R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Microsoft Edge Tarayıcısı 3. Sıraya Düşmek Üzere!

  Microsoft Edge tarayıcısı masaüstü tarayıcılar arasında 2. sıradaki lokasyonunu koruyor. Bu pozisyonunu kaybetmek üzere. Çünkü Safari, Edge’yi baskılıyor.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  03.03.2023 12:04 1843 3 dk okuma süresi
  Microsoft Edge Tarayıcısı 3. Sıraya Düşmek Üzere!
  Son Düzenleme:

  Internet Explorer, yakın zamanda tamamen tarihe karışan bir tarayıcı oldu. Artık Microsoft’un resmî olarak kullandığı uygulama Edge olarak yer alıyor. Edge, güncel verilere baktığımızda hatırı sayılır bir kullanım oranına sahip. Safari’nin bile önünde olan Edge, yakın zamanda bu sırasını kaybedebilir. Çünkü rekabet kızışmaya başladı.

  Safari, Microsoft Edge tarayıcısına çok yaklaştı

  Masaüstü tarayıcı kullanım oranlarını değerlendirdiğimizde Chrome, zirvede yer alıyor. Edge ise %10,84 ile 2. sırada. Safari, Edge’nin arkasında %10,14’lük pazar payına sahip. Yani Safari, bir önceki aya göre ciddi bir yükselme kaydetti. Aslına bakarsak daha önceki aylarda da böylesine yakınlaşmalar yaşandı. Bu seferki yakınlaşma biraz daha kritik durumda.

  Edge, özellikle 2022 yılının Nisan ayından sonra öne çıkmaya başladı. Ardından Safari’nin önünde yer almaya başladı. Sonrasında seviyesini uzun bir süre korudu. Güncel verilere göre Safari, küçük bir farkla 3. sırada. Bu, Mart ayında Edge’nin koltuğunu sarsabilir.

  Bir önceki ayın verilerine baktığımızda Edge, %11,08’lik bir paya hakim. Safari ise %9,33’lük pay ile pazardaki konumunu koruyor. Özetle Edge, riskli durumda. Safari ise Edge’yi Mart ayı raporlarının açıklanmasıyla geçebilir.

  Diğer tarayıcıların durumu

  Masaüstü tarayıcıları incelediğimizde Chrome, liderliğini konuşturuyor. Chrome’un payı %66,12 olarak açıklandı. Bu, önceki aylara göre düşmüş hali olarak yer alıyor. 2. sırada yer alan Edge ise %10,84 olurken Safari %10,14. 4. sırada ise %6,84 ile Firefox bulunuyor. Bir sonraki sırada yer alan Opera’nın pazar payı %3,21 olmakta. Listenin 6. sırasında ise %0,83 ile 360 Safe bulunuyor.

  Mobil tarayıcılar pazar payın raporlarında ise sonuçlar daha farklı. Microsoft Edge tarayıcısı burada görünmüyor. Chrome’un payı ise %66,08 olmakta. İkinci sırada yer alan Safari ise %23,97’lik paya sahip. Listenin devamında Samsung Internet, Opera, UC Browser ve Android bulunuyor.

  Tablet pazar payında ise daha ilginç bir tablo bizleri karşılıyor. Chrome ile Safari birbirine oldukça yakın. Chrome’un pazar payı %49,43 olarak yansıyor. Safari ise bir miktar düşüş yaşamış durumda. Tablodaki payı ise %34,74. Listenin devamında Android, Opera, Edge ve Puffin yer almakta.

  Tüm platformlara baktığımızda Chrome lider, Safari ikinci sırada bulunuyor. Chrome’un pazar payı %65,74, Safari’nin ise %18,86. 3. sırada yer alan Microsoft Edge tarayıcısı ise %4,27. Listenin devamında Firefox, Samsung Internet ve Opera bizleri karşılıyor.

  Türkiye’de Chrome, dünya geneline göre daha çok kullanılıyor

  Türkiye’de Chrome’un kullanım oranında düşüş olsa da halen ciddi bir kullanımı mevcut. Geçtiğimiz aylarda %84 orana sahip Chrome, şu anda %76,16 ile listeye yansıyor. Safari’de ise ciddi bir yükseliş hakim. 2. sırada yer alan Safari’nin pazar payı %13,06 olarak açıklandı. Tablonun devamında Samsung Internet, Opera, Edge ve Yandex Browser bulunuyor.

  Masaüstü tarayıcıların Türkiye’deki kullanım oranları ise daha ilginç. Bu tabloda Chrome, %77,41’lik bir paya yer veriyor. 2. sırada ise %7,76 ile Opera tarayıcı yer alıyor. Microsoft Edge tarayıcısı ise %6,48 ile 3. sırada bulunmakta. Devamında Safari, Firefox ve Yandex Browser bizlerin önüne çıkıyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Microsoft Onayladı: Yeni Mobil Uygulama Mağazası Geliyor

  Microsoft, mobil cihazlar için özel bir uygulama mağazası üzerinde çalıştığını duyurdu. Bu yeni mağaza, Apple App Store ve Google Play Store ile rekabet edebilir.

  Windows 11 Güncellemeleri Hızlanıyor: Microsoft Yeni Özelliği Test Ediyor

  Microsoft, Windows 11 kullanıcılarına işletim sistemi güncellemelerini daha hızlı sunmak amacıyla yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.

  Microsoft Skandalı: Kullanıcının Windows'u Korsan Yöntemle Etkinleştirildi

  Microsoft teknik destek ekibinin, bir kullanıcının satın aldığı Windows 10 işletim sistemini korsan yöntemle etkinleştirdiği ortaya çıktı. İşte bu olayın merak edilen detayları.

  Microsoft, E3 2023'e Fiziksel Olarak Katılmayacak

  E3 2023'te Microsoft'un yer almayacağı söylentileri yayılırken, nedenini öğrenin.

  Microsoft Edge Tarayıcısı 3. Sıraya Düşmek Üzere!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et