R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google Chrome Windows 7 Desteği Sona Eriyor!

  Google Chrome Windows 7 desteği için aldığı kararı açıkladı. Buna göre gelecekte Google Chrome’un Windows 7’yi desteklemeyeceği duyuruldu.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  09.12.2022 15:18 3036 3 dk okuma süresi
  Google Chrome Windows 7 Desteği Sona Eriyor!
  Son Düzenleme:

  Windows 7 ve Windows 8.1, Windows 10’dan önce geliştirilen işletim sistemleri. Artık bu işletim sistemlerinin emekliye ayrılma vakti geldi. Bundan dolayı Microsoft, aldığı kararla beraber desteği sona erdirecek. Bu doğrultuda Google da bazı kararlara yer verdi.

  Google Chrome Windows 7 desteği bitiyor

  Microsoft, Windows 7 için daha öncesinde genişletilmiş güvenlik güncelleştirmeleri sunuyordu. Sunulan bu destek ile beraber kullanıcılar, ücret ödeyerek güncelleme alabiliyordu. Artık sağlanan desteğin sonuna gelindi. Yakında Windows 7 için güvenlik güncelleştirmesi dağıtılmayacak. Ayrıca Windows 8.1 için de güvenlik desteğinin sonlanacağı belirtildi. Windows 8.1 için genişletilmiş güvenlik programı yapılmayacağı da belirtiliyor.

  Microsoft’un böyle bir karar alması nedeniyle Google ekibi de aldığı bir kararı duyurdu. Buna göre Google Chrome Windows 7 desteği yakında sona erecek. Windows 7’nin yanı sıra Windows 8.1 desteğinin de sonlanacağı ifade ediliyor. Şimdiden bu işletim sistemlerini kullanan kullanıcılar, tarayıcıda uyarı ile karşılaşmaya başladı. Uyarıda şu mesaj yazıyor: “Gelecekteki Google Chrome güncellemelerini almak için Windows 10 veya sonraki bir sürüme ihtiyacınız olacak. Bu bilgisayar Windows 7 kullanıyor.”.

  Windows 10 veya Windows 11 işletim sistemine geçmek isteyenler için halen bir fırsat bulunuyor. Kullanıcılar, Windows 7 anahtarını kullanarak etkinleştirme yapma olanağına sahip. Bu sayede Google Chrome güncelleme imkanı kaldığı yerden devam eder.

  Chrome 109 son güncelleme olacak!

  Chrome 108 ile beraber kullanıcılar, uyarı almaya başladı. Google ekibi, yaptığı açıklamada Chrome 109’un Windows 7 ve Windows 8.1 için son sürüm olduğunu söylüyor. Yani Chrome 110 güncellemesi itibariyle yeni sürümler kullanılamayacak. Chrome 110 ve üzeri sürümler için en az Windows 10 gerekecek. Chrome 110’un ise Şubat ayında çıkması planlanıyor. Yani kullanıcıların yaklaşık 2 aylık bir süresi var.

  Windows 7 için verilen destek 10 Ocak 2023’te sona eriyor. Windows Embedded POSReady 7 için ise destek 2024’ün Ekim ayına kadar devam edecek. SQL Server 2012 desteği 2025’in Temmuz ayında sona eriyor. Windows Server 2012 R2 için ise desteğin 2026’da biteceği belirtiliyor.

  Google Chrome güncelleme uyarıları nasıl engellenir?

  Google Chrome Windows 7 desteği her ne kadar sona erse de bazıları kullanmak istiyor. Bu doğrultuda uyarı almanın nasıl engelleneceği araştırılıyor. Bunun için birkaç adımın bilinmesi gerekiyor. İşte o adımlar:

  • “Win + R” tuşlarına basıp “Çalıştır” ekranına ulaşın.
  • Boşluğa “regedit” yazdıktan sonra “Enter” tuşuna basın.
  • “HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Google\Chrome” yoluna girin.
  • DWORD 32 bit değeri oluşturun.
  • Değişkeni “SuppressUnsupportedOSWarning” olarak belirleyin.
  • Değeri “1” olarak kaydedin.

  Chrome güncellemeleri neden önemli?

  Google Chrome, kullanıcıların güncel bir işletim sistemi kullanmasını öneriyor. Bununla birlikte uygulamanın da güncel kalması büyük bir öneme sahip. Çünkü güncellemeler yalnızca yeni özellikler katmıyor. Yeniliklerin yanı sıra güvenliği de sağlıyor.

  Google Chrome Windows 7 desteği sonlandığı takdirde bazı riskler ile karşılaşılır. Bu riskler arasında güvenlik sorunları yer almakta. Örneğin güncellenmeyen bir uygulamada yeni güvenlik açıkları bulunur. Bu açıklar, hem işletim sistemini hem de yazılımı tehlikeye sokar. Bu da verilerin çalınması gibi sonuçlar doğurur.

  Yapılması gereken şey basit. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için güncel ve güvenli yazılımları kullanmak gerekiyor. Bu sayede ortaya çıkacak olan açıklara karşı daha iyi önlemler alınıyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google'ın Oturum Açma Sayfası Yenileniyor: Kullanıcı Dostu Bir Tasarıma Kavuşuyor!

  Google, her türlü cihaz için optimize edilmiş, kullanıcı dostu yeni oturum açma sayfasını sunuyor. Estetik ve işlevsellik bir arada.

  Microsoft’dan Dev Adım: Windows 11'de WiFi 7 Desteğini Test Ediyor!

  Windows 11, WiFi 7 desteğiyle internet deneyimini yüksek hız, düşük gecikme ve üstün güvenlikle yeniden tanımlıyor.

  Windows 11 ile Beraber Artık Bilgisayarlar Yeniden Başlatılmadan Güncellenebilecek!

  Windows 11'in yenilikçi "hot patching" özelliği ile kesintisiz güncellemeler dönemi başlıyor. Güvenlik yamaları artık yeniden başlatma gerektirmiyor.

  Google Chrome, Yapay Zeka Destekli Yazma Asistanını Test Ediyor!

  Google, Chrome'da 'Yazmama Yardım Et' adı verilen yenilikçi bir yapay zeka destekli özelliği deniyor. Bu özellik, metin oluşturmaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

  Google Chrome Windows 7 Desteği Sona Eriyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et