R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Yandex

  Yandex N.V, Rusya merkezli dünya çapında bir internet şirketidir. Çok çeşitli mal ve hizmet sunan Rusya'nın en büyük teknolojik firmasıdır. 

  Rusya'nın en büyük arama motoruna sahip olmakla tanınan bu şirket, ayrıca teknoloji ve internetin diğer birçok alanında da aktiftir:

  • Müzik platformu
  • E-ticaret
  • Yapay zeka
  • Yandex.Taxi üzerinden araç çağırma (Uber ile iş birliği)
  • Kendi kendine giden arabalar
  • Yandex.Haritalar aracılığıyla Haritalar
  • Uygulama analizi
  • Veri yönetimi
  • Çevrim içi reklamcılık
  • Yandex.Mail üzerinden e-posta hizmetleri
  • Akıllı ev teknolojisi
  • Windows, iOS ve Android için Alice sesli asistanı
  • Yandex Browser adlı web tarayıcısı

  Yandex’in şu anki CEO’su olan Arkady Borkovsky ve Ilya Segalovich, 1997'de Yandex'i kurdu. Firma 2011 yılında halka açıldı ve şu anda NASDAQ'da YNDX koduyla listeleniyor.

  Yandex Ne İçin Kullanılır?

  Yandex, kullanıcıların hem çevrim içi hem de gerçek dünyada gezinmesine yardımcı olmak için tasarlanmış arama motoru, yapay zeka ve analitiği içeren hizmet portföyüyle tanınan bir teknoloji firmasıdır. Yandex, 1997'deki başlangıcından bu yana, sonuçların değerli olduğunu garanti etmek için bir dizi yüksek teknoloji algoritması kullanarak, kullanıcılarına alakalı ve yararlı arama sonuçları sağlamaya çalışmaktadır.

  Yandex'in giriş adresi https://www.yandex.com.tr'dir. Bu adres üzerinden, Yandex'in arama motoru, e-posta, hava durumu, navigasyon, müzik, bulut depolama gibi birçok hizmetine erişebilirsiniz. Yandex, Rusya'da en büyük internet şirketidir ve çok sayıda farklı hizmet sunmaktadır. Yandex, kullanıcılarına en iyi hizmeti sunmak için sürekli olarak geliştirilmektedir.

  Yandex'in başarısı arama motoru performansından kaynaklansa da, şirketin amacı insanların interneti etkili bir şekilde deneyimlemesini sağlamaktır. Yandex'in başlıca temel ürünlerinden birkaçı şöyle:

  Konuşma Kiti

  Yandex, kullanıcıların web deneyimini iyileştirmek için ses teknolojisinin geliştirilmesinde öncüdür. Yandex, bulut hizmetlerinden yararlanarak mobil uygulamaları için entegre çözümlere ihtiyaç duyan şirketler için çeşitli ses tanıma teknolojileri sunar.

  Harita API'leri

  Tüm dünyada yüzlerce işletme tarafından kullanılmakta olan harita API’leri, sektördeki en hatalı verilerdir. Yandex ise çok çeşitli veriler sağlar. Harita API'leri; programların, uygulamaların ve diğer hizmetlerin çok çeşitli amaçlar için kesin konum verileri sunmasına imkan tanır. Bu harita verilerine erişim, uygulama veya hizmet oluşturan geliştiriciler için kritik öneme sahiptir. 

  Yandex ve Gizlilik

  Yandex, gizlilik taahhüdü açısından bir endüstri lideridir.. Firma, müşterilerin verilerinin güvende olduğunu ve yalnızca son kullanıcı deneyimini geliştirmek için kullanıldığını garanti etmek için bir dizi gizlilik önlemi kullanır. Kullanıcılar verilerinin korunmasını istediğinden, dünyadaki diğer birçok arama motoru gibi, mahremiyete olan bağlılıklarını güçlendirmeye devam ediyor.

  Yandex.com Güvenli mi?

  Yandex’e ait olan tarayıcı DNS sahtekarlığını önleme, DNSCrypt ve güvenli olmayan ağlarda otomatik HTTPS desteği dahil olmak üzere bir dizi güvenlik özelliğine sahiptir.

  Bu yeteneklere rağmen, Yandex Tarayıcı birçok gizlilik sorununu ortaya çıkarmakta. Kullanıcılar, Yandex'in arama sorgularını topladığını ve analiz için Yandex sunucusuna gönderdiğini iddia etmişti.

  Ayrıca tarayıcının kapalı kaynaklı bir proje olduğunu da belirtmekte fayda var, bu nedenle kullanıcılar kaynak kodunu görüntüleyemiyor ve tarayıcının arka planda ne yaptığını değerlendiremiyor.

  Bazı kullanıcılara göre Yandex Browser, verilerinizi toplamak ve gerektiğinde yetkililere göndermek için gerekli tüm haklara sahip. Tarayıcının Rus hükümetiyle bağlantılı olduğuna dair suçlamalar da var.

  Yandex Neden Önemli?

