R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Internet Explorer’a Veda! Microsoft’un Internet Explorer’ı Bugün Kapandı!

  Bir dönemin internet ile bağlantının en temel aracısı olan Internet Explorer, 27 yıllık tarihini bugün itibariyle sonlandırdı. Artık Internet Explorer tarayıcısı olmayacak.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  15.06.2022 16:43 1759 2 dk okuma süresi
  Internet Explorer’a Veda! Microsoft’un Internet Explorer’ı Bugün Kapandı!
  Son Düzenleme:

  Microsoft'un Windows işletim sistemi için geliştirdiği Internet Explorer, bundan tam 27 yıl önce kullanılmaya başlanmıştı. 27 yıllık tarihi boyunca pek çok eleştiri, skandal ve avantajlarıyla gündemden düşmeyen Internet Explorer, çok uzun zamandır rekabeti kaybetmişti. Tüm bu gelişmelerin ardından Microsoft’, Windows’taki web tarayıcısı Internet Explorer’a veda etti ve tamamen kapattı. 

  Internet Explorer Pazarı Kaybetmişti

  Internet Explorer web tarayıcısı, yakın bir tarihe kadar Windows işletim sistemi ile birlikte geliyor ve kesinlikle kaldırılamıyordu. İlk dönemlerinde kullanıcılar için internete erişimin en temel aracı haline dönüşmüş olsa da zamanla bilgisayarlarda ciddi performans sorunlarına ve çok ağır çalışma problemleri yaşamaya neden olmuştu. Bu gibi gelişmeler, yükselen internet piyasasında karşısına çıkan Mozilla Firefox, Google Chrome ve Opera gibi rakipler karşısında çok geride kalmasına neden olmuştu.

  Microsoft’ta her geçen gün popülerliğini yitiren ve adeta Windows işletim sisteminde sadece diğer web tarayıcılarının indirilebilmesi amacıyla kullanılır duruma gelen Internet Explorer’dan umudunu kesmişti. 2003 yılında internet piyasasının %95 gibi devasa bir alanını kaplayan kullanım oranına sahip olan Internet Explorer için Microsoft’tan, 2020’de veda kararı gelmişti.

  Microsoft 2020 yılında Internet Explorer web tarayıcısının kapatılacağını duyurmuştu. Alınan karar 2 yıllık sürenin ardından kademeli olarak kullanıcılara gönderilen uyarların neticesinde bugün itibariyle tamamen kapandı. Artık bilişim dünyasında Internet Explorer web tarayıcısı yer almayacak.

  Microsoft, en son 2013 yılında Internet Explorer 11 sürümünü yayınlamıştı.

  Internet Explorer Yeni Tarayıcı Edge’de Yaşayacak

  Microsoft Edge

  Microsoft’un aldığı kararla birlikte 15.06.2022 tarihinde tamamen kapatılan Internet Explorer, artık tek başına bir web tarayıcısı olarak hizmet veremeyecek. Ancak Microsoft, tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Internet Explorer’dan tam anlamıyla da vazgeçemiyor. Şirket, bir web tarayıcısı olarak Internet Explorer’ı sunmayacak olsa da yeni nesil tarayıcısı Edge üzerinde bir “Internet Explorer Mode” özelliği sunacak. 

  Microsoft Edge web tarayıcısı kullanıcıları bu modu aktif hale getirerek, kült web tarayıcısı Internet Explorer’ın bazı özelliklerini kullanabilmelerine olanak sağlayacak.

  Microsoft’un yeni nesil tarayıcısı Edge, 2015 yılında piyasaya sürülmüştü. Daha az bellek tüketimi ve daha seri kullanım deneyimi vaat eden Microsoft’un yeni nesil web tarayıcısı Edge, Pazar payını büyütmeye devam ediyor. Microsoft, Internet Explorer ile bir dönem %90’ından fazlasına sahip olduğu pazarda Edge ile %10’luk dilimine sahip olmasının sevincini yaşıyor. Ancak bu oran düşük gibi görünüyor olsa da Google Chrome’nin(Pazar payı %67), ardından ikinci sıradaki web tarayıcısı konumunda yer almasını sağlıyor. Pazarın en popüler üçüncü web tarayıcısı ise Apple Safari oldu.

  27 yıllık Internet Explorer tarayıcısının kapanmasına dair siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Türk Astronot Alper Gezeravcı Bugün ISS'te Oksijen Saturasyonu Deneyi Yapacak: İşte Detaylar!

  Alper Gezeravcı'nın ISS'teki deneyleri, uzayda insan yaşamını destekleyecek bilimsel bulgular sağlıyor. Oksijen Saturasyonu ve diğer önemli çalışmaları içeriyor.

  TRT'nin Yeni Dijital İçerik Platformu Bugün Lansmanla Tanıtılıyor!

  TRT 2 kanalında canlı olarak yayınlanacak olan etkinlik ile TRT'nin yeni dijital içerik platformunun tanıtımı yapılacak. TRT'nin dijital platformunda özel içerikler yer alacak!

  Apple Store Kapandı! Yeni Zam mı Geliyor? (İşler Sandığınız Gibi Değil!)

  Apple, ürün satışlarını yaptığı mağazası Apple Store'u yeniden kapattı. Bunun nedeninin zam değil, yeni bir iPad modelinin tanıtılması olduğu öğrenildi.

  Google Pixelbook’a Veda! Google Projeyi İptal Etti!

  Google'nin Tensor işlemci ile geleceği iddia edilen Pixelbook projesi iptal edildi. Şirket bu proje için ayırdığı kaynağı farklı bir alana yöneltecek. İşte Google Pixelbook projesinden detaylar!

  Internet Explorer’a Veda! Microsoft’un Internet Explorer’ı Bugün Kapandı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et