R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google Fiber 5 Gbps Hızı Ucuza Verecek!

  Google Fiber 5 Gbps internet hızı sunmaya başladı. Üstelik firma, bu paketi simetrik bir şekilde sağlıyor. Yani 5 Gbps indirme ve yükleme hızı olarak.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  16.02.2023 14:54 1543 3 dk okuma süresi
  Google Fiber 5 Gbps Hızı Ucuza Verecek!
  Son Düzenleme:

  Google, günümüzün en önemli şirketlerinden birisi. Şirket, her ne kadar arama motorları ile tanınsa da aslında farklı hizmetler de sunuyor. Bu hizmetlerden birisi de fiber internet ağı. Google, güncel olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde fiber internet paketleri sunmakta. Sunulan bu paketler şu anda 1 Gbps ve 2 Gbps olarak sağlanıyor.

  1 Gbps internet aylık 70 dolar olarak satılmakta. 2 Gbps internet paketi ise aylık 100 dolar. Yani asgari ücretle geçinen bir ABD vatandaşı 2 Gbps interneti rahatlıkla alabilmekte. Google, üstüne biraz daha koyarak şimdi de 5 Gbps internet paketini satışa sunuyor. Ayrıca fiyat da gayet uygun.

  Google Fiber 5 Gbps internet hızı sunacak

  Google Fiber, geçtiğimiz aylarda 5 Gbps testlerine başlamıştı. Bu testlerle beraber 5 Gbps indirme ve 5 Gbps yükleme hızı sunuluyordu. Artık bu testlerin sonuna gelinmiş durumda. Ekip, şimdi kullanıcılarına bu hizmeti sunmayı amaçlıyor. Şunu belirtelim ki bu altyapı, ABD’nin her şehrinde bulunmuyor. Yalnızca Kansas, West Des Moines ve Salt Lake bölgelerinde yer alıyor. Yani bu bölgelerdeki vatandaşlar, 5 Gbps hızdan yararlanabilecek.

  5 Gbps simetrik internetin fiyatı ise 125 dolar olarak açıklandı. Yani müşteriler, aylık 125 dolar ödeyerek 5 Gbps hız alacak. ABD’de aylık en düşük kazancın 1.600 dolar olduğunu düşünürsek bu gayet uygun bir fiyat. Tabii bu genellikle iş hayatına yeni atılanlar için geçerli. Yani ABD’de aylık ücretler daha yüksek.

  Google Fiber’in 5 Gbps internet paketinden yararlanan müşterilere ayrıcalıklar da sunulmakta. Müşteriler, buna ek olarak Wi-Fi 6 yönlendirici ve ağ genişletici alabiliyor. Ayrıca 10 Gbps altyapı için evin altyapısı da güncellenebiliyor. Bu durum, Google Fiber’in gelecekte 10 Gbps hızları evlere getireceği anlamına gelmekte.

  5 Gbps ne kadar hızlı?

  Google Fiber 5 Gbps internet hızı ile birlikte müşterilerini sevindirmiş durumda. Henüz yaygın olmasa da yine de bu da güzel bir gelişme. Rakiplerine baktığımızda rakiplerin bu hızı daha yüksek fiyatlara sunduğu görülüyor. Peki 5 Gbps internet ile neler yapılır? Biraz bunu konuşalım. Öncelikle şunu belirtelim ki bu paket simetrik. Yani hem indirme hem yükleme hızı 5 Gbps olmakta.

  GTA V indirmek isteyen bir oyuncu, internetten 100 GB civarında boyut çekecek. 5 Gbps hız ile beraber oyun, stabil olarak 2 dakika 51 saniyede iniyor. Tabii Steam ve Epic Games, sıkıştırma yaptığı için boyut daha düşük oluyor. Yani oyun, tahminen 2 dakikanın altında bir sürede tamamlanır.

  Bir YouTuber’ın hayatını ele alalım. Video yüklemek için günümüzde yüksek kaliteye önem göstermek gerekir. Özellikle uzun videoların boyutu da yüksek olur. Mesela 20 GB’lık bir video olsun. Bu videoyu yüklemek için gereken süre 34 saniyedir. Yani 20 GB, 5 Gbps hız ile 34 saniyede yüklenir. Yayıncılar ve içerik üreticiler için yüksek hızlar, oldukça önemli. Bu hızların ev kullanıcıları adına gelecekte ülkemiz için de mümkün olmasını diliyoruz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni Yapay Zeka Google Genie Tanıtıldı: Oyun Yapabiliyor!

  Google DeepMind, görüntüleri anında 2D platform oyunlarına çevirebilen Genie isimli yapay zeka teknolojisini duyurdu.

  Google'ın Oturum Açma Sayfası Yenileniyor: Kullanıcı Dostu Bir Tasarıma Kavuşuyor!

  Google, her türlü cihaz için optimize edilmiş, kullanıcı dostu yeni oturum açma sayfasını sunuyor. Estetik ve işlevsellik bir arada.

  Google Chrome, Yapay Zeka Destekli Yazma Asistanını Test Ediyor!

  Google, Chrome'da 'Yazmama Yardım Et' adı verilen yenilikçi bir yapay zeka destekli özelliği deniyor. Bu özellik, metin oluşturmaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

  Google Pay Mobil Uygulamasının Yolculuğu Sona Eriyor!

  Google Pay yerini Google Wallet'a bırakıyor. ABD'de 4 Haziran 2024'te bu önemli değişim gerçekleşecek.

  Google Fiber 5 Gbps Hızı Ucuza Verecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et