  Yandex'in pazar payı rakamları oldukça istikrarlı ve Yandex'in Rusya'nın en iyi arama motoru olmaya devam edeceği düşünülmekte. Arama motoru; Belarus, Ukrayna, Kazakistan ve Türkiye dahil olmak üzere bir dizi başka ülkede de popüler ve popülaritesi giderek artmakta.
   

  Yandex'in Google'a göre sahip olduğu ve Yandex'in öngörülebilir gelecekte pazar hakimiyetini sürdürmesine yardımcı olacak en önemli üç avantajı:

  1) Yandex Portalı Küçümsenemez

  Yandex, Rusya'nın önde gelen medya firmasıdır ve birçok Rus için Yandex.ru, ilk giriş yapılan web sitesidir. Aylık ziyaretçi sayısı 54 milyonun üzerinde olan Yandex; Google gibi ücretsiz e-posta, gerçek zamanlı trafik haritaları, müzik, filmler, resim depolama ve çok daha fazlasını sağlar. 

  2) Yandex, Android Pazarına Hakim

  Rusya'da Android, mobil pazarın yüzde 70'inden fazlasını oluşturuyor ancak yine de Yandex, Android akıllı telefonlarda arama pazarının yüzde 52'sini elinde tutuyor. Google Arama’nın Android için yerleşik arama motoru olduğunu da unutmamak gerekiyor.

  3) Rusça Aramalarda Yandex Ön Planda

  Yandex, özellikle Rusya pazarı için tasarlanmıştır ve Rus arama sorunlarıyla ilgilenmek için uygundur. Genel olarak Google, İngilizce dışındaki aramalarda kullanıcının heceleme konusundaki niyetini yorumlamada İngilizce 'deki kadar iyi olmasa da, Rusça'da özellikle kötüdür.

  Örneğin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in eski eşi “Putin” yerine “Putina” soyadını taşıyor. Google arama, yalnızca yazıldığı gibi tam kullanıcı sorgusu ile ilgili sayfaları sıralarken, Yandex, kullanıcının nasıl yazdığına bakılmaksızın eş anlamlıları ve kullanıcı amacını yorumlayabilir.

  Yandex ve Google Arasındaki Farklar

  Hem Yandex hem de Google arama motorları olarak çalışsa da ikisi arasında birkaç önemli fark vardır:

  • Yandex, yerel SEO'ya ve bölgeselliğe öncelik verir. Yandex, yalnızca belirli bir konumdaki web sayfalarını görüntüleyen coğrafi aramalar yapar. Sonuç olarak, çeşitli alanlardaki kullanıcılar aynı arama sorgusu için farklı sonuçlar görecektir.
  • Sıralama değişikliklerinin ortaya çıkması genellikle daha uzun sürer. Siteler genellikle Google'dan daha yavaş hızda taranır. Derecelendirme iyileştirmeleri ve genel gelişim söz konusu olduğunda, biraz daha sabırlı olmanız gerekecek.
  • Yandex, yeni sayfa içeriğine öncelik verir. Yandex’e göre alakalı ve kapsamlı bilgiler eklemek siteler için kritik bir stratejidir.
  • Bir alan adının yaşı ve başlangıç ​​tarihi, Yandex'te üst sıralarda yer almak için önemli faktörlerdir. Alan adınızın üst sıralarda yer alması için genellikle daha eski olması ve çok sayıda yeni yazıya sahip olması gerekir.

  Yandex yan kuruluşları nelerdir?

  Yandex, Rusya'da en büyük internet şirketidir ve birçok farklı alanda hizmet sunmaktadır. Yandex, şu anda aşağıdaki yan kuruluşlarına sahiptir:

  • Yandex.Market: Rusya'daki en büyük e-ticaret platformudur.
  • Yandex.Taxi: Rusya, Ukrayna ve Baltık ülkelerinde popüler bir taksi uygulamasıdır.
  • Yandex.Music: Rusya ve diğer bazı ülkelerdeki müzik dinleme ve indirme hizmetidir.
  • Yandex.Navigator: Rusya'daki en popüler GPS navigasyon uygulamasıdır.
  • Yandex.Weather: Rusya ve diğer bazı ülkelerdeki hava durumu uygulamasıdır.
  • Yandex.Disk: Rusya ve diğer bazı ülkelerde bulunan bulut depolama hizmetidir.

  Bu yan kuruluşlar, Yandex'in Rusya ve diğer bazı ülkelerdeki en popüler internet hizmetlerinden bazılarıdır. Yandex, düzenli olarak yeni yan kuruluşlar kurmakta ve mevcut yan kuruluşlarını büyütmektedir.

   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Yandex
  Yandex Logo Yandex Logo
  Kuruluş tarihi

  2000

  Gelir

  2.83 Milyar US$ (2019)

  Çalışan sayısı

  8.854 (2019)

  Yan kuruluşları

  Agnitum, Yandex Data Factory

  Kurucuları

  İlya Segaloviç, Arkadi Voloj

  Tür

  İnternet Arama motoru

  Genel merkezi

  119021 Lev Tolstoy Sok. No. 16, Moskova, Rusya

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et