektedir. Twitch iştirak programı için gerekli olan şartlar şunlardır;

  • 50 takipçiye ulaşmak
  • Son 30 günde toplamda 8 saat yayın yapmak
  • Son 30 gün içinde 7 farklı gün yayın açmak
  • Ortalama 3 izleyici

  Bu şartları karşıladığınızda program şartlarını tamamlamış oluyorsunuz. Bu aşamadan sonra abonelik ve bit seçenekleri açılmaktadır. Böylece, abonelikler ve bağışlar sayesinde para kazanabilrsiniz. 

  Marka Ortaklıkları

  Marka ortaklıkları çok para kazandırmasına rağmen herhangi bir markadan ortaklık almak için büyük kitlelere ulaşmanız gerekmektedir. Twitch partneri olup kitlenizi büyüttükten sonra markalardan ortaklık alma şansınız artmaktadır. Twitch partneri olmak için gereken şarlar şunlardır;

  • Son 30 günde en az 25 saat yayın
  • Son 30 gün içinde 12 farklı günde yayın açmak
  • Ortalama 75 izleyici

  Twitch Nasıl Üye Olunur?

  Twitch’e üye olmak için uygulamanız gereken adımlar şunlardır;

  1. Twitch.tv adresine girin.
  2. Sitenin sağ üst kısmında mevcut olan “Kayıt ol” butonuna tıklayın.
  3. Açılan sayfada istenen bilgileri doldurun. (Telefon numarası yerine ”Bunun yerine e-postayı kullanın” diyerek e-posta adresinizi kullanabilirsiniz.)
  4. Açılan sayfada istenen bilgileri doldurun. (Telefon numarası yerine ”Bunun yerine e-postayı kullanın” diyerek e-posta adresinizi kullanabilirsiniz.)
  5. Ardından kayıt olmak için seçtiğiniz e-posta adresine veya telefon numaranıza gelen kodu girerek kayıt olma işlemi tamamlayabilirsiniz. 

  Twitch Kanal Sadakat Puanı Nedir?

  Twitch kanal sadakat puanı Twitch’e 2019 yılında eklenen bir özelliktir. Bu özellikle birlikte takip ettiğiniz yayıncıları izlediğiniz zamanlarda puan kazanıyorsunuz. Kazandığınız bu puanları ise rastgele abonelik ifadesi kazanma, mesajınızı vurgulama, abone emote’ları açma ve abonelere özel sohbet modunda mesaj yazmak gibi birçok ödül için harcayabilirsiniz. Bu ödüller haricinde Twitch yayıncıları kendi istedikleri ödülleri ekleme seçeneğine de sahiptir. Yayıncılar tarafından en çok eklenen ödüller şunlardır;

  • Su içme
  • Dik durma
  • Şınav/Mekik çekme
  • İstediğiniz birine belli bir süreliğine timeout atma
  • Şarkı çalma
  • Oyun içindeki bir karaktere isim verme
  • Çeşitli ses efektleri (Çığlık, alkış vb.)

  Twitch kanalınızda kanal sadakat puanını aktifleştirebilmek için iştirak olmanız yeterlidir. Twitch iştirak programının gereksinimleri tamamlandığı taktirde “Yayın yöneticisi” kısmına giriş yaparak kanal sadakat puanını açmanız mümkündür.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Twitch
  Twitch Logo Twitch Logo
  Kayıt

  Seçenekli

  Sahip

  Amazon

  İlk piyasaya sunulma tarihi

  06.06.2011

  Site türü

  Gerçek zamanlı veri akışı servisi

  Ticari

  Evet

  Geçerli durum

  Aktif

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et