R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google Chrome Windows 7 Desteği Sona Eriyor!

  Google Chrome Windows 7 desteği için aldığı kararı açıkladı. Buna göre gelecekte Google Chrome’un Windows 7’yi desteklemeyeceği duyuruldu.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  09.12.2022 15:18 3078 3 dk okuma süresi
  Google Chrome Windows 7 Desteği Sona Eriyor!
  Son Düzenleme:

  Windows 7 ve Windows 8.1, Windows 10’dan önce geliştirilen işletim sistemleri. Artık bu işletim sistemlerinin emekliye ayrılma vakti geldi. Bundan dolayı Microsoft, aldığı kararla beraber desteği sona erdirecek. Bu doğrultuda Google da bazı kararlara yer verdi.

  Google Chrome Windows 7 desteği bitiyor

  Microsoft, Windows 7 için daha öncesinde genişletilmiş güvenlik güncelleştirmeleri sunuyordu. Sunulan bu destek ile beraber kullanıcılar, ücret ödeyerek güncelleme alabiliyordu. Artık sağlanan desteğin sonuna gelindi. Yakında Windows 7 için güvenlik güncelleştirmesi dağıtılmayacak. Ayrıca Windows 8.1 için de güvenlik desteğinin sonlanacağı belirtildi. Windows 8.1 için genişletilmiş güvenlik programı yapılmayacağı da belirtiliyor.

  Microsoft’un böyle bir karar alması nedeniyle Google ekibi de aldığı bir kararı duyurdu. Buna göre Google Chrome Windows 7 desteği yakında sona erecek. Windows 7’nin yanı sıra Windows 8.1 desteğinin de sonlanacağı ifade ediliyor. Şimdiden bu işletim sistemlerini kullanan kullanıcılar, tarayıcıda uyarı ile karşılaşmaya başladı. Uyarıda şu mesaj yazıyor: “Gelecekteki Google Chrome güncellemelerini almak için Windows 10 veya sonraki bir sürüme ihtiyacınız olacak. Bu bilgisayar Windows 7 kullanıyor.”.

  Windows 10 veya Windows 11 işletim sistemine geçmek isteyenler için halen bir fırsat bulunuyor. Kullanıcılar, Windows 7 anahtarını kullanarak etkinleştirme yapma olanağına sahip. Bu sayede Google Chrome güncelleme imkanı kaldığı yerden devam eder.

  Chrome 109 son güncelleme olacak!

  Chrome 108 ile beraber kullanıcılar, uyarı almaya başladı. Google ekibi, yaptığı açıklamada Chrome 109’un Windows 7 ve Windows 8.1 için son sürüm olduğunu söylüyor. Yani Chrome 110 güncellemesi itibariyle yeni sürümler kullanılamayacak. Chrome 110 ve üzeri sürümler için en az Windows 10 gerekecek. Chrome 110’un ise Şubat ayında çıkması planlanıyor. Yani kullanıcıların yaklaşık 2 aylık bir süresi var.

  Windows 7 için verilen destek 10 Ocak 2023’te sona eriyor. Windows Embedded POSReady 7 için ise destek 2024’ün Ekim ayına kadar devam edecek. SQL Server 2012 desteği 2025’in Temmuz ayında sona eriyor. Windows Server 2012 R2 için ise desteğin 2026’da biteceği belirtiliyor.

  Google Chrome güncelleme uyarıları nasıl engellenir?

  Google Chrome Windows 7 desteği her ne kadar sona erse de bazıları kullanmak istiyor. Bu doğrultuda uyarı almanın nasıl engelleneceği araştırılıyor. Bunun için birkaç adımın bilinmesi gerekiyor. İşte o adımlar:

  • “Win + R” tuşlarına basıp “Çalıştır” ekranına ulaşın.
  • Boşluğa “regedit” yazdıktan sonra “Enter” tuşuna basın.
  • “HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Google\Chrome” yoluna girin.
  • DWORD 32 bit değeri oluşturun.
  • Değişkeni “SuppressUnsupportedOSWarning” olarak belirleyin.
  • Değeri “1” olarak kaydedin.

  Chrome güncellemeleri neden önemli?

  Google Chrome, kullanıcıların güncel bir işletim sistemi kullanmasını öneriyor. Bununla birlikte uygulamanın da güncel kalması büyük bir öneme sahip. Çünkü güncellemeler yalnızca yeni özellikler katmıyor. Yeniliklerin yanı sıra güvenliği de sağlıyor.

  Google Chrome Windows 7 desteği sonlandığı takdirde bazı riskler ile karşılaşılır. Bu riskler arasında güvenlik sorunları yer almakta. Örneğin güncellenmeyen bir uygulamada yeni güvenlik açıkları bulunur. Bu açıklar, hem işletim sistemini hem de yazılımı tehlikeye sokar. Bu da verilerin çalınması gibi sonuçlar doğurur.

  Yapılması gereken şey basit. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için güncel ve güvenli yazılımları kullanmak gerekiyor. Bu sayede ortaya çıkacak olan açıklara karşı daha iyi önlemler alınıyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Microsoft, Windows 11 24H2 Güncellemesini Durdurdu: Hatalarla Dolu Bir Sürüm!

  Microsoft, hatalar nedeniyle Windows 11 24H2 güncellemesini durdurdu. Güncelleme, performans sorunları ve VPN hataları gibi problemler içeriyor.

  Samsung, Bazı Cihazlarda Güncelleme Desteğini Sonlandırıyor: İşte Güncelleme Almayacak Modeller!

  Samsung, Galaxy A51 5G, A41 ve M01 için güncelleme desteğini sonlandırıyor. Cihazlar artık yeni Android sürümleri almayacak, ancak güvenlik yamaları gelebilir.

  AMD X870E ve X870 Anakartlarını Tanıttı: İşte Özellikleri!

  AMD, Computex 2024'te yeni X870E ve X870 yonga setlerini tanıttı. AM5 soketi ile 2027’ye kadar destek sunan anakartlar, üst düzey performans ve özellikler vadediyor.

  Microsoft, Tencent Oyunlarını Windows'a Getiriyor: İşte Detaylar!

  PUBG ve Honor of Kings gibi popüler Tencent oyunları, Windows'a geliyor. 1.500'den fazla oyun ve uygulama, ilk Çin'de, ardından diğer bölgelerde sunulacak.

  Google Chrome Windows 7 Desteği Sona Eriyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